| CodreanuC a întrebat:

Vreau parerile voastre despre ce credeti ca inseamna un cuplu?
Chiar si din experientele voastre, trecute sau actuale.

Răspuns Câştigător
| SimpleIsCool a răspuns:

Salut.
Un cuplu,un cuplu in adevaratul sens al cuvantului, de doua suflete care se iubesc sincer, care atunci cand nu sunt unul langa celalalt se gandesc mereu unul la altul, care chiar daca se mai uita la alte persoane, tot pentru tine au acel sentiment de atasament si emotia aceea pe care doar o legatura formata puternic poate sa faca simtita prezenta.Care atunci cand sunt zile proaste, cand unul dintre cei 2 este la pamant, se simte pierdut nu mai stie ce sa faca, celalalt ii este alaturi, si nu se simte bine nici el pentru ca acest lucru il afecteaza direct pe cale spirituala.Care sunt atrasi unul de celalalalt fizic si moral, care se suporta reciproc, ca toti avem defecte.
Doua persoane pentru care nu va putea exista ceva mai important decat cel iubit sa ii fie alaturi, in opinia mea asta inseamna un cuplu, in timpurile noastre si in toate timpurile care vor dainui indiferent de tendinte pentru ca iubirea e o emotie care nu poate fi schimbata de niciun factor.
O viata frumoasa sa ai.
Peace!

2 răspunsuri:
| Divy a răspuns:

O îmbinare de ideologii, dorințe, activități și contradicții care luate ca un tot formează un haos.
Nimeni nu o să înțeleagă un cuplu decât cuplul însăși

| MissADEEL a răspuns:

Când vorbim despre un cuplu, vorbim despre două persoane în primul rând, deși substantivul este la singular. Asta ce poate însemna? Că avem de a face cu două persoane unite. Unite de către ceva anume. Îi unește iubirea pe care și-o poartă unul altuia.
Așadar, pentru ca un cuplu să funcționeze, e clar că trebuie să fie doi oameni care împart sentimente reciproce.
Apoi, vorbim și de niște oameni care seamănă. Pentru a putea fi cu cineva și ca lucrurile să și meargă, trebuie să aveți ceva în comun, să fiți pe aceeași lungime de undă.
Sunt persoane care împart o ocupație comună, care au proiecte de viață împreună, cu care poți deveni intim.