| LoveToHate a întrebat:

Orgoliul este o calitate sau un defect? :-|

Răspuns Câştigător
| Mihaitzz a răspuns:

Cate un pic din fiecare. Daca nu ai orgoliu, inseamna ca nu te respecti pe tine insuti. Daca esti "un munte de orgoliu" te autoexcluzi din orice comunitate. Oamenii nu suporta pe cei care vor sa fie TOTUL.

rgoliul poate fi o calitate, dar si un defect .....important e sa ne dam seama cand e bine sa-l scoatem in evidenta si cand e bine sa-l disimulam Cred ca devine un defect doar atunci cand ajungi sa faci lucruri pe care le vei regreta tu mai tarziu. Daca cineva iti spune ca esti prea orgolios, e doar o parere a lui, nu inseamna ca e este un defect al tau.

10 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

ORGÓLIU - Părere foarte bună, adesea exagerată și nejustificată, despre sine însuși, despre valoarea și importanța sa socială; îngâmfare, vanitate, suficiență, trufie.
http://dexonline.ro/definitie/orgoliu

Tu ce zici? Eu zic că e un defect.

| WR104 a răspuns:

Este cel mai mare defect al oamenilor, dar sa nu confundam orgoliul cu respectul de sine. Numai bine.

| Siracuzia a răspuns:

Păi de cele mai multe ori, este considerat un defect.

| unknownn a răspuns:

Dupa parerea mea, un defect.

| WhatheWow a răspuns:

"Sintem orgoliosi ca paunii!"

| Flaviucu a răspuns:

In majoritatea cazurilor este un defect foarte mare

| FreeLife a răspuns:

Cred ca putin din amandoua tongue

| AugustinFiltru a răspuns:

Depinde de situatie
50% defect 50% calitate

funda?

| Perfecşăn a răspuns:

Depinde care este situatia. Uneori defect alteori calitate.Mult noroc.happy

| db90 a răspuns:

Daca ai reusit sa faci ceva spectaculos atunci da (dar o scurta perioada) daca nu, atunci esti doar un prost care viseaza big grin