| eulliric a întrebat:

"religios e acel ce se poate lipsi de credinta, dar nu de Dumnezeu"
- interpretari, opinii, dezbateri?

9 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

"religios e acel ce se poate lipsi de credinta, dar nu de Dumnezeu" - daca e ''religios'' - nu are cum, din start, sa se lipseasca de ''credinta''!, - cu atat mai mult de Dumnezeu!
Nu inteleg, ce nu ti-e clar, eulliric?!? - adica, ce ''interpretare'' sa mai bagam (?), cand definitia ne spune clar, ce-nseamna a fi ''religios''!

| JeSa a răspuns:

Eulliric, nu crezi ca, am spus acelasi lucru, cu Jokerul? - sa lasam ca a stat si ti-a filozofat, opiniind, facand legatura cu Cioran.

| EmaS a răspuns:

Fara credinta, este cu neputinta sa fii placut lui Dumnezeu.

| Alphawolf a răspuns:

Cine a zis porcaria asta?

| Alphawolf a răspuns:

Si de ce se foloseste Cioran de obisnuinta unui cuvant pentru a demonstra ceva? Ce Dumnezeu a gandit acest Cioran prin aceasta afirmatie? Hops! Am si folosit cuvantul! Poate pentru credinciosi este clar intelesul acestui citat, dar pe mine nu ma multumeste explicatiile voastre cu privire la citat. Citatul ramane o aberatie pentru mine.

| MidnightLady a răspuns:

Da, doar avea si Cioran zile proaste. Daca ma lipsesc de credinta, cum il mai am pe Dumnezeu? Ca aici, cu mine la birou, nu-l vad.

| eulliric explică:

@ jessyka
te depaseste cugetarea?

| Anita20Peace a răspuns:

Nu stiu. daca esti o persoana religioasa nu te poti lasa de credinta deoarece credinta este impreuna cu D-zeu si D-zeu face parte din credinta.(parerea mea).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

... zise la un moment dat, un nene, dupa 137 de inhalari din recipientul cu vapori de mercur.