| catthshshshs a întrebat:

Orgoliul, cand este calitate si cand defect? Care este parerea voastra?

7 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Personal, e un mare defect.Am pierdut multi oameni dragi din cauza faptului ca nu am avut curajul sa imi cer scuze.Si asta numai si numai din cauza orgoliuluihappy

| Elena1234456 a răspuns:

In momentul cand nu exagerezi este o calitate, dupa devine o obsesie happy.

| Ana a răspuns:

Eu de exemplu sunt orgolioasa, dar in limitele bunului simt.

| Marica_2964 a răspuns:

Spuneti ca orgoliul in cantitati mari devine defect.Nu sunt in totalitate de acord cu voi, pentru ca sunt unele persoane foarte orgolioase pentru care orgoliul e o calitate, e apreciat.Eu cred ca orgoliul prostesc e un defect, orgoliu care se transforma intr-o oarecare aroganta, supraapreciere, lauda. Pot fi orgolios cat timp am o personalitate pe care o apar, stiu pe ce ma bazez.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In momentul in care te aperi e calitate dar cind ataci e...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Moral, orgoliul este un mare defect. Pentru a-ti pastra demnitate si imaginea, cei care-l detin depasesc cu mult limitele bunul simt si uita pe moment de consecinte, regretand mai apoi ca au pierdut anumite persoane doar pentru a-si sustine un punct de vedere.
Recunosc, sunt si eu o persoana orgolioasa, bagareata dar incerc cat de cat sa tin balanta echilibrata.

| alinlight a răspuns:

Cred ca este mai mult defect... Nu vad nimic bun in orgoliu...