| Yohei a întrebat:

Salut! Am mai pus intrebari legate de ''moarte,, dar nu v-am intrebat un lucru : V-ati gandit vreodata la ce se va intampla dupa ce o sa muriti? Care au fost gandurile voastre? Chiar sunt curios! ❤️

Răspuns Câştigător
| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Salut! happy Ideile diferă. Martorii lui Iehova, cred că sufletele dorm și speră în înviere. Unirea spiritului cu trupul. happy Ceilalți creștinii cred în rai și iad, big grin în odihnă trupului, și în nemurirea sufletului. Deși eu cred că sufletele, fiind ființe imateriale, spirituale nu li se poate face rău fizic, printr-un foc literar happy Eu consider că vom continua să trăim conform binelui sau răului pe care l-am făcut pe când trăiam în trup, cum zice Scriptura. Va fi un pământ și un pământ nou. Și vom trăi într-un paradis plin de sănătate perfectă, dacă trăim conform voinței lui Dumnezeu. happy Funda? big grin

| Yohei explică (pentru PsihologDanielBotezan):

Eu unul nu cred in Dumnezeu, si tot ce e legat de el! Dar vom vedea dupa ce murim ce se intampla!

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru noi, va fi o mare de liniste in care, dupa ce murim, nu ni se mai intampla nimic.
Dar va fi o mare durere si chin pentru cei dragi, pe care-i lasam in urma, in suferinta si depresii.
Asta este doar o ipoteza persoanala, fiindca nimeni nu stie cu adevarat ce se intampla cu cei care mor, fiindca nu a venit nici un mort de pe lumea cealata, sa ne povesteasca.
Fiecare religie vine cu o ipoteza aici, dar nici una nu a fost capabila vreodata, sa convinga pe cineva unde ne ducem si ce facem, dincolo de moarte.

| Yohei explică (pentru Violleta2022):

Adevarat! Pana nu ajungem in acel moment, nu vom stii!

| Sachiroo a răspuns (pentru Violleta2022):

As dori sa vin cu o completare.
Potrivit ateilor după moarte nu se întâmplă nimic, e ca și cum te-ai juca un joc cu un personaj pe calculator. Acel personaj dispare în momentul în care închizi jocul. Asa considera ei despre viata omului, ca după ce mori s-a terminat acest "joc" al vieții.
Dar, dacă ne luam după religia Creștină, din primul moment în care mori sufletul se desprinde de trup, acest lăsându-l sa putrezească. În primele 24 de ore persoana decedata sta împreună cu îngerul sau pazitor, în locul în care a murit. Începând cu a-2-a zi îngerul ii arata tot ce s-a întâmplat în viata lui, când a plâns, când a ras, când a dansat etc.
II va arata atât faptele bune:rugăciune, post, milostenie etc. Cat și cele rele, pe care nu le mai spun, le știți voi deja. În a-3-a zi îngerului pazitor i se mai alătură alți 6 îngeri care duc sufletul prin cele 20/22/24 de vămi ale văzduhului(numărul este discutabil)... Vor trece prin vama laudei, a mândriei, a lăcomiei, a lenei etc. Și va ajunge la Sfanta Treime. Din ziua a-3-a pana în ziua a-9-a după moarte sufletul este plimbat prin rai, dar nu va putea vedea tot de acolo, pentru ca frumusețile raiului sunt nemărginite.Din ziua a-9-a și pana în ziua a-40-a sufletul este plimbat prin iad, unde va vedea toți diavolii și toți oamenii chinuiți acolo, și când ii va vedea pe diavoli se va ascunde după aripa îngerului sau pazitor de teama. Se spune ca dacă noi am vedea diavolii acum am muri de spaima ca asa sunt de urâți.Atunci sufletul este dus la judecata, si răsplătit după câte a făcut bune sau rele. Dacă a făcut majoritar bine în viata merge pentru eternitate în rai, dacă a făcut majoritar rău în viata merge pentru eternitate în iad.
PS:In creștinism se spune ca sufletul se plimba cu viteza gândului.

| Celcestietot a răspuns:

Salut, Sasuke XD! Iesi din corp.

| Frank51 a răspuns:

Gândurile despre moarte le aveam când eram copil mic, pana la 10 ani, mai apoi m-am maturizat și am înțeles că este inutil să te mai gândești.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Da mam intrat de multe ori și am sama tot întreb sunt curios ce se întâmpla după moarte

| Dandinelle a răspuns:

Sunt o tonă de povesti, experiențe zise de oameni. Au chestii in comun și nu prea. Pe scurt: cred că ce e după moarte nu mai este încadrat în ideea realității ăsteia de timp și spațiu. Nu e ceva ce ocupa fizic spatiu sau e definit de timp. E ca și cum lumea viselor ar fi realitatea și realitatea trecutul.

| NunuNini a răspuns:

Cand erai in burta mamei te-ai intrebat ce se va intampla dupa ce te nasti?

Răspuns utilizator avertizat