| Ben00 a întrebat:

Ne intrebam sau ne contrazicem daca exista suflet sau nu. Legat de asta intreb: spatiul a cati atomi ar lua memoria care defineste un individ ( nu toate mancarimile si evenimentele memorate sunt definitorii)? Cam cati atomi ar lua memorarea dorintelor adanci ale individului si tiparul de comportament social?
Daca ar trebui mutat un individ intr-un alt corp cu memoria "alba", cam cata materie ar trebui?
Mersi.

Răspuns Câştigător
| angus35 a răspuns:

Sufletul inseamna pur si simplu suflare de viata. Stiai ca urmatoarele cuvinte sunt sinonime: "clipa"si "atom"?

| Ben00 explică (pentru angus35):

Nu stiam de clipa si atom.
Cu sufletul, eu cred ca este o entitate, doar ca necunoscuta cu posibilitatile de azi.

6 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Mai intrebi de atomi, acum cand se stie ca se pot transmite prin vid (ce numim noi vid) cantitati mari de informatii? Informatia poate fi codificata si poate exista in mediul electromagnetic. Din pacate nu putem mari un atom sa-l vedem ca pe un sistem solar, altfel cred ca am intelege ca informatie exista si la nivel subatomic. Niels Bohr spunea, cu referire la microfizica dar si la intelegerea vietii, ca suntem limitati de instrumente si posibilitati.

| KhludCiprian a răspuns:

Intrebarea ta e de domeniul stiintei?

Cati atomi ar trebui pentru... probabil ca vorbesti ca foarte probabil suntem tinuti chimic in creier, si ai vrea sa numeri atomii din creier.

Despre asta e intrebarea? Cineva a facut calculul pentru tine:
Atoms per head = 3 * molecules = 4.56*1026
http://education.jlab.org/qa/mathatom_03.html

Totusi daca tu crezi ca e o greseala la calcul, ai o solutie foarte simpla: sa vezi cat din el "defineste" un individ.

Ce defineste un individ pentru tine?

Daca pentru tine creierul il defineste, atunci ai raspunsul de mai sus, daca nu asta il defineste, si e de exemplu codul genetic, atunci probabil vorbesti de 750 MB:
http://ds9a.nl/amazing-dna/

Este cumva tema? Daca e, sa stii ca temele nu se fac pe TPU!

| Ben00 explică (pentru KhludCiprian):

Asa, deturnati-o repede de pe religie ca frige.
Intrebarea mea e despre suflet. Asa ca tine si de religie.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Ben00):

Intrebarea ta este: "spatiul a cati atomi ar lua memoria care defineste un individ ( nu toate mancarimile si evenimentele memorate sunt definitorii)?"

Scuza-ma dar imi pare ca doar creierul tine evenimentele memorate. Stii cumva sa o faca inima sau stomacul? Deci raspunsul meu de bun simt este cati atomi ia creierul.

Daca este despre suflet, cum definesti sufletul, si clarifica daca il poti numara cu atomi. Multumesc!

Este tema?

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Ben00):

Si daca intrebarea ta este despre suflet si religie, cum de Biblia nu ti-a oferit raspuns intrebarilor tale?
De ce Sfanta Biblie nu vorbeste despre atomi si molecule?
Nu de alta, dar vrei un raspuns cat se poate de stiintific! Vrei, nu vrei, ia treci mataluta la Stiinta si Filosofie... ca noi suntem ocupati, cu Bibliahee hee