| Qsy a întrebat:

Oare vine sfarsitu` lumi in 2012?

Răspuns Câştigător
| Adutza_2591 a răspuns:

Nu doar D-zeu stie cand

39 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nimeni nu stie asta dar eu cred ca nu vine. Tot ce se spune despre acest sfarsit sunt doar speculatii, fara nici o baza obiectiva, facute doar pentru a face valuri si mediatizate de massmedia in goana pentru rating si in dispretul logicii si a faptelor. Numai bine!

| DorelSudoru a răspuns:

Multi zic ca e o porcarie dar toti raspund la intrebarea asta! Faceti o regula pentru intrebare asta!

| carpediem a răspuns:

Evident.

| Andrei7520152 a răspuns:

Raspunusl standard la intrebarea cand vine sfarsitul lumii e ca

1 doar Dzeu stie
2. atunci cand vrea Dzeu

un cliseu mai nou nu stiti sa preluati? o repteati si o refolositi de sute de triliarde de ori. ceva mai original, poate chiar o parere sau un argument? e greu? e mai simplu cu un cliceu superficial nu? o daa

| WeeD a răspuns:

Unde in Romania laughing?
Aci` suntem cu 50 de ani inapoi mai avem de trait.

| Dash a răspuns:

Nu

| Filozoful a răspuns:

Da,nu vine sfaritul lumii, dar oricum viata pe care o vezi tu acum nu o sa mai fie, deoarece de la anul intram in perioada spirituala timp de 2170 de ani.si sa nu ii crezi ce zic astia ca doar Dumnezeu stie,zic asta,deoarece lor le e frica de de o sa se intample, oricum cei egoisti, arogamti etc. nu o sa treaca.

| ioanaioana a răspuns:

Nimeni nu stie cand va veni.Nici macar profetii(sunt sigura). Poate sa vina si maine(doamne fereste)dar poate sa vina si in 2050

| anutzica001 a răspuns:

Ultima profeţie despre cum că sfârşitul omenirii este pe cale să înceapă, susţine că în dată de 21 mai 2011 procesul apocaliptic îşi găseşte apogeul. Evenimentele care se petrec în lume, alimentează această teorie.

Semnele naturale produse în ultima perioadă, moartea păsărilor în diferite locuri din lume, ieşirea peştilor morţi din ape, înverzirea râului canadian Victoria dar şi inundaţiile fără precedent cu care se confruntă Australia, pot fi indicii a ceea ce urmează să se întâmple. Poate că profeţia mayaşilor conform că lumea se sfârşeşte la 21 decembrie 2012 este greşită. Lumea acorda în prezent o foarte mare atenţie "semnelor" care pot să prevestească un sfârşit iminent pentru ceea ce înseamnă viaţa pe Pământ.

Un fundamentalist creştin, Harold Camping, susţine că în urma unor calcule minuţios efectuate, sfârşitul lumii este foarte aproape. Harold Camping crede că pe 21 mai 2011 procesul apocaliptic în care suntem deja angrenaţi îşi găseşte apogeul iar viaţa pe Terra se va încheia.

Până şi Papa susţine teoria Big Bang-ului în timp ce a simţit nevoia să-i aducă o completare destul de interesantă: Dumnezeu a fost în spatele acestui fenomen chiar de la începutul Universului.

Aceste semne apocaliptice, în viziunea celor mai mulţi, nu au menirea decât să mai tragă poate un ultim semnal de alarma pentru ceea ce înseamnă viaţa omului pe Pământ care fără doar şi poate fără o schimbare drastică se va încheia cât de curând, fie că Apocalipsa a început sau doar ne distrugem biosfera.
Desi eu nu prea cred desi este foarte posibil dar nu este bine sa ne alarmam asa

| Adutza_2591 a răspuns:

Nu doar D-zeu stie stai linistita

| Dreamy a răspuns:

Daca l-am crede pe nenea Nostradamus am fi fost morti deja.

Nu asa sa zis si in anul 2000? Si care e rezultatul?TRAIM!

Sindromul Nostradamus a revenit si in 2006. Si acelasi lucru, traim.

