| CrucifiedCountess a întrebat:

Pentru asa zisii crestini. Daca exista Creatorul, unde se afla El acum? Si de ce nu se arata noua?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@andreicatalin - ce tare e aia cu lasa-te dus de simturi, nu de logica in crestinism! Pai, om bun, daca e asa de bine sa te lasi dus de simturi in crestinism, de ce nu te lasi dus de simturi si in viata reala? De ce dumnezeul asta care exista peste tot si face minuni, se arata unora si altora nu vindeca amputatii? Aia nu se roaga? Am vazut o caricatura excelenta care iti poate raspunde, conteso. Dumnezeu e in imaginatie.

40 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Poate ca la insistenta atator convorbitori TPU, care au vazut tot ce se poate vedea in lume, ba chiar si ceva pe de-asupra, au epuizat toate vazutele, si Dumnezeu singur le-a mai ramas, acesta se va arata intr-o zi... Poate chiar isi va pune o poza aici ca sa vada nu numai "asa-zisii"crestini", chiar si ateii, ba chiar si cel care ii uzurpa numele( intr-un mod impertinent fie si numai ca o jignire la adresa celor ce cred), sa vada deci toti TPU-istii, ca sunt facuti dupa chipul si asemanarea sa... Vreau sa spun cei ce cred ca se trag dintr-un Adam biblic, cum insasi stiinta spune in ultima vreme...Pentru ceilalti putem pune, oricare dintre noi, poza unui macac...Asta ca sa punem odata punct discutiilor sterile si infantile despre existenta divinului din noi si din lume...

| Parintele a răspuns:

Observ cat de limitati in gandire sunt cei care iau partea lui d-zeu.auzi monolog."cine a facut cerul si animalele?!" nu-l vezi ca esti pacatos...tocmai tie ai pretentia sa ti se arate.Nici macar nu ai citit intrebarea Cami.:"Si de ce nu se arata noua?" deci nu se intreba de ce nu-l vede ea personal.

| Flav a răspuns:

Ce te face sa crezi c-ar vrea sa se arate?

nony
| nony a răspuns:

Poi...peste tot printre noi.Prezenta lui nu se simte decat prin rugaciune si credinta.
Daca nu crezi.niciodata nu o sa-L vezi. dar sa fii sigura ca el te vede pe tine.(raspuns crestinesc)

Nicaieri. D-zeu (pura fictiune) inventat ca un Zeu de catre biserica pentru a controla masele de oameni.Gandeste-te la haosul care ar fi fost daca nu ne era frica de cineva mai presus.si ¨judecata de apoi¨ (raspuns pentru atei)

Parera mea: Eu cred in teoria evolutiei. Pura logica: apari, cresti, mori. Un ciclu natural al vieti.si a tot ce se intampla pe pamant.Cred in ce vad, nu in ce simt.Nu sunt ateu, nu sunt nici crestin.

cami
| cami a răspuns:

@Crucified_Countess...tocmai tie ai pretentia sa ti se arata? Nicio sansa... El se arata oamenilor care cred in El!

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Chiar crezi ca el vrea ca noi sa il vedem? Asta pentru ce? Ca sa il insultam si mai mult?
Eu nu vreau sa ma cert cu nimeni, insa Dumnezeu exista.Devedeste-mi si mie ca el nu exista. Daca nu exista cine a creat lumea si mai exact cum a creat-o?

| elena a răspuns:

Nu ni se arata pentru ca el este CREATORUL...

| BUBULINA a răspuns:

Geo raspunde si mie ai facut istoria la scoala?

| adyth a răspuns:

Poate ca intr'adevar nu este intocmai acel "cineva de sus, un "Zeu" dar acel cineva/ ceva se afla printre noi, in tot ceea ce facem, ceea ce vedem, ceea ce simtim... Nu ai avut niciodata impresia ca oriunde te'ai afla. ceva este permanent cu tine? in ganduri.si in jurul tau?
Crede, si lucrurile se vor schimba.

| tukhey23 a răspuns:

