| T0T a întrebat:

Pentru cei care credeți în viața de după moarte, aș fi curios să știu cum vedeți mai detaliat fenomenul? Precum știm memoria poate să se piardă la un individ foarte ușor prin diverse afecțiuni, boli deci puteți considera că după moarte memoria vă va rămâne intactă? Și dacă nu ce rost mai are acea viață de după moarte care desigur poate fi și o reîncarnare? Dispariția memoriei nu poate fi asociată cel mai bine cu moartea individului, nu din punct de vedere biologic desigur? Considerați că memoria este singurul lucru care ne leagă de evenimentele care ne-au afectat într-un mod pozitiv sau de persoanele dragi?

Răspuns Câştigător
| Radu284 a răspuns:

Da, exact. E ca si cum ai avea un calculator defect (cu placa de retea stricata de exemplu). Nu mai ai acces la informatiile din 'cloud', dar asta nu inseamna ca ele nu exista, si ca nu vei avea acces la ele mai tarziu.

6 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Nu prea inteleg intrebarea. Dupa moarte nu e ca si cum ai mai avea creierul tau. Ai doar sufletul. Amintirile nu sunt intiparite in creier, creierul e doar o interfata intre suflet si lumea asta.

| T0T explică (pentru Radu284):

"Amintirile nu sunt intiparite in creier"
Păi atunci unde sunt întipărite?

| Radu284 a răspuns (pentru T0T):

Undeva in afara universului, in lumea sufletelor. Daca studiezi chestii de genul Near Death Experiences, o sa vezi ca toti cei care trec prin asta (sau ma rog, marea majoritate) au creierul nefunctional, si totusi pot relata lucruri care se intampla in jurul lor, sau chair la departare.

| T0T explică (pentru Radu284):

Atunci cum îți explici amnezia permanentă sau cazul altor boli? Crezi că amintirile alea încă există dar nu mai poți să ai acces la ele?

| Radu284 a răspuns (pentru T0T):

Da, exact. E ca si cum ai avea un calculator defect (cu placa de retea stricata de exemplu). Nu mai ai acces la informatiile din 'cloud', dar asta nu inseamna ca ele nu exista, si ca nu vei avea acces la ele mai tarziu.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Cred că am mai spus-o, mi s-a întipărit în minte că exidta reîncarnare, mai ales dupa ce am un deja-vu. Memoria nu se şterge complet, dovadă fiind instinctele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa fiu mai exlicit, cred ca la fel ca si un hard de memorie sau stick.Se stegre tot, reformatat si cu o noua denumire, reincarci cu date, in cazul nostru viata.