NOname
| NOname a întrebat:

Să vrei totul sau nimic e o calitate sau un defect?

105 răspunsuri:
| NuMaCheamaToni a răspuns:

Cred ca ambele, depinde si de situatie.

| MsPisic a răspuns:

Categoric,calitate.

| winter a răspuns:

Un defect pentru ca o sa dai ceva deoparte, o sa-ti dai seama ce

| PopândăuIRătăcit a răspuns:

Eu cred ca este un soi de defect pentru ca oamenii de obicei nu se multumesc cu cat au si risca tot ce au pentru a avea mai mult.Se mai numeste lacomie.

| blondissima a răspuns:

Sa vrei totul sau nimic inseamna ca nu te multumesti cu jumatati de masuri.In functie de fiecare din noi, poate fi si calitate si defect, daca te multumeste este o calitate, daca regreti ca nu ai ales jumatate in fata a nimic sau deloc, este un defect.

| JUSTERINIandBROOKS a răspuns:

Poate fi o calitate in masura in care te descurci sa obtii totul si esti dispus sa risti.Dar cei care-si traiesc viata la extreme sunt expusi deseori la compromisuri.Deh,totul pentru cauza...

| Yep a răspuns:

Cui ii pasa? D:

| Lavinia2803 a răspuns:

Mie mi se pare ca uneori e o calitate, alteori e un defect.Depinde de situatie...

| Rocky_9288 a răspuns:

Eu sunt pe principiul " totul sau nimic" si defecte

| PamPamRawwr a răspuns:

Mie mi se pare că aici e vorba de perfecţiune. dacă ai totul, e perfect, dar dacă ai aproape totul, sau doar mai mult ca nimic, atunci nu e perfect din niciun punct de vedere. dacă am privi asta ca pe un pahar, el este considerat perfect doar dacă e perfect plin sau perfect gol. eu consider perfecţiunea un defect,[dacă ne gândim la pahar, atunci când este plin, îl verşi, iar dacă e gol, atunci nu ai avea de unde să bei, nu?] a vrea perfecţiune este tot un defect. happy

| PotHed a răspuns:

Salutare,

Este un defect as spune eu. Din dorinta de a avea doar ce e mai bun, de cele mai multe ori pierdem totul, abia atunci realizand ca nu am stiut sa pretuim la adevarata valoare ceea ce am avut, ceea ce am pierdut din cauza lacomiei.

| AlxMro a răspuns:

Pai, depinde. Ce inseamna pentru tine "totul" si "nimic"?

| Anonimus4Ever a răspuns:

Neh e o calitate pana la o limita dupa acea devine un defectwinking

| RS4 a răspuns:

Este o calitate atunci cand obti totul, si un defect cand nu te alegi cu nimic! probabil este o limita cand trebuie sa iti dai seama ca trebuie sa renunti in a cere totul si sa mai lasi de la tine daca nicicum nu poti obtine maximul propus!winking

| Terminatoru a răspuns:

Cum zice toni.

| Cosminutza99 a răspuns:

Calitate

| Hibriiiid a răspuns:

De ce majoritatea utilizatorilor spun ca este un defect atunci cand pierzi totul? Da,poate ca pierzi totul,dar te face sa te simti mai bine decat daca ai fi castigat o jumatate. Unii oameni asa sunt,in general oamenii care se tin de aceasta deviza "Totul sau nimic.',se consoleaza cu gandul ca au pierdut tot,decat sa castige o mica parte. Stiu ca in unele situati,ca atunci cand pierzi dragostea unui om doar pentru ca aceasta nu iti putea oferii o relatie ci doar o prietenie,era de preferat sa te multumesti cu mai putin decat iti doreai tu. Da, chiar depinde de situatie, desi tind sa cred ca este o calitate.

| RoxYuuKikyo a răspuns:

Sa vrei totul este o calitate dar in acelasi timp si un defect. Sa nu vrei nimic e o calitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un defect necesar

| pwp a răspuns:

Ambele,intr-o oarecare masura

caramela
| caramela a răspuns:

Buna! Cel putin eu as fi ipocrita sa nu recunosc ca as vrea sa am totul, dar, viata, si boala m-a invatat sa fiu eu insami si sa nu imi doresc mai mult decat am, exact ca acea zicala: "Dami Doamne doar atat cat pot duce" nu cred ca sunt calitati, a avea s-au nu, totusi ne trebuie mereu acel"ceva", cu toate ca uneori nu il avem si ne multumim cu ce este, cred ca asta ar fi o calitate, sa nu ravnesti mult mai mult, dar fiecare cu conceptia lui.