Vei primi multe rasp., dar nu cred ca le vei baga in seama.Creatorul,sau d-zeu il vedea cand vei muri. D-zeu, trebuie simtit si apoi vazut... tu nu faci nimic sa il vezi. Dimpotriva, tu esti un simplu om... care te dai mare happy. Scz. cuvintele mai dure.

| ICanLoveYou a răspuns:

1)Exista creatorul, 2)se afla un rai cu toti sfintii si ingerii si toti ceilalti, 3)de ce nu ni se arata noua? hmmmm... buna intrebare...dar...stupida! tu nu-ti dai seama ce zici? uitete intr-o zi cu sore care arede uitete fix in el e cum e de dor ochii te ustura nu? dar daca l-ai vedea pe Dumnezeu nu ai putea sa suporti lumina aceia Dumnezuiasca te-ai topii nu stiu asta e cea mai stupida intrebare care am vazut-o vorba lui andreig de ce sa ni se arate nu meritam pentru ca nu il respectam asa cum ar trebui si pacatuim noi nu meritam si daca tu crezi ca nu exista si crezi in teoriile oamenilor de stinta care trebuie sa gaseasca o explicatie neaparat sau o minciuna ca sa nu credem noi in Dumnezeu stiu ca sunt doar un copil dar eu cred si nu imi schimb parerea nu vreau sa ma cert cu nimeni sa fac scandal dar sti ca pe site este un subirct foarte complex care pe tema asta se cearta multi deci nu stiu dc ai pus o asemenea intrebare! Cauta pe net si poate iti gasesti un raspuns mai clar la intrebarea ta cauta pe google dovezi ale existentei lui Dumnezeu si daca gasesti ceva care sa dovedeasca, ca Dumnezeu nu exista dar nu vreau teorii de la oamenii de stinta ci vreau adevarul.Numai bine!

| greg a răspuns:

Crucified Countess crede in Dumnezeu si o sa-l vezi in orice miscare din jurul tau.In ploaie, in animale, in oameni si in deciziile lor.In tot ce este cu adevarat frumos pe Pamantul asta.Stiu ca pare prea frumos ca sa fie adevarat, si poate prea copilaresc dar din fericire este foarte adevarat.De aceea suntem aproape oameni perfecti cand suntem copii si spunem atatea adevaruri.Pt ca suntem curati.Cu cat imbatranim ne murdarim sau ne curatam mai tare.In general oamenii se murdaresc mai tare cu cat inainteaza in varsta.

| greg a răspuns:

Crucified Countess trebuie sa te lasi dusa de simturi nu de logica, in Crestinism.Tre sa respecti niste porunci.De ex: "sa indraznesti"! Sunt multe si simple despre care ai de invatat.Si toate le poti invata pe Radio Trinitas sau Trinitas TV, de acolo am invatat si eu multe.Sau sa cauti predicele lui Ioan Gura de Aur. Daca iei in deradere ce ti-am spus eu, in deradere o sa fii si tu luata toata viata.

| greg a răspuns:

Pt ala care mi-a raspuns, la ce nick ai nici nu vreau sa ti-l pronunt pentru ca ma adresez unei persoane: ai intrat prea mult in detalii, pasii vin singuri, pentru ca e normal k trebuie sa gandesti si ca un om din viata de zi cu zi.Chestia e ca trebuie sa ai niste principii(legi bisericesti) pe care sa le respecti prin simturi, nu stiu cum sa explic serios.Se ia pas cu pas.Simturile nu sunt acelea precum : "simt ca trebuie sa merg pe linia de tramvai in momentu asta". Cand ma refer la simturi ma refer la sentimente. Ex: bine, rau, siguranta, nesiguranta, placere trupeasca, placere divina(natura, animale). Trebuie sa faci niste deosebiri intre locuri, oameni si sa ti le fixezi si sa le schimbi doar cand observi(vizibil sau nu) ca se intampla ceva deosebit cu omul sau locul.Trebuie sa intelegi oamenii asa cum sunt si sa incerci sa-i faci sa se schimbe in bine.Pt binele tau, pentru binele lui, pentru binele nostru si pentru bucuria lui Dumnezeu. Exista o logica foarte fina si foarte subtila a sentimentelor.De ex :poti vedea cat de tare il ranesti pe un om atunci cand il jignesti.Toate calitatile astea nu sunt explicabile filozofic.

