| εмiLч97 a întrebat:

Daca trimit o poza cuiva pe facebook pe chat, cel cu care vorbesc poate sa vada daca fotografia e facuta in ziua actuala sau in zilele trecute? Exista vreun program?

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Da, se poate. Pozele în format jpeg au în ele informație despre data și ora la care s-a făcut poza, dacă a fost sau nu prelucrată după aia (și când), ba chiar unele aparate pot pune și poziția GPS (coordonatele geografice) ale locului unde ai făcut poza.
Google după "EXIF data".

| T0T a răspuns:

Nu, doar ca unele poze au data si ora pe ele. Daca acea poza nu are stai linistita.

| K0sti a răspuns:

"EXIF data" cum a spus si Mihai!

| AlexDFY a răspuns:

In mare parte mihai69 are dreptate, dar oricum trebuie sa te pricepi putin in asta, adica nu orice poate.

| StefanKogut a răspuns:

Da se cheama dreapta click -> Properties, dupa ce ai descarcat fotografia.

| KMaddieK a răspuns:

Nu exista.