| andreisergiu123456789 a întrebat:

Aș vrea să știu ce matematică e necesară pentru a înțelege electromagnetismul.
Nu vreau însă un raspuns vag, vreau foarte detaliat, poate structurat pe capitole totul.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Toată matematica care se studiază la facultatea de fizică în primii trei ani.

| Bizon95 a răspuns:

Lal, eu care nu sunt de specialitate iti dau un raspuns DETALIAT SI LA OBIECT, iar deasupra vad raspunsuri NUMAI CU BATUT CAMPII AIUREA'N TRANVAI, invatati sa cititi intrebarea, NU A INTREBAT DELOC DE NICI O FACULTATE... OARECARE!

ei bine, electromagnetismul este un lucru care nu poate fi descris decat matematic, metoda de propagare, rezistenta intalnita in diverse medii, inclusiv aerul, reflexia, lucruri date de faptul ca e o unda, INVIZIBILA (poti sa il vezi folosind pilitura de fier, dar chestia asta NU se aplica cand e vorba de spatii largi)

si ca sa iti dau un exemplu PRACTIC, nu mi-am platit netul o luna, si am incercat sa prind wifi gratiz de la StanleyBET, doua blocuri departare, si... A MERS, vreo 2h, pana cand cineva si-a luat masina parcata in punctul care facea reflexie spre apartamentul meu, dupa care nu a mai mers deloc (nu a mai fost o masina parcata cu exact unghiul respectiv)

| andreisergiu123456789 explică (pentru Bizon95):

Foarte bun exemplul, dar ce capitole din matematica iti trebuie?

| Bizon95 a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Asta chiar nu am habar, sorry

| iamprettybored a răspuns:

Bai scuze ca nu iti dau in raspuns prea elaborat, dar electromagnetismul se studiaza pe nivele diferite utilizand matematici diferite, in functie de cunostinte. la liceu intr-a 10 si a 11-a se studiaza ceva mai simplut, la facultatea de fizică deja se utilizeaza un aparat matematic mai complex. Depinde la ce nivel te referi.

| andreisergiu123456789 explică (pentru iamprettybored):

Electromagnetism de facultate anul 1, semestrul 2, facultate de electroenergetică, pe care o sa l fac la disciplina bazele electrotehnicii