| 4b a întrebat:

Preferi sa fii un prost intr-un grup de destepti, sau un destept intr-un grup de prosti avand in vedere "efectul de turma"?

Răspuns Câştigător
| HighParadox a răspuns:

Mai bine un prost intr-un grup de destepti, zic eu, pentru ca macar asa poti sa avansezi, avand de la cine invata in timp ce intre prosti numai te enervezi plus ca de la un timp renunti.

24 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Decat sluga la destepti mai bine rege la prosti.

| harciog a răspuns:

Nu cred ca s-ar observa.In primul caz desteptii nu-ti vor da ocazia sa faci diferenta, in al doilea caz nu le vei da tu ocazia s-o vada.Deci nu are importanta cum, important este ca existi.

| sabin89 a răspuns:

Prost in un grup de destepti. Pentru ca invers este riscant. Te pot si omori. Nu stii de ce e in stare prostu'.

| Zazu a răspuns:

"Ie grele amandoua", detestat de catre destepti si adulat de prosti.
Prefer sa merg pe mana mea, un fel de oaie neagra.

| pwp a răspuns:

Destept in grupul de prosti tongue

| Miauti a răspuns:

As prefera sa fie un prost intr-un grup de destepti.

Oricum ambele nu se pot aplica. Deoarece daca esti prost intr-un grup de destepti acestia te vor parasii din cauza ca esti prost.

Daca esti destept tu vei parasi grupul de prosti.

| mixxjim a răspuns:

Nu ma mai pot abtine sa nu te intreb de unde-ti vin ideile cu intrebarile pe care le pui? si cum? le iei de undeva, faci niste studii de psihologie/sociologie sau stai tu asa, si stai, si stai, si deodata-ti vine intrebarea-n cap si te gandesti sa le adresezi aici? si sa stii ca nu fac misto, te intreb foarte serios. pe undeva te admir pentru intrebarile pe care le pui, pentru ca te gandesti la chestii de genul asta, pe altundeva ma intreb la ce-ti folosesc (raspunsurile)?

| 4b explică (pentru mixxjim):

laughing citesc frate...sunt intrebari pe care mi le pun si mie insumi; sunt curioasa si de mentalitatea celor din jurul meu, asa ca...dai cu postatulwinking

| mixxjim a răspuns:

Well, si termenul de "prost", si cel de "destept" sunt relative happy ce inseamna? fara cultura? fara inteligenta? un om care are memorie mecanica si invata pe de rost orice repede si precis dar nu e-n stare sa aplice-n viata cum e, prost sau destept? fiecare dintre noi avem momente in viata cand suntem destept intre prosti si momente in care suntem prost intre destepti. e greu sa fii si asa, si asa. oricat ar fi de magulitor la "lingurica" sa fii destept intre prosti nu poate dura la nesfarsit chestia asta, sigur te prostesti in timp, nemaiavand de la cine sa mai inveti/afli chestii destepte, dar te si plictisesti si enervezi la un moment dat sa dea toti cu prostia-n tine laughing sa fii prost intre destepti nu e chiar rau, afli lucruri, dar nici asta nu poate dura la nesfarsit, ca ego-ul nu suporta chestia asta prea mult. deci prefer sau nu, sunt si asa, si asa, dar fiecare din cele doua ipostaze are frumusetea ei happy

| 4b explică (pentru mixxjim):

Ai vazut? n-a fost asa de greu ca sa-mi si raspunzi la intrebarewinking

| mixxjim a răspuns (pentru 4b):

N-am zis ca e greu, doar imi exprimam curiozitatea laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Permite-mi să pun intrebarea altfel:
Preferi să fii cel mai nesemnificativ membru al Academiei Române, sau să fii fruntaşul colectivului şcolii de corecţie?

Aleg să fiu un prost intre deştepţi, evident.
All day, every day.

A alege să fii un deştept intre proşti e o dovadă de vanitate şi infatuare, de preţuire a statutului in detrimentul conţinutului. Şi e o deplorabilă iluzie de superioritate.

Cel mai prost dintre deştepţi e mai deştept decât cel mai deştept dintre proşti.

Insă nu reuşesc să văd influenţa efectului de turmă in situaţiile prezentate de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru situatia asta exista un proverb romanesc:
``la o masa de prosti, desteptul e cel mai prost dintre ei``...
comentariile sunt de prisos

| Shatteredx a răspuns:

Daca esti un destept intre prosti, nu este bine, nu esti inteles si te simti singur, de fapt esti.
Daca esti un prost intr-un grup de destepti, cred ca este mai bine. Prostii nu sufera atat ca si cei care au potential. Pentru ei o viata banala si prospera este de ajuns. "Desteptul" isi pune intrebari incontinuu, e neinteles si este tot timpul nefericit.
Deci e mai bine sa fi prost.

| mihaitaLGP a răspuns:

Cred ca mai mult sau mai putin din ambele exemple.

Zic mai putin ca este riscant sa traiesti intr-un grup de prosti, de obicei noi suntem o minoritate si suferim pentru majoritatea prostilor.
Iar o minoritate nu cred ca poate sa invinga majoritatea.

In concluzie te trag dupa ei fara sa realizezi.

Mai bine traiesti intr-un grup social calitativ, te vor trage dupa ei.

Răspuns utilizator avertizat
| SMarius a răspuns:

Cum sa vrei sa fii prostu dintre destepti? daca esti destept nu prea ai cum sa te prostesti, dar ai cum sa te distrezi...ai de cine sa razi! daca iti doresti sa fii prostul dintre destepti nu ai fost niciodata desteptul dintre prosti, si habar nu ai ce inseamna cuvantul "manipulare", sau ma rog, cum il poti aplica! Ce ar fi lumea asta fara prosti? Un dezastru! De cine am rade noi, astia desteptiwinking si pe cine am mai pune la munca!?(vezi exemplu Romanii-Politicienii) In concluzie, categoric si irevocabil, este cel mai bine sa fii desteptul dintre prosti!

| sniper2998 a răspuns:

Frate... nu te lua dupa "un prost intre destepti" ca ei insusi sunt prosti, daca esti destept cu adevarat nu te prostesti, daca esti destept cu adevarat stii cum sa ii faci si pe altii sa fie destepti, poti chiar si manipula cu inteligenta, cu prostia doar te adaptezi si supavietuiesti in societatehappy

| kiddoeraxus a răspuns:

1. As vrea sa fiu intr-un grup cu aceiasi mentalitate ca a mea.
2. As vrea sa fiu un prost intr-un grup de destepti, pentru ca nu as mai fi nevoit sa ii invat pe altii.

| AidaCR a răspuns:

Mmm...un destept intr-un grup de prosti... poate reusesc sa ii invat ceva big grin.

| Kiragagash2012 a răspuns:

Prost, ca pe prost il apara Dumnezeu.

| melena a răspuns:

A doua varianta e mai potrivita pentru mine laughing, poate ca i-as invata multe si in plus ar fi amuzant happy

| WolfyDy a răspuns:

As prefera sa fiu un destept intr-un grup de prosti.Pt ca asa e la mine in realitate.

| opschris a răspuns:

Prostu dintre destepti... ca daca esti destept printre prosti probabil vei devenii si u prost