| Alphawolf a întrebat:

E normal sa urasc religia cand vad ca ea provoaca rationamente gresite, superstitie, mustrari de constiinta plasmuite si impune restrictii tampite?

35 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu ar trebui, prostia trebuie combatuta prin nonsalanta si perseverenta, nu prin ura. Pana la urma uram ce? Niste glume, halucinatiile unor schizofrenici?

| costis a răspuns:

Nu e bine. Ca pana la coada ajungi la justificarea Pitestiului (ai auzit poate de reeducare).
Nimeni nu iti baga pe gat : rationamente, superstitii, mustrari de constiinta, restrictii, minciuni.
Poti trai complet liber in ce vrei.
Ura voastra vinepentru ca nu puteti impune altora ideile voastre.

| Alphawolf explică (pentru costis):

Noi nu vrem sa impunem nimic. Nu stiu de unde ai scos asta. Si nu e vorba de ideile noastre, ci de obiectivitate privind realitatea.

| Mădă0611 a răspuns (pentru costis):

Ce poti sa simti cand auzi "vai, sotia lui x-ulescu (persoana straina in zona) se simte rau si nimeni nu stie ce are, sunt vrajile facute de soacra ei altora si s-au intors pe cei din casa aia"? rolling eyes sau ca nu stiu cine are peste 30 de ani si nu s-a casatorit tot din cauza vrajilor facute de cineva altcuiva, doar ca s-au intors bla bla. Culmea e ca popa, venit de nu stiu unde de pe la munte, aproba porcariile astea, daca nu cumva chiar el ii invata pe oameni. La fel in cazul bolilor provocate, clar, de virusuri sau bacterii. Cate minti poate sa distruga un singur vierme din ala; cei carora le-a corupt mintea o sa corupa altora, printre care si copii, care ia ghici cat de linistiti o sa doarma sau o sa fie.

NOname
| NOname a răspuns:

Nu e anormal. Dar dispreţul mi se pare mai potrivit.

| danay72 a răspuns:

Atata timp cat nu respecta Biblia inseamna ca nici lui Dumnezeu nu ii place.Matei7:21-23

| DracusorImpielitat a răspuns:

Da. Si eu o urasc, urasc minciuna.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Daca preotul iti spune sa tii post e tampit? dar daca doctorul iti da regim e destept, nu?

| Alphawolf explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Te-ai gandit mult inainte de a-mi pune acele intrebari? Rationamentul tau superficial si subiectiv(sa nu zic defect) este doar unul din multele motive de a dispretui religia.

| sublime89 a răspuns:

E perfect normal sa urasti minciuna.

| M25M a răspuns:

Religia are si partile ei bune, cateva, dar bune.

| Alphawolf explică (pentru M25M):

De acord, nu pot nega, religia are si partile ei bune, la fel cum orice om are si parti bune, dar totusi exista si oameni rai, chiar daca fiecare om are si parti bune.
Nu pot evalua religia decat per total. Faptul ca religia se ocupa si cu chestii caritabile(trebuie sa miste si ea ceva macar de ochii lumii pentru a-si sustine barem sfintenia) si faptul ca ii potoleste pe unii, nu cred ca acopera nici faptul ca ea separa oamenii(asta fiind cea mai mare problema a religiei din punctul meu de vedere).

| ErrorFound a răspuns:

Da.
Da, e normal.

| Kalla a răspuns:

Atata timp cand tie nu iti impune nimeni nimic ar trebui sa nu-ti pese.

| Jardelin a răspuns:

E normal sa urasti! Doar esti ateu inteligent, plin de bunatate si compasiune, nu?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Aia sunt crestinii, inexistenti, desigur, oamenii au sentimente, iar ura e unul dintre ele. smug

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Jardelin):

Bineinteles. Ateii sunt rai, malefici, satanisti.

| Mădă0611 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Nu uita de hrana lor de toate zilele, bebelusii, partea mea preferata. love struck laughing

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Mădă0611):

Corect laughing
Si ateii nu cred in nimic.

| KhludCiprian a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa o urasti. E doar sa te separi de ea. Daca ai tensiunea mare iti scade sansele sa traiesti mai mult sau mai sanatos. Iti recomand sa faci alte lucruri cu timpul tau, iar daca vrei sa ai ceva bun din religii, cauta sa fii sarcastic sau sa gasesti ironii asupra lor pe youtube. Unele sunt chiar amuzante.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum iti e tiemai bine. Dar sanatos nu e in nici un caz. Uite:http://www.tpu.ro/......ai-repede/

P.S. inlocuieste homofobia cu reciproca ei "religioasa".

| Alphawolf explică (pentru anonim_4396):

Da asa e. Insa mie(cel putin virtual) nu prea mi se potrivesc niciuna, am pus doar o intrebare, dar nu am fost si nici nu sunt agitat deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normalitatea este relativa.Pentru un canibal este normal sa-si manace dusmanii, pentru un ateu este normal sa urasca religia.
Incearca sa-ti gasesti preocupari care sa nu implice ura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da o sansa rationamentelor, superstitiilor, constiintei si restrictiilor. religia e cultura pana la urma, un echilibru de adevar si minciuna.

| DarkAndDreary a răspuns:

Yep. E normal.
Dar alegand sa nu-ti pese economisesti 100% din stres.

| Swan39 a răspuns:

Da, e foarte normal, dar, sigur, mai recomandabile ar fi altfel de sentimente care să nu-ţi consume atât de multă energie interioară precum o face ura.

| Jeezy a răspuns:

Restrictii tampite? ...mai multe detalii te roglaughing

| Alphawolf explică (pentru Jeezy):

Sa nu feci sex cand vrei si cum vrei, sa nu te speli cand esti jegos(duminica sau "ma rog"...), sa nu pupi pe nimeni dupa ce te impartasesti ca spurci sfintenia, sa te odihnesti cand spun ei, sa nu mananci cand spun ei, etc.
As putea sa continui lista pana dimineata, dar...

| iurii75 a răspuns (pentru Alphawolf):

În afară de sex cu cine vrei, celelalte sînt întradevăr aiurea (şi nu sînt nici biblice), deci te înţeleg într-un fel.

| Alphawolf explică (pentru iurii75):

"sex cu cine vrei" - Nu te supara, dar eu nu am zis asta. Cu asa ceva nici eu nu sunt de acord.

| iurii75 a răspuns (pentru Alphawolf):

Mă bucur.

| SarahAviva a răspuns:

Ești om, ceea ce înseamnă că e normal.

| SmartBoy123 a răspuns:

Nu e nimic rau... si eu fac la felwinking...religia ma enerveaza.Si la urma urmei e doar o materie.happy

| 2000333 a răspuns:

Religia nu provoaca superstitie, daca te referi la Biserica. Dimpotriva, ea nu accepta superstitiile...documenteaza-te

| Alphawolf explică (pentru 2000333):

Tot ce inseamna credinta religioasa este superstitie. Documenteaza-te, ba nu, gandeste.