| anonim_4396 a întrebat:

Oare există iubire platonică între un bărbat și o femeie?

13 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Chiar dacă ar exista, n-ar fi bună.

| Simpatic a răspuns:

Da de ce nu, de aceea exista si prietenii intre barbati si femei

| doctorandus a răspuns:

Cartea lui Tobit nu face parte din Biblie decat la catolici. Ortodocsii o publica impreuna cu Biblia, dar in mod canonic n-o considera parte din Biblie. Iar protestantii pur si simplu nu o considera biblica.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da. Mai ales când vorbim de dragoste virtuală.

| Celcestietot a răspuns:

Normal, cum sa nu existe.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Da! Si eu am avut.

| Zuzu1991 a răspuns:

?
intre copii si parinti, intre frati si surori, toate astea sunt platonice, altfel ar fi incest la greu

| Seba2013 a răspuns:

Da, iubire bazata pe afectivitate. Nu se poate iubi bautura sau curvia pentru ca au venin. Ajungi sec, cu boli de plamani, nu este bine sa te lasi in voia activitatilor pertubatoare, este ceva imoral sau dezadaptativ. Stresul cu obiectiv este bun, insa daca deviaza de la functia lui devie cronic. Este ca un alcoolic, el are probleme nu doar de dependente ci si de plamani, ficati, etc.

| Seba2013 a răspuns (pentru Seba2013):

Citeste cartea Tobit. La inceput tatal lui il idemna sa se fereasca de πορνείa (curvie).
In capitolul 8 se arata ca el nu si-a luat nevasta pentru curvie ci din sinceritate. Se arata cum s-au sculat din pat si s-au ferit de πορνείa (deci curvia se pune si in cadrul casatoriei). El si-a luat sotie nu pentru desfranare ci pentru ca era din neamul lui. Tobit 6:19 arata ca totusi o iubea dar nu cu luxura.
In 1 Tesaloniceni 4 se arata ca vointa lui Dumnezeu este ca noi crestinii sa ne ferim de πορνείa si sa ne purtam cu nevestele noastre in sfientenie si onoare nu in actiuni bazate pe epitumie. Deci curvia de care trebuie sa fugim se pune si in cadrul casatoriei.
In stromate Clement al Alexandriei arata ca nu placerea ci procrearea ar trebui sa fie baza casatoriei. Concupiscenta sau epitumia trebuie mortificata asa cum arata Hristos.
Suntem indemnati sa nu ne preocupam de mancare, bautura, sex, in sens sa dezvoltam patimi pentru asa ceva...ci sa punem Regatul lui Dumnezeu pe primul loc. Deci prioritatea trebuie sa fie UNICUL ABSOLUT iar celelalte sa le pastrem ca indiferente. Iar de curvie in cadrul casatoriei sa ne ferim. Este ca si cum efecte alcoolului s-ar pune doar la bar nu si acasa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Absolut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.

| Ødegaard a răspuns:

Daca sunt caractere asemănătoare, da. In general ajungi sa îți placă de unul mai slab decât tine sau mai puternic.

| Macrobiotic a răspuns:

Cei/cele - care nu-s în stare: să-și satisfacă (partenerul/partenera) - este platonic(a)

Cuvânt - aparut din: fustrare, precum Platon rolling on the floor rolling on the floorrolling on the floor