| AvalohAlyn a întrebat:

Poate fi prezis un cutremur cu aparatura actuala inainte cu mai mult timp?(cateva ore inainte, o zi)
Unii p e internet/Facebook sustin ca da si au si aparate in acest sens si sustin ca totul e stiintific(ex:seismic center pe Facebook)
Deci poate fi stiut cand va fi un cutremur in zilele de azi?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu, nu se pot prevesti cutremurele. Asa zic seismologii. Unii indivizi zic ca da: http://www.ziarulring.ro/......ore-nainte Dar nu sunt seismologi si semnele sunt prea nesemificative ca sa iti dai seama in mod concret.

| T0T a răspuns:

Nu poate fi prevestit decât cu câteva minute înainte. Nu te încrede în prostiile de pe Facebook. Faci și tu ca ăia cu aplicația când a intrat un hacker și le-a spus că vine cutremurul și s-au panicat ca proștii și au ieșit din case?

| CuriousStuff a răspuns:

Nu se poate prevestii. Exista aparate care masoara miscarile fine ale pamantului si detecteaza INCEPUTUL unui cutremur, dar nu inainte de a incepe, ci exact cand incepe. Nu se pot prevesti si nici nu o sa se poata prevesti niciodata.

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru CuriousStuff):

Cine stie, poate stiinta in viitor o sa fie mult mai evoluata dar nici eu nu cred ca s-ar putea prezice.

| Iunix a răspuns:

Din câte știu eu un cutremur poate fi prevestit cu câteva zeci de secunde înainte să înceapă.

| Felekan_Ramona_1978 a răspuns:

Nu, din pacate, cutremurele nu pot fi prezise cu niciun tip de aparatura. Exista aparatura care urmareste acumularea radonului si pe baza acelor valori ESTIMEAZA, dar nu prezic, faptul ca poate da, poate nu, se va produce un cutremur. Cei care se lauda pe internet ca ar avea astfel de aparate, se lauda, sau, mai grav, incearca sa escrocheze bani de la cei care-i cred