| AcestaSuntEu a întrebat:

Am un proiect la fizica,si as avea nevoie de cateva sfaturi (de la cei priceputi): Vreau sa creez un program care sa afiseze viteza,acceleratia,perioada, elongatia unui pendul in realitate.Stiu ca am nevoie de senzori,insa as vrea sa imi spuneti de care senzori ar trebui sa folosesc; de asemenea ce alte lucruri mai sunt necesare (ma refer la cele materiale,respectiv,fire sau placawinkingpe partea cu programarea ma descurc, vreau sa stiu doar de ce am nevoie ca sa creez o legatura intre calculator si pendul astfel incat sa pot ajunge la ceea ce mi-am propus.Astept raspunsuri, dau si funda :3

Răspuns Câştigător
| Radu284 a răspuns:

Iti trebuie un microcontrolor (de preferat cu WiFi pentru ce vrei tu. Google NodeMcu. Are wifi, e doar 10 dolari shipped, si poti lucra in Lua, C sau Arduino (C++).

Ca senzori, ai nevoie de un accelerometru. Exista niste senzori care costa vreo 4 dolari parca, au si accelrometru si giroscop.

Pe langa asta, iti mai trebuie o baterie, niste fire, si cam atat.

| AcestaSuntEu explică (pentru Radu284):

Multumesc mult de raspuns! Crezi ca senzorul de acceleratie de aici e bun? http://www.adelaida.ro/mma7455lt-senzor-de-acceleratie.html

| Radu284 a răspuns (pentru AcestaSuntEu):

Daca poti sa lipesti asta de mana, e ok. Dar mai bine iei un board cu pini expusi bine.

4 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Alta metoda, daca pendula oscilieaza in apropierea a doi pereti (nu trebuie sa fie foarte solizi, merge si ceva gen carton) ar fi sa folosesti acelasi microcontrolor, dar in loc de senzor de acceleratie sa pui niste transducer sonic, ceva de genul: http://www.robot-electronics.co.uk/htm/srf02techI2C.htm

O sa ai nevoie de doi, la 180 grade, pentru a detecta fiecare perete. Metoda asta cred ca e mai simpla decat cea cu accelerometrul.

| Radu284 a răspuns:

Uite, de exmeplu cauta "gy-521"
Asta are si giroscop, si cred ca te poti folosi doar de giroscop ca sa vezi distanta parcursa (asta presupunand ca pendula ta are o miscare circulara).