| RAY a întrebat:

Pentru atei,agnostici, panteisti, deisti.

Este metoda științifica cea mai buna metoda de a afla adevarul?

https://ro.wikipedia.org/wiki/Metod%C4%83_%C8%99tiin%C8% 9Bific%C4%

Voi cata incredere aveti in stiinta in procente?

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Altceva mai bun, mai clar, mai precis nu cred că avem.
Daca ne foloseam exclusiv de Biblie și de credință mă îndoiesc că puteam ajunge la progresul tehnologic de astăzi.

Am încredere 98% in metoda științifică bine-facuta.

7 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Cred ca si stiinta poate gresi si inca nu le stie pe toate. Nu ma incred 100%. Sunt prea sceptica pentru orice. Dar nici nu imi pasa prea mult cat timp nu ma afecteaza personal

| Superior a răspuns:

Nu stiu de ce ai omis cuvantul "teist" din enumeratie,totusi imi fac tupeul sa raspund :
Stiinta,asa cum o stim astazi nu poate oferi intregul adevar,si nici nu va putea. Tot ce poate face stiinta e sa descrie lumea asa cum este ea si sa aduca inovatii care ne fac vietile materialiste mai usoare,mai lipsite de griji. Daca te referi la adevarul despre univers,ma indoiesc,caci adevarul despre univers inseamna o cunoastere infinita,iar stiinta,nu,mai bine zis,creierul nostru nu poate percepe asa ceva. Pe unii ii dor capul cand fac transformari la chimie in gimnaziu,dar sa stim asa ceva?
Inainte de a avea incredere in stiinta incerc sa gandesc teoria/afirmatia respectiva rational,sa ma documentez despre intemeietorul ei pentru a ma asigura ca nu este un somer plictisit (sau savant cu o cariera nu chiar de succes, criticat, etc) care inventeaza chestii iar publicatiile iau ce zice el de bun. Daca ar fi sa dau un procentaj, as fi ipocrit ca asta ar inseamna sa cred spre exemplu absolut toate afirmatiile facute de stiinta, fie ele stupide, contraidictorii sau asa mai departe. Totusi, procentajul se poate aplica la o teorie/afirmatie stiintifica.

| RAY explică (pentru Superior):

Vezi de ce am omis teist

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-ai terminat cu știința. La ce fel de stiinta te referi? Stiinta in general, stiinta artelor marțiale, stiinta minciunii etc. Sunt tot felul de științe care studiază tot felul de fenomene, comportamente etc. Acestea exista fie ca stiinta a ales sa le studieze sau nu, ba mai mult, li se rupe dacă sunt studiate sau nu. E fix Vax Albina. Din ce unghi sa-ti răspund eu acum la întrebare? Din unghiul fenomenului, din unghiul cercetătorulu ori din cel al curiosului? Eu unul voi exista fie ca ma studiază, fie ca nu. Sunt și eu la rândul meu un fenomen, un efect al unei cauze și cauza mai multor efecte. Deci? Fii mai explicit. Prin întrebarea ta nu ai făcut decât sa arați ca ești rasist. Uite asa mai apar personaje ca tine la orizont. Nu prea ii faci cinste... lăsând la o parte ca nu ești om de stiinta, cercetător etc (presupun). Cu alte cuvinte: Ce te f.e grija?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

De ce mi ai raspuns?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Plictiseala

| Illuminati2016 a răspuns:

Sa fii ateu inseamna sa te doara la patina daca exista dumnezeu sau alte zeitati care au fost inventate. funda?