| RAY a întrebat:

Pentru ateii, agnostici

credeti ca trebuie sa ne cautam partener/a pe masura fizicului nostru? asta e si intrebare filozofica, trebuie sa ne multim cu cea ce avem? sa avem asteptari mai mari de la noi?

13 răspunsuri:
| Sonnayasashikushinaide a răspuns:

Da si "faci ce vrei", "facem ce vrem", ar fi potentiale raspunsuri, depinde din ce punct de vedere privim, de cele mai multe ori in "realitate" sunt mai multe perspective de a privii lucrurile, si nu sunt multe chestiuni negru pe alb sau definitive. Realitatea intelesa de noi este de fapt un model de a privii o parte din realitatea absoluta, deci tot ce spun este de fapt un model evident, ca in orice alta discutie, si, ca si orice subiect in lumea noastra, este chestionabil, si nu e absolut.

Daca abordam subiectul din punctul de vedere a binelui speciei si nu binele personal, atunci raspunsul este da, ar trebui sa ne cautam partener sexual cat mai atractiv, din punct de vedere fizic si mintal pentru ca asta inseamna o buna evolutie a speciei prin selectie naturala sexuala, trasaturile care ne sunt atractive sunt asa deoarece este "hardwired" in noi sa gandim asa, este o gandire primordiala, care promoveaza trasaturile care ajuta la supravietuirea si perpetuarea speciei, de exemplu parul lung si des este bun pentru camuflaj, asadar este atractiv din punct de vedere sexual, sanii mari sunt buni pentru a alaptare, asadar sunt atractivi, un corp muscular este bun pentru aparare impotriva pradatorilor, deci este atractiv, etc.
Urmarindu-ti instintele primordiale pentru a satisface predilectile hedeoniste promoveaza o buna filtrare a genelor care ne afecteaza specia in mod negativ, fiecare om are o sansa ca adn-ul lui sa fie afectat de mutatii aleatorii, de obicei adn-ul contine multe secvente de "gunoi" care nu fac nimic chiar daca sunt afectate, nu au nici o functie, e chiar e un mecanism natural din punct de vedere evolutionar de minimalizare a malformatilor genetice, insa, daca se intampla ca o secventa de cromozoni sa fie mutata iar efectele sunt negative asupra speciei, atunci acestea vor fi in mod natural repulsive sau ne-atractive sexual. Deci, din punctul asta de vedere, al imbunatatirii speciei, da este mai mult decat ok, este chiar benefic speciei.

Intr-adevar ca un "disclaimer", vor exista intodeauna exceptii de la regula, de exemplu unii oameni dezvolta fetish-uri pentru persoane obeze, asta e o exceptie de la instinctul primordial, dar daca studiem distributia naturala descrisa de clopotul lui gauss, atunci vom vedea ca majoritatea este predomintata iar extremele nu sunt la fel de relevante, fiind inferioare in numar.

Daca privim subiectul din punctul de vedere a satisfacerii predilectilor hedoniste individuale, atunci orice alegere in legatura cu aspectul sau personalitatea partenerilor sexuali sta la discretia subiectului si nimeni nu are dreptul moral sau legal sa dicteze alegerile subiectului.

In concluzie, ori faci decizii constient pentru binele speciei, ori faci cea ce vrei si de fapt faci ceea ce natura te-a "programat" sa faci, desi ai illuzia ca o faci pentru ca vrei.
Oricare ar fi decizia ta, este insemnificativa si nu afecteaza dezvoltarea speciei.

| Lizzu a răspuns:

Ray, cand exista acel "ceva",acea conexiune intre doi oameni, fizicul pur si simplu nu-si mai are rostul,zic eu.
Atunci cand exista cineva pentru care simti ceva frumos si profund, nu te atrage doar dpdv fizic.
Nu stiu ce e, dar nu se vede,acel ceva care ii leaga.
Nu e fizicul, e altceva. Total diferit.

Oricate asteptari ai avea, atunci cand se intampla si te plezneste, se duc toate asteptarile dinainte stabilite.

-Totusi, trebuie sa ai grija si de felul in care arati pentru ca si asta conteaza.
Dar cred ca pana la urma fiecare isi gaseste persoana cu care sa rezoneze, indiferent de fizicul ambilor.

Si-o gaseste sau NU.
Asta e.

| RAY explică (pentru Lizzu):

Liza ai dreptate in cea ce spui

| OOOLEOOO a răspuns:

In viata primesti exact cea ce meriti. Feedback-ul a cea ce esti acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masura fizicului nostru ma duce pe campii.Adica parului de pe piept i-ar reveni un echivalent cu sani mari sau...
"asa sunt eu, asa de nasoala sau buna sa fie si partenera!" Nu se aplica gandul asta cand te intersectezi cu un/o partener/a pe care pur si simplu il/o placi.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Daca nu o placi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Treci mai departe, nu te obliga nimeni!

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Nu merita sa dai o sansa cuiva care nu placi fizic?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Sansa o ai la lotto, poate fi respingatoare prin atitudine si de o frumusete iesita din comun.Eu am zis ca pur si simplu o placi, atat.Si da ai dreptate, ne cam grabim cand facem alegeri.In fine, eu am zis altceva...

| Sonnayasashikushinaide a răspuns (pentru RAY):

"Merita" din ce punct de vedere te referi?
Merita in sens de a obtine ceva mai tarziu din relatie? Nimeni nu poate prezice, omul este o fiinta complexa.
Ce vrei de fapt sa obtii din relatie? Asta trebuie sa te intrebi.
Daca vrei doar sa o/il faci fericit/a din mila atunci probabil e o decizie gresita, pentru orice aspect considerat ne-atractiv dupa standardele populare ale societatii, exista persoane care considera ca fiind atractive acele aspecte, de exemplu este considerat neatractiv sexual o persoana obeza, dar sunt persoane cu fetish-uri de obezi, care sunt obsedati dupa persoane obeze si le plac numai persoane obeze, deci daca o faci din mila ca nu si-ar gasi alt partener, te asigur, daca, cauta indeajuns, v-a gasi pe cineva.
Inca odata, ce vrei sa obtii din relatie?

| RAY explică (pentru Sonnayasashikushinaide):

Comunicare

| Sonnayasashikushinaide a răspuns (pentru RAY):

Vrei sa obtii comunicare din relatie, ce raspuns stupid si fals, comunicare obtii de la amici, cu singuranta vrei ceva mai mult de atat altfel te-ai fi rezumat la a fi amici, fi sincer totusi.

Eu cred ca de fapt nu stii ce vrei de la o relatie, nu stii la ce sa te astepti etc. pentru ca nu ai multe experiente, sau chiar deloc. Sa stii ca am studiat psihologia umana incat sa nu pot fi prostit usor, ma prostesti, dar mai greu, si de fapt nici nu ai de ce, chiar daca te-as judeca, putere asupra ta nu am, poti alege doar partea constructiva si ignora restul.

Fa ce vrei cum am mai zis, daca o consideri urata pe fatuca dar iti place personalitatea ei, ai putea sa te rezumi la a fi amici, poate dezvolti sentimenta fata de ea in timp, poate se mai spala pe fata si numai e urata etc. lol

| RAY explică (pentru Sonnayasashikushinaide):

Tu esti crestina, ai ignor