| anonim_4396 a întrebat:

Oare cum o fi aratat istoria Romaniei daca Mihai nu realiza actul de tradare nationala de la 23 august?

12 răspunsuri:
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

„Dacă românii nu peărăseau Axa în august 1944 şi luptau peână la capăt alături de germani, războiul s-ar mai fi prelungit cu încă cel puţin şase luni, timp suficient ca industria germană să finalizeze proiectul de fabricare a armei lor secrete, adică a bombei atomice nemţeşti", iar soarta războiului ar fi fost alta. Sunt destul de mulţi germanii care nu-i pot „ierta" pe români pentru cele petrecute la 23 august 1944, „Ce s-ar fi întâmplat dacă nu se petrecea 23 august 1944 de la Bucureşti?" capătă un răspuns stupefiant şi extrem de logic: catastrofa înfrângerii Germaniei ar fi căpeătat dimensiuni într-adevăr apocaliptice! Cu efecte ireversibile! Dacă războiul mai dura trei luni, cele două bombe atomice lansate asupra Japoniei ar fi căzut asupra Germaniei. Mai mult, Statele Unite nu ar fi aruncat asupra Germaniei numai două bombe atomice, ca exerciţiu demonstrativ de forţă, ci un întreg arsenal atomic.
pentru consecinţele acelei zile fatidice...
Actul de la 23 august 1944, act de trădare a intereselor româneşti, a adus multe suferinţe românilor. Cei mai mulţi dintre români deplâng şi azi gestul regelui MIHAI(„regele neamţ"!), gest nesocotit, lipsit de responsabilitate, lipsit de loialitate faţă de poporul român. Existau alte variante, mult mai convenabile pentru români. În mod paradoxal, în pofida tuturor jocurilor şi strategiillor desfăşurate, unele la vedere, altele oculte, beneficiarul principal al lui 23 august 1944 s-ar putea să fie poporul german. O spunem pentru a evidenţia intervenţia nu a românilor în istoria Germaniei, ci a înseşi Providenţei, căci dacă era ca lucrurile să iasă aşa cum le gândise mintea omenească, a unor strategi de peste ocean, mare ar fi fost şi insurmontabil dezastrul pe care mintea acestor oameni îl pregăteau Germaniei, poporului german, la încheierea războiului de a cărui declanşare numai Dumnezeu ştie cine sunt vinovaţii adevăraţi. Planul, făcut de mintea omenească, era ca asupra Germaniei să se abată un genocid propriu zis, total şi definitiv! Numai Dumnezeu îi mai putea salva pe germani, iar Dumnezeu aşa a considerat, că rolul germanilor în istoria lumii, a omenirii, este departe de a se fi încheiat. E drept însă că nici Dumnezeu nu lasă la voia întâmplării cine să fie cei prin care se face voia sa. De data aceasta i-a ales pe români. Iar şi mai exact spus, Dumnezeu a ales ca salvatorul Germaniei să fie un german care a acţionat ca trădător al germanităţii sale! Ca trădător atât al Germaniei, cât şi al României! (O întrebare, în această paranteză: este adevărat că regele Mihai, după 23 august 1944, deşi s-a vânturat prin toată lumea, nu a călcat niciodată în Germania? De ce?"- din dcp100168 blog

kratos
| kratos a răspuns:

Numai tu poti sti!

| cîrne a răspuns:

Tradare nationala? eu cred ca ati citit prea multe carti

| cîrne a răspuns:

Am citit si eu cateva ...totusi, spuneti-mi si mie, cine ar fi putut anticipa atunci cum vor evolua lucrurile. nu cred ca-i vina lui mihai ca churchill si roosevelt au abandon romania, ungaria iugoslavia etc pentru a le salva pe celelalte. in definitiv, chiar antonescu, dupa cate stiu, il insarcinase pe mihai antonescu sa faca demersuri pentru a incepe negocierile cu antanta pentru iesirea din razboi. e drept, tradare se numeste, insa doar fata de nemti. ii puteam lasa totusi sa ne sece de resurse si sa mai continuam un razboi care nu mai era al nostru?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mihai n-a realizat nici un act de tradare. A luat atitudine si a ordonat arestarea lui Antonescu care continuase lupta in rusia alaturi de nemti dincolo de granita Basarabiei contrar intereselor tarii si impreuna cu alti lideri politici precum Iuliu Maniu a efectuat insurectia armatei de la 23 August 1944.Ca a fost silit sa abdice de comunisti asta e cu totul altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@crne - tu cum ai numi un act care trimite in mainile rusilor o tara intreaga? Si asta pentru o decoratie si doua avioane. Daca-mi permiti - eu cred ca ai citit prea putine carti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@harciog - uiti ca Antonescu era pe cale sa realizeze o iesire din razboi a Romaniei care sa nu ne lase in postura in care ne-a bagat cu eleganta tovarasul Mihai.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doamne, Antonescu nu zic ca a fost tradator si aici atrag atentia si lui gbrltdr. El era militar de cariera si om de cuvint care nu mai putea intoarce cuvintul dat. El a fost victima vremurilor respective.Deci actiunile lui nu mai corespundeau intereselor tarii. Orice intirziere ar fi fost fatala. Iar doamnei de mai sus tin sa -i spun ca e total eronat ca razboiul ar mai fi tinut 6 luni. Cel mult o saptamana cu periculosul deznodamint ca atunci am fi fost una cu pamintul iar acum, negresit, vorbeam ruseste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai oameni buni ce mama naibii e asa greu de vazut ca Romania nu a jucat decit cum au vrut marile puteri? Niciodata n-am fost considerati aliati, nici de nemti nici de rusi. Iar de abandonul adevaratelor puteri va spun sincer ca ne-am abandonat noi inaintea tuturor pentru ca noi toti pasii pe care i-am facut, i-am facut pentru ca era"neaparat nevoie"deci intr-un fel"obligati"de situatie.Si acum va intreb pe voi cum ati proceda sa-l vedeti pe unul care si-a facut de cap si in ultima clipa vede ca se duce la vale si vine la tine si iti cere ajutorul?

| Monique_3125 a răspuns:

Doar Dumnezeu ar fi hotarat soarta tarii...happy

| murik a răspuns:

Nu a fost act de tradare nationala. Unde ai invatat asta? la scoala? Mai citeste intai putina, dar putina de tot istorie si dupa aia mai vorbim. Da' sti sa citesti?

| CosminC86 a răspuns (pentru murik):

Esti prost de puti, mai bine taci. Daca mureai tu in puscariile comuniste acum 40 de ani nu mai latrai acum.