| WhatheWow a întrebat:

Privind in jurul vostru si din experientele voastre, credeti ca astazi mai avem cu adevarat virtuti sau acestea s-au pierdut odata cu goana noastra dupa bani? Care sint virtutile de azi?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Sa le infrunti? Dar de ce, care sa fie scopul?

13 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Totul este estompat, uitat, de Marea Goană după Bani. Cine se mai oboseşte să ia seama la aşa ceva când simte mirosul banului?

| Inferno a răspuns:

Ignoranta este una dintre ele.

| WhatheWow explică (pentru Inferno):

Pai eu cred ca daca ignoranta a devenit o virtute atunci, cu siguranta ca "se duce de ripa " toata societatea!

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

Ingoranta absoluta este secretul fericirii, sa poti ignora si durerea fizic si pe cea psihica, asta este o virtute.

| WhatheWow explică (pentru Inferno):

Dar sa fi in stare sa le infrunti, nu e mai degraba o virtute cu adevarat?

| WhatheWow explică (pentru Inferno):

Tu crezi ca ignoranta poate duce evolutia mai departe? Eu nu cred; poti, in cel mai bun caz sa supravietuiesti o vreme iar in cele din urma sa dispari ca specie datorita ignorantei.

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

Ignoranta nu va aduce fericirea speciei umane, dar va aduce fericirea individului.

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

Sa le infrunti? Dar de ce, care sa fie scopul?

| andrei a răspuns:

Depinde ce intelegi prin virtuti.

| WhatheWow explică (pentru andrei):

Pai hai sa vedem : curajul, bunatatea, cumpatarea, altruismul, respectul, cinstea, compasiunea etc.

| andrei a răspuns (pentru WhatheWow):

Pentru tine, dar pentru un hot sau pentru o persoana care considera frumosul ceva ce tie ti se pare urat este cu totul altceva.

| antiVertebra a răspuns:

rolling on the floor))) pai ce intelegi tu din virtuti? Daca toata lumea e buna, curajoasa, dreapta ca in epoca de aur, un copil se naste acolo, e educat si devine si el virtuos. Asta vrei? In epoca noastra lumea e cruda, lacoma, lasa, etc. Un copil se naste si are mari sanse sa ajunga un dobitoc. Dar se intampla ca un copil ciudat sa ajunga un om bun, curajos, drept. Spune-mi acum: care e mai de apreciat? omul bun crescut in epoca de aur sau omul bun crescut in a noastra epoca? Tocmai epoca noastra da nastere celor mai desavarsiti oameni, pacat e ca multi nu dau la o parte putina mazga ca sa vada luminaaaa. happy Virtutile sunt fix aceleasi.

| WhatheWow explică (pentru antiVertebra):

Nu inteleg care e legatura dintre epoca de aur si virtuti!

| antiVertebra a răspuns (pentru WhatheWow):

Se presupune ca a existat o perioada in care toti oamenii traiau in virtute, in armonie cu natura, fericiti, etc. Asta i epoca de aur. Unii o pun in antichitate, in Atena sau la Roma, unii in preistorie.