Eu iti sugerez sa nu te iei dupa astrologi si dupa superstitiosi. Biblia de exemplu spune ca NUMAI si Numai Dumnezeu stie cand va veni marele "the end".

Eu cred ca s-a si popularizat foarte mult, pana si Britney Spears a scos o melodie despre asta, uite link:

http://www.youtube.com/watch?v=qzU9OrZlKb8

| sabilopod a răspuns:

Pentru tine.

| MrSpooky a răspuns:

Exact cum zice weedlaughing)
nu vine nimic

| Innocence a răspuns:

Multi fac o confuzie intre "Sfarsitul lumii" si "Apocalipsa".
NU a pomenit nimeni de un sfarsit al lumii, de disparitia vietii s.a.m.d.
Am urmarit de curand o emisiune de Discovery Channel in cadrul careia se explicau fenomenele, eventualele fenomene ce vor avea loc in 2012 si nu numai.
Toata lumea a auzit si stie despre producerea eruptiilor solare ce au deja loc. Aceste eruptii solare se vor intensifica pe masura trecerii timpului si "se spune" ca vor atinge apogeul in 2012, adica atunci va fi cea mai puternica si va avea intensitatea a nu stiu cator mii de bombe cu hidrogen. Bineinteles, vor afecta si pamantul( retele de telecomunicatii vor fi afectate, va fi un moment de intuneric).
Inversarea polilor de care ati mai auzit nu este asa cum multi si-o imagineaza. NU SE INTOARCE PAMANTUL CU FUNDUL IN SUS!
Inversarea polilor tine de niste fenomene fizice( nu mai tin minte cum explicau pentru ca erau o droaie de termeni stiintifici).
NU vine sfarsitul lumii, dar in schimb se vor petrece niste fenomene de mare intensitate care ar putea afecta mai mult sau mai putin planeta. Este un ciclu al naturii, iar noi suntem "norocosi" ca traim exact in momentul cand se produce...mda.
Nu va speriati!
Nu se sfarseste viata acum!
Se va sfarsi intr-un final dar la momentul potrivit!
In schimb, va asigur ca CEVA va domina de-a pururi. NU are sfarsit si anume ...PROSTIA OMENEASCA!
O zi pasnica sa aveti!:-)

| AudImagini a răspuns:

Mda... sunt sigură sigură că aşa va fi!
Am bagajul făcut deja din 2007 şi îl ţin în cameră pentru orice eventualitate! o să MuRiiiiiiiiiim!

*sarcastic mode off*

| spidy a răspuns:

Sfarsitul lumii,laughing)nu exista asa ceva, parca e un meci il programam noi pe 25 dec 2012la ora 20.30 pe protvlaughing)sa lasam gluma...de exemplu pentru japonezi a venit sfarsitul lumii pentru unii dintre ei...dar nu se va intampla ca in filmul 2010, poate vor fi mai multe cutremure, tsunami, criza economica pentru unii a adus sfarsitul lumihappy

| glodbogdan a răspuns:

Sfarsitul lumii a fost si ramane un subiect de actualitate, iar cauzele care ar putea duce omenirea in pragul extinctiei continua sa fascineze.

Cele mai vehiculate teorii vorbesc despre eruptii solare, epidemii, Planeta Nibiru, Marea Ruptura, incalzirea globala sau explozia razelor gamma. Cu toate acestea, exista numeroase voci rationale care sustin ca nu avem de ce sa ne alarmam, informeaza MotherNatureNetwork.

In mod clar, exista un mic acord asupra a ceea ce se poate intampla, dar sunt o multitudine de teorii asupra modului de a ajunge acolo. Iata o descriere a 12 dintre cele mai populare si stiinta - sau lipsa acesteia - din spatele lor.

1. Furtuni solare. Soarele urmeaza un ciclu de 11 ani, care este in curs de realizare spre "maximul activitatii solare", iar in decursul timpului, Soarele va fi mult mai activ. Cand apar furtunile solare, soarele emite o maree de radiatii electromagnetice, cunoscute sub numele de emisii de masa coronala. Acestea sunt, in esenta, niste bile de plasma care, atunci cand ajung pe Pamant, elibereaza o energie vizibila, ca aurorele colorate.