| greg a răspuns:

Nu mai sunt nici concret nici inconcret nici logic nici ilogic cu voi ateii.

| greg a răspuns:

Nu stiu de ce esti jignit cand spun "voi ateii". Eu nu ma simt jignit daca spui "voi credinciosii". Daca preferi enigmele stiintei, eu nu te vad precum un ciudat, pentru ca esti tot om.Parerea mea e ca mai devreme sau mai tarziu, o sa-ti schimbi parerea.Numai bine!

| greg a răspuns:

Sffafsfsa

| soricica a răspuns:

Unde se afla? Pretutindeni...

| andreig a răspuns:

Ce te face sa crezi ca esti demn(a) sa`L vezi?

| ilie a răspuns:

Este o intrebare buna, ce raspuns ai da? ce crezi creatorul ar accepta ca una din creatiile sale sa-i poata vadea fata dupa ce ii contesta sau nu este convisa de existenta sa, sa-l poata vedea?

| lifeForJesus a răspuns:

Cred ca e o intrebare mult prea grea pentru tine... ia-o cu ceva mai usor, cum ar fi BIBLIA! PEACE!

| scootsie a răspuns:

Cine a creat universul? Cine a creat animalele, toate vietatile pamantului si plantele de pe el? Cine a creat florile cu atatea miresme minunate? Unde se afla acum? Pretutindeni...chiar in momentul acesta te priveste si e mahnit ca nu il vezi...Se arata in tot ce e in jurul tau si iti da sanatate, putere de munca si inteligenta pe care trebuie sa o folosesti in vederea mantuirii tale, ca la sfarsitul calatoriei pe pamant sa te poti intalni fata in fata cu El.

| ShaKuri a răspuns:

Ma deprima intrebarile astea. chiar nu sunteti constienti ca nu suntem capabili sa inventam un vaccin contra hiv. dar avem pretentia sa putem raspunde la intrebari de genu asta? e in Bora Bora... in jacuzzi... ma crezi?

| Viuvi a răspuns:

Creatorul tocmai acum ne veghiaza si vede cate prostii le ies pe gura oamenilor, mai ales punand intrebari de genul asta.Se va arata cand va veni momentul, cand vom fi pregatiti!

| Clumsiii ™ a răspuns:

Tu crezi ca daca tu iti doresti pe moment sa -L vezi pe Mantuitorul, El se va arata atunci tie? NU, Iisus va veni din nou pe Pamant atunci cand El va crede ca lumea e prea pacatoasa si va veni sa o manuiasca facand dreptate.Trebuie se crezi intr-Insul, si sa respecti cele 10 porunci lasate noua, pacatosilor, prin Moise.Trebuie sa crezi in Sfanta Treime si te vei simti mantuit.

| eliade a răspuns:

De ce cauti raspunsuri complicate cand ele sunt foarte simple: Dumnezeu l-a creat pe om dupa chipul si asemanarea Sa. Uita-te in
oglinda cu sinceritate si -poate-Il vei vedea!

| D-Anna a răspuns:

Mare enigma niciodata nu cred ca o sa stim.si eu cred in evolutie te nasti traiesti mori. dar m-am gandit daca crezi nu pierzi nimic daca nu crezi s-ar putea sa pierzi ceva. oricum ceea ce e cert e ca omul e o fiinta superioara si o ia razna de multe ori de aceea are nevoie de ceva superior in care sa creada.iti dai seama cum ar fi daca tot s-ar crede mai presus ca toti.de aceea avem nevoie de Dumnezeu, iar dupa cum am mai zis nu pierdem nimic daca credem.big hug

| nustiucine a răspuns:

Frate, nu exista, nu va mai chinuiti degeaba laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

El se arata dar nu-l vedem noi pentru ca nu credem, iar cei ce cred nu sunt crezuti. Dumnezeu exista orbilor.Si de ce ma copii?laughing