Doar cei tineri ravnesc si isi doresc sa aiba totul, indiferent pe ce cale vin...dar asta ar fi un alt subiect de abordat, nu stiu in ce masura am raspuns intrebarii tale, dar pe aproape...:dhappy papa si o zi bunawave

| ALEXANDRINA_4660 a răspuns:

Sigur e o calitate

| Selenne a răspuns:

O poti numi Ambitie. Poate fi o calitate, in anumite situatii, dar sa ai o limita[cand iti doresti ceva].
Nu cred ca e posibil sa nu-ti doresti nimic...chiar nimic? Prea multa modestie poate fi numita ipocrism.

| shhhs a răspuns:

Este o calitate, cel putin pentru mine.

| deeea28 a răspuns:

In viata de zi cu zi...sa luam un simplu om care incearca pe cat posibil sa aiba tot, toata dragostea unei femei, multi bani, multe case si ...tot asa. Ajunge sa aiba poate tot, si casa si masa si o persoana sa-l iubeasca si bani si tot asa, dar nu mai are timp sa se bucure de ele. Sa presupunem(cum se mai intampla), ca are loc un accident si i se mai da putin timp de trait. Se va ruga la D-zeu sa-i mai dea zile sa se bucure de ce are. Acum intreb si eu, nu era mai bine sa aiba mai putine, dar sa aiba timp mai mult sa se bucure de ele? Sa mai luam un exemplu. Dragostea dintre 2 persoane. Una din persoanele implicate cere din acea relatie totul sau nimic. Poate la un moment dat celalalt minte cu ceva minor care in general ar putea fi trecut cu vederea, dar cel care vrea totul sau nimic, nu va trece cu vederea sau poate vrea sa se mute cu respectiva persoana tot pe principiul asta, acum sau deloc, dar celalalt nu e pregatit, poate peste o luna va fi mai pregatit(a). Oare nu are sanse sa piarda o persoana de treaba, cu care cu un pic de compromis ar avea o relatie super? Daca ar fi totul perfect, toti oamenii sa aiba ce vor, exceptand faptul ca omul oricum nu e niciodata multumit, ce s-ar face, oare nu s-ar plictisi? Cred ca de fapt calitate este acolo unde exista un echilibru. O relatie de exemplu nu poate merge fara compromisuri si nu ma refer numai la o relatie de dragoste, ci la orice relatie. Oamenii fiind diferiti, ca sa se inteleaga cat de cat trebuie sa faca si compromisuri. Si cred ca e bine sa nu te multumesti cu putin, sa vrei mai mult, dar sa te bucurei de ce ai, ca intr-o zi s-ar putea sa ramai si fara acel ceva.

| smaranditza a răspuns:

O calitate!
dar destul de greu cu ea, in ziua de azi...

| onasis1961 a răspuns:

E un mare Defect! Omeneste si normal e media dintre cele doua. Daca vrei totul cu ardoare o sa incalci multe reguli de viata si omenie! Vei face multa lume sa sufere.Si e pacat.

| DorelSudoru a răspuns:

Defect...

| puidetigan a răspuns:

Sa vrei totul, e un vis frumos al fiecaruia de a o duce mai bine, de a avea tot ce-si doreste. Sa nu a vrei nimic, pentru ce mai traesti? Deci, eu cred ca nu se poate vorbi nici de calitate nici de, defect.

| NickiMinaj a răspuns:

Defect. inseamna rigiditate, un om inteligent se adapteaza.