| BeT a întrebat:

Pt. cei care negati existenta unui Creator.Si omul si animalul sint creati din aceiasi "gelatina"urit mirositoare.Cum va explicati atunci inteligenta omului si capacitatea lui de a face diferenta intre bine si rau?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apai mai traiane, omul nu prea mai face diferenta, fiindca le-a cam inversat in ultimele decenii.nu vezi ca tot ce era rau, e foarte bun acum acum? prostitutia, fumatul drogurile au evoluat mult si sunt la loc de cinste? hotia si minciuna la nivel inalt mediu si jos, nu mai vorbesc? sexul anal, oral, si altele ce erau perversiuni acum sunt normale? nu mai e nici o limita in nimic, nicaieri.asa ca am avea nevoie de mai putina inteligenta, de genul asta si mai multa intelepciune, care stii cu ce incepe.

9 răspunsuri:
lolita
| lolita a răspuns:

Oamenii nu avem insticte, daca lasi un copil singur in padure iti garantez ca nu stie sa supraviauiasca si pana la urma moare, dar animalele spere deosebire de noi au intinctul de a supravietui. oamenii nu prea stiu sa faca diferenta intre bine si rau, daca ar fi asa nu ar mai exista crime, violuri, etc.

| fabiola a răspuns:

Inteligenta asta a noastra este relativa! Depinde la ce ne raportam. S-apoi inteligenta este o calitate pe care tot noi ne-am atribuit-o.Cu toata aceasta inteligenta a noastra nu schimbam cu nimic viata animalelor. S-apoi eu cred ca animalul discerne la fel de bine sau poate mult mai mult decat omul, binele de rau! Cate animale mor rapuse de tot felul de boli? Nu tot ceea ce nu intelegem si nu ne explicam are un nivel scazut de inteligenta.

| daddy a răspuns:

@traian
natura ne-a binecuvantat cu un creier foarte performant
daca te uiti la animale si ele au o oare care inteligenta in caz ca nu ai observat si au si ele sentimente ca si oamenii

| daddy a răspuns:

@traian
tu vb de instincutl de aparare cand spui ca tragi o pisica de ureche
o pisica nu exprima afectiune cand isi ridica coada si se fraca de tine si toarce?
un caine care sta legat sau intr-o cusca nu ai vazut ca exprima si el tristetea?

| BeT explică:

@daddy, fiecare animal s-a nascut cu instinctul lui personal, iar despre sentimente ce sa iti povestesc-Du-te si stai in fata unui Leu sa vad ce fel de sentiment are fata de tine, sau ia o pisica in brate si trage-o de ureche vezi ce fel de sentiment frumos iti intoarce.

| mdaria a răspuns:

Nu există bine şi rău! această diferenţă o face minteaa noastră. vezi că ţi am sugerat un documentar în unul din răspunsurile pentru tine. găseşti acolo toate răspunsurile la întrbările care am reuşit eu să le citesc azi postate de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hhhhhh

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista bine si nu exista rau, exista doar constiinta care face diferite alegeri astfel incat sa experimenteze tot ce poate fii experimentat pentru atingerea unei trepte superioare de evolutie.

| maus a răspuns:

Pai nu ii vb de diferenta intre bine si rau mai bine zis diferenta intre starile pe care le are. eu daca ma simt bine cu un corn pe o zi... si spun ca ii bine. si u cu un corn pe zi nu rezist. si zici mai ce rau este... ii vb doar de puncte de vedere si starea pe care o ai creata in societate.