| alina1827 a întrebat:

Pentru ce ne trebuie un scop in viata?

9 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Sa ne laudam atunci cind n-o sa mai aiba timp nimeni sa ne asculte.

| mgtow a răspuns:

Sa realizam ceva, ne mandrim cu ceea ce facem.

| Kanghu a răspuns:

Daca nu ai un scop, un vis, o dorinta, traiesti degeaba. Oricine vrea sa devina cineva sau sa faca un anumit lucru. Fara acestea, viata nu are un anumit sens.

| Dash a răspuns:

Ca sa avem pentru ce trai. Astfel viata ar trebui sa capete un sens.

| anyia a răspuns:

Mie mi-ar trebui un scop in viata doar pentru a-i raspunde profei de mate care (dupa ce chiulesc 2 zile la rand la ora ei) ma intreaba atunci cand ne intalnim pe holul liceului "Fetito, zi-mi si mie care-i scopul tau in viata asta. Daca nu matematica, atunci care? Pentru ce vrei tu sa traiesti?"

Dar trecand peste asta, fiecare avem un nivel de aspiratie pe care la un moment dat, vrem sa-l atingem. E normal sa te gandesti ce vei face maine, saptamana urmatoare, in viitor etc. E nevoie de acel lucru[scop] care sa ne determine sa vrem sa traim. Concret, acum astept sa vina mama de la scarbici, maine voi astepta sa mor(deoarece luni am teza), saptamana viitoare voi astepta vacanta de iarna apoi ziua mea. So...scopul meu in viata azi e mama, maine va fi moartea, apoi vacanta bla bla bla. Concluzia!? Iti trebuie un scop in viata pentru a te motiva sa respiri in continuare, pentru a te determina sa stai linistita pe canapea si sa te uiti la tv asteptand ziua de maine, nu sa te duci in baie si sa-ti tai venele.

| Deea03 a răspuns:

Ca sa nu traiesti degeaba.

| EcstasyW a răspuns:

Ca sa ajungem departe in viata

| rotariurazvan a răspuns:

Noi ne-am nascut cu un destin, si fiecare trebuie sa fac ceva in viata asta, pentru asta traim sa ajutam pe cei ce vor fi dupa noi, adica daca Tomas Edison nu ar fi descoperit becul noi acum cum am fi? vreau sa spun ca fiecare a facut ceva sa evoluam si asta trebuie sa facem si noi

| Crypt a răspuns:

Pentru a ne putea castiga existenta.