Eruptiile solare, eruptiile de protoni supraincarcati, pot ajunge pe Pamant in cateva minute si pot avea, de asemenea, consecinte catastrofale. NASA prezice ca maximul activitatii solare va avea loc in intervalul de timp dintre 2012 pana in 2014 si spune ca "nu exista niciun risc special asociat cu anul 2012. "
Oamenii de stiinta spun ca sfarsitul lumii nu e in 2012
Un grup de oameni de stiinta mexicani si straini au respins teoria ca in textele stravechi ale civilizatiei maya s-ar regasi profetii privind sfarsitul lumii si mari cataclisme, in decembrie 2012, cum asigura un mare numar de sustinatori ai acestei ipoteze, informeaza sambata agentia EFE.

In editia din mai-iunie a revistei de Arheologie Mexicana editata de Institutul National de Antropologie si Istorie (INAH) expertul Anthony Aveni analizeaza continutul calendarelor maya si asigura ca "la examinarea datelor stiintifice si culturale, predictiile asupra unui cataclism s-au dovedit foarte indoielnice".

Aveni, specialist in astronomie si antropologie la Universitatea Colgate (New York) si autor al cartii "The end of time: The maya mistery of 2012", este de parere ca "lectiile istorice si progresele realizate de mayasi - si de alte culturi complexe - au o atractivitate intrinseca. De se sa le imbracam atunci in haine occidentale?" - se intreaba el.

Expertul american a amintit ca in ultimii ani au proliferat viziunile catastrofale atribuite mayasilor potrivit carora la "21 decembrie 2012 sistemul calendaristic al civilizatiei maya va reveni la zero pentru a-si reincepe ciclul sau de 5.125 de ani".

| ღArySოﺁℓεღ a răspuns:

Nu o sa vina.Toti spun ca o sa vina sfarsitul lumi, dar ei nu sunt Dumnezeu sa stie asta.Noi trebuie sa ne rugam in fiecare seara si dimineata si de fapt oricand sa nu vina.Pentru ca oamenii n-au de unde sa stie.Nu poti sa spui ca oamenii sunt acelasi lucru cu Dumnezeu pentru ca Dumnezeu stie ce se va intampla si fiecare ce vom face si daca El vrea sfarsitul lumi inseamna ca noi asta meritam.

| Freshh a răspuns:

Nu CRED ca vine dar se va intampla ceva in 2012 legat de razele solare.

| cr1571n3l a răspuns:

Nu. cu siguranta nu o sa fie sfarsitul.

| AleAnyo a răspuns:

Nu vine, mai, stai linistit!

| MadRaven a răspuns:

Sincer eu nu cred pentru ca asta sa zis sin 1999 ca cica in 2000 sau in 2002 va fi sfarsitul, sa mai zis si ca va fi un cutremur de curand si nu a fost deci eu chiar nu cred asta doar ei nau cum sa stie ca nu sunt dumnezeu sfarsitul lumii ar putea fi si peste 1 minut...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vine, dumnezeu va decide cand va veni sfarsitul lumii.

| Pumpkin a răspuns:

Da.Spune-ti rugaciunile

| Orbithh a răspuns:

Este o porcarie(dupa mine)...desi chiar multi cred posibil.

| stefyk97 a răspuns:

21.12.2012smug de abia astept sa vad ce se intampla pe data astahappy

| MikeZG a răspuns:

Nu

| alinutz33311 a răspuns:

Da o sa fie adevarat deoarece este perioada in care soarele are cea mai mare activitate si toate planetele se aliniaza dupa soare si asta va influenta ( cutremure, expozi solare, tsunami ...METEORITI ) dar in acest an 2011 din vara va incepe peste > Sfarsitul lumi a inceput de la japonia asa se spune in cartea 2012 ca va incepe cu japonia, China si in 21.12. 2012 in restul lumi dimp de 3 zile! Dar se poate intampla sa nu morim toti atunci se numeste Inceput, daca murim toti se numeste sfarsit!

| coss a răspuns:

Daaaaaaa vine sfarsitul prostilorlaughing