| anonim_4396 a întrebat:

Pentru femei: ce ati invatat din Biblie?

De multe ori religia il numeste pe barbat cap deasupra femeii si impune multe restrictii acesteia. As vrea sa stiu cum priviti voi invataturile acestei carti.

6 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Să respect/aplic legile lui Dumnezeu, în societate.

Şi, da sunt de acord, ca un bărbat să fie deasupra unei femei, deoarece suntem diferiţi unul faţă de celălalt, din toate punctele de vedere. happy

| ania a răspuns:

In primul rand am invatat din Biblia traita in fiecare zi in fata mea, viata sotului meu.Am invatat ca dragostea aceea neconditionata, care se sacrifica pe sine, care nu stocheaza resentimente, care iarta, care acorda incredere cu generozitate, pe care o cere Biblia sotilor cand porunceste ca sotii sa-si iubeasca sotiile cum a iubit Hristos Biserica, nu e doar o poveste de acum 2000 de ani si ca sunt barbati adevarati care i se dedica din iubire pentru Dumnezeu.Si o traiesc fara sfortari ci ca un rod al unei credinte autentice. Ii invidiam bucuria, linistea, faptul ca are o viziune unitara asupra vietii, stie fiecare idee noua in ce raft al mintii sa o puna, ca stie ce scop are in viata, ca nu e cum eram eu, omul unui singur adevar absolut: ca totul e relativ! Dupa ce vedeam ca mediteaza asupra Bibliei si converseaza cu Dumnezeu vreo 2 ore, avea o blandete si o bunatate nepamanteana pe care in timp am ajuns sa mi le doresc si eu. Iubirea aceea biblica m-a determinat sa –l provoc pe Dumnezeu sa converseze si cu mine. Mi s-a reaprins credinta si am ajuns sa doresc ca Dumezeu sa fie bucuros si de mine, legat de ce fel de sotie sunt. Chiar daca discutam impreuna toate lucrurile ma bucur ca isi asuma decizia finala( de multe ori ce am sugerat eu) si caut sa nu-l manipulez, sa nu insist cand el vede altfel lucrurile, sa-l respect.Biblia m-a invatat sa pretuiesc onoarea speciala data de Dumnezeu prin creatie barbatilor. Faptul ca el isi asuma responsabilitatea pentru toate aspectele vietii de familie, ma face sa ma simt protejata, aparata.Ma bucur ca el e capul, e un lider adevarat care conduce prin model.

| zorialbi a răspuns:

Uite aici ce se spune in Biblie:
"21. Supuneţi-vă unul altuia, întru frica lui Hristos.
22. Femeile să se supună bărbaţilor lor ca Domnului,
23. Pentru că bărbatul este cap femeii, precum şi Hristos este cap Bisericii, trupul Său, al cărui mântuitor şi este.
24. Ci precum Biserica se supune lui Hristos, aşa şi femeile bărbaţilor lor, întru totul.
25. Bărbaţilor, iubiţi pe femeile voastre, după cum şi Hristos a iubit Biserica, şi S-a dat pe Sine pentru ea,
26. Ca s-o sfinţească, curăţind-o cu baia apei prin cuvânt,
27. Şi ca s-o înfăţişeze Sieşi, Biserică slăvită, neavând pată sau zbârcitură, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană.
28. Aşadar, bărbaţii sunt datori să-şi iubească femeile ca pe înseşi trupurile lor. Cel ce-şi iubeşte femeia pe sine se iubeşte.
29. Căci nimeni vreodată nu şi-a urât trupul său, ci fiecare îl hrăneşte şi îl încălzeşte, precum şi Hristos Biserica,
30. Pentru că suntem mădulare ale trupului Lui, din carnea Lui şi din oasele Lui.
31. De aceea, va lăsa omul pe tatăl său şi pe mama sa şi se va alipi de femeia sa şi vor fi amândoi un trup.
32. Taina aceasta mare este; iar eu zic în Hristos şi în Biserică.
33. Astfel şi voi, fiecare aşa să-şi iubească femeia ca pe sine însuşi; iar femeia să se teamă de bărbat."
[Efeseni 5, 21-33]

| tim a răspuns:

O fi deasupre femeii pana oboseste, dupa aia se intoarce ea pe el. vezi tu, ce ai face daca ar veni barbatul tau si ti-ar da salarul lui pe mana ta, ce ai face? v-ati descurca? sau ai arunca cu ei in 2zile pe chestii apoi ati face post, pana luna urmatoare. bine, unii e drept, impun prea multe restrictii. bine, nu sunt femeie, o fi in biblie barbatul numit cap, dar asta nu inseamna ca noi barbatii santem,, tirani" (desii unii sunt), cap, in sensul orientativ, nu in sens de sef.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Să respect/aplic legile lui Dumnezeu, în societate.
Şi, da sunt de acord, ca un bărbat să fie deasupra unei femei, deoarece suntem diferiţi unul faţă de celălalt, din toate punctele de vedere. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu va grabiti sa aruncati cuvinte smintite. biblia impune conditii si barbatilor. femeile de asemenea se bucura si de niste privilegii de care nu se bucura barbatii. de asta vad ca nu se pomeneste prea des.