| Silviix3 a întrebat:

Pe langa dragoste, moartea e banala? Ati renunta la viata pentru persoana iubita sau orice alta persoana draga voua?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Da,daca ar trebui sa aleg intre viata mea si a celor dragi ai mei, as renunta la ea de dragul lor.Eu zic ca dragostea adevarata, se jertfeste.Sau ce mama nu si-ar da viata cu drag ca sa o scape pe cea a fiului/fiicei sale?

16 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Daca sunt rablagit rau de tot si nu mai pot fi reperat da, altfel nu ma jertfesc nici pentru un milion, nu sunt asa de prost ca sa-mi fiu propiul călău si apoi ce rost are moartea prin jertfa a unuia de a traii celalat, fiecare cu viata lui, s-au karma cum spune japonezul. Pe acestia care spune ca se jerfeste nu ii cred, joaca in filme proaste.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

1. Nu. Invers! Pe lângă moarte, dragostea e nu doar banală ci aproape insignifiantă. Moartea e sfârşitul! Atât! The End! Fin! Avslutt! Конец филма! Pe de altă parte, dragostea poate oricând avea episodul 2, 3, 4... etc.
2. Nu. Sub nicio formă. În unele situaţii, o astfel de decizie poate fi chiar foarte egoistă!

| wales a răspuns:

Important e să iei decizia corectă când ești pus în fața faptului. Când ești relaxat, adrenalina nu se află în sânge, așa că ce spui acum e posibil să nu faci în situația limită sau invers.

| FucktheSystem a răspuns:

Nu mi-aș da viața pentru nimeni și nimic.
Poate nu știu ce-i dragostea, dar dacă o să ajung să gândesc că mi-aș da viața pentru cineva mai bine nu aflu.

| Klepto a răspuns:

Sunt egoist, plin de mine, sociopat si nu cred in doamne doamne, deci nu-mi face cu ochiul sacrificiul suprem.Cum sa iubesc pe cineva mai mult decat pe mine? Mi se pare absurd sa pui pe altul in fata ta.

| DorelSudoru a răspuns:

No way cu ce motiv?

| Skylar a răspuns:

@Assasseya asa e,dar cand instincul de autoconervare se ciocneste cu cel de perpetuarea speciei, si cel de perpetuare fiind mai mare la unele persoane, unele persoane pot muri pentru altele.

| MagicSmile7 a răspuns:

Daca ajungi sa stii ce-i dragostea adevarata si mai ales s-o pretuiesti, cu siguranta ai fi in stare sa mergi la sacrificii mari.Totul depinde daca stii sa constientizezi.Pot sa spun ca moartea ar fi banala si as renunta la viata pentru persoana iubita, dar as spune asta din obligatie.(nu am curajul si siguranta suficienta ca sa afirm un lucru atat de mare, prin urmare o sa stiu cum procedez in momentul pericolului.)Deci, am nevoie de multa transformare ca sa fiu sigura ca taria cu care afirm e echivalenta cu taria cu care infaptuiesc.

| Laura a răspuns:

Nu. Pentru că am doar o viață pe care trebuie să o trăiesc din plin. N-aș renunța la ea pentru o persoană, indiferent de cine ar fi ea; părerea mea.

| picolini a răspuns:

Stii citatul acela:''Ce este moartea? Nimic decat o clipa.'' Multi spun ca si-ar da viata pentru persoana iubita, dar oare daca esti pus in fata faptului ai mai spune la fel? As face orice pentru ai mei, este adevarat dar nimeni nu si-a atins pana acum limitele sa vada cat de departe ar ajunge.

| darkrider a răspuns:

Nu am cine stie ce varsta, dar pana acum viata mi-a aratat ca nicio persoana nu ar merita acest imens sacrificiu! La inceput dragostea poate fi puternica, si poate chiar te iubeste persoana de langa tine, dar mai apoi, se schimba situatia cu 180 de grade... nu pot sa imi dau seama de ce.
Pe de alta parte, daca ar fi mama, tata, fratii sau surorile mele, as fi dispus sa ma pun in pericol pentru ei, dar imi doresc din toata inima sa nu fie nevoie de asa ceva, nici in cazul meu, de asemenea nici in cazul nimanui din lumea asta.

| Assasseya a răspuns:

Cine spune ca nu se teme de moarte, e un mincinos...asta e natura omului, cu asta se difereniaza de animale, simte pericolul, constientizeaza. Moartea nu e banala nici un pic. putem sa spunem ca in comparatie cu Moartea viata e banala, pentru ca de cele mai multe ori de la viata stii la ce te astepti.pe cand moartea e o necunoscuta.
Nu nu as renunta la viata mea pentru nimic! poate o sa para crud ceea ce spun, dar viata nu e a mea ca sa pot renunta cand am eu chef la ea. Viata e ca sa cresti, sa evoulezi, sa te bucuri, sa plangi, sa suferi, sa simti fiecare clipa.

| Bailey a răspuns:

Nu ai de unde sa stii cum e moartea pana nu treci prin asa ceva... straight face Si odata ce tii foarte mult la o persoana normal ca as renunta la viata pentru ea. Cel putin asa consider eu...winking FundA? :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iarasi o dam in diverse, nimeni, nimeni de pe aici nu e gata sa moara pentru persoana iubita stiind ca viata e prea frumoasa si exista o alta iubire oricand.
Apoi, oamenii spun multe, in fata mortii se zvarcolesc de teama ca sarpele pe jos, vorbim fara rost lucruri mult prea mari.

| adrisss a răspuns:

Da. pentru pers iubita ...as face orice numai ca sa fie bine mi-as da si viata happy

| SandaMaria a răspuns:

Salut! Nu cred ca as putea renunta...insa... Mi se pare mai usor sa spui: "mi-as da viata pentru tine" pentru ca totul tine o secunda si gata. tu nu mai esti si pe acea persoana iubita cui o lasi? cine o sa o mai sprijine? eu cred ca adevarata dragoste nu consta in a-ti da viata pentru cineva ci a o tine pe a persoanei respective si a o face fericita.