| Meптαʟıтч a întrebat:

'Omul e un animal condiţionat social'
Cum comentaţi acest citat? Este valabil pentru toţi oamenii?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Suntem primate, primatele traiesc in grupuri de cand exista ele de 20 de milioane de ani poate mai mult nu stiu dar cert e ca omul e o fiinta sociala si rudele noastre sunt la fel ca noi, mai ales cimpanzei bobono sunt atat de dragalasi, se saruta, au cultura, politica, amante masculi, isi dau cadouri sunt incredibili

| suffarstar a răspuns:

Nici vorba. E adevaratca unii traiesc ca niste animale, insa omul este capabil de gandire, de imaginatie, fantezie, aspiratie, sentimente etc.

| a3e6u9 a răspuns:

Suntem ceea ce suntem datorită eredității și a mediului în care trăim. happy

| RAY a răspuns (pentru a3e6u9):

Eu am citit intro carte ca si personalitatea se poate mosteni genetic, cine stie

| EarsOfAFox a răspuns:

Mai terminati mai odata cu atributia asta de animal. Da, din punct de vedere biologic suntem animale. In rest, inveti sa devii om. Nu se naste nimeni om. Adica Homo Erectus vs. Homo Sapiens(om intelept).

| MihaiN a răspuns:

Cuvantul cheie este "conditionat".Ce inseamna el? Pentru unii, conditionat = determinat (cu alte cuvinte, omul este strict produsul mediului).Cei care vad mai departe de atat inteleg ca, da, mediul are o anumita influenta, DAR nu e ca si cum am fi robotei ghidati de mediu si atat. Avem propriile ganduri, idei, sentimente, avem libertatea de a decide si de a actiona asa cum credem.De aici rezulta ca omul este influentat si de mediu (fiecare lucru care ni se intampla ne influenteaza intr-o anumita masura), dar el nu se reduce la atat happy Iar ideea "om= ereditate plus mediu" e o aberatie totala, e suficient sa studiezi putin creierul uman sau epigenetica (nu mai zic de altele) pentru a vedea asta.

| Cornel_6311 a răspuns:

Nu compara omul cu un animal. Omul este superior animalelor si este facut ca sa domneasca peste ele.

| sara2014 a răspuns:

Da este valabil pentru toti oamenii. Omul nu poate trai singur, are nevoie de alti oameni pentru a interactiona, a se dezvolta, a evolua si nu in ultimul rand a perpetua specia!