| PangeeaRogvaiv a întrebat:

Ce spune Biblia despre reincarnare? Voi credeti in teoria reincarnarii?

23 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Omul se naste si moare o singura data dupa care vine judecata.

| IMC90 a răspuns:

Nu stiu tu, dar eu nu vreau sa ajung la niciun tribunal laughing

| morningstar a răspuns:

Eu nu cred in reincarnare; toti cei care sustin ca exista reincarnare nu aduc ca argumente in general decat faptul ca li se pare ca au mai trait odata un moment anume sau faptul ca ar cunoaste o persoana dar nu au mai intalnit-o niciodata pana acum. Ori mie astea imi par argumente slabe. Cred in viata de dupa moarte si in rasplata sau chin vesnic. Iar cei care nu cred in acestea, se vor convinge la un moment dat. Numai ca pentru unii va fi prea tarziu.

| Mădă0611 a răspuns:

Biblia nu spune nimic despre reincarnare, biserica respinge orice idee de genul, cred ca pentru ca asa ai avea sansa sa iti speli pacatele thinking

Oricat mi-as dori sa existe ceva dupa moarte, nu rai/iad, o dorinta a mea, ceva irealizabil in viata asa, stiu ca nu exista nimic, deci nici reincarnarea. happy

| dragos9234 a răspuns:

Singurele care se pot reincarna sunt unghiile care au mai fost incarnate si inainte.
Unghie incarnata = unghie crescuta in carne.

| ancaval a răspuns:

Unii merg in rai altii in iad. Punct. Ce reincarnare? ai murit te-ai dus ceau copilu' nu te mai intorci pe pamant.

| Thunderstruck a răspuns (pentru ancaval):

Ce spui tu aici sunt vorbe in vant fara vreo dovada.

| ancaval a răspuns (pentru Thunderstruck):

Omule tu crezi ca ma intereseaza parerea ta aia idioata? Sincer? Ma doare in cot de ce crezi tu despre raspunsul meu...eu cred ce vreau, nu veni tu sa ma corectezi.

| Thunderstruck a răspuns (pentru ancaval):

Stii ce e prostia? Cand vezi adevarul, il intelegi dar nu-l accepti.Asta faci acum.

| ancaval a răspuns (pentru Thunderstruck):

Nu ma intereseaza ce scrii tu acolo, pretentiosule. laughing

| Thunderstruck a răspuns (pentru ancaval):

Pai nici nu credeam ca te intereseaza, mi-am dat seama ce fel de persoana esti...

| ancaval a răspuns (pentru Thunderstruck):

N-ai de unde sa stii ce fel de persoana is.

| Qinz a răspuns:

Biblia nu spune nimic despre reicarnare, si numa de o viata urmatoare(iad, rai).
Nu cred in reincarnare, cand n-o sa mai existe pe pamant posibilitatea vietii in ce o sa te reincarnezi? n-are logica.

| M25M a răspuns (pentru Qinz):

Sa-mi fie cu iertare insa rasplata pentru eternitate pentru faptele bune sau chinuirea sufletului tot pentru eternitate pentru faptele rele au logica?

| Qinz a răspuns (pentru M25M):

De ce nu, nu ti se pare corect, ca ucigasii si ceilalti sa mearga in iad si ci care au facut numa bine sa mearga in rai, ce nu este logic?
Si multi interpreteaza Biblia gresit, sa nu crezi ca iadul este cu foc si toate cele, si doar despartirea eterna de Dumnezeu, adica o sa vezi ce-ai pierdut, focu poate sa insemne dragostea nemaipomenita lu Dumnezeu pentru tine mai ales ca biblia este scrisa metaforic. '' Nu va rataciti citind scripturile', nu o sa simti vreo durere fizica, si doar durere sufleteasca, asa cum simti cand se desparte cineva de tine, sau iti moare cineva drag, si nu prea ai ce face cu durerea aia.

| M25M a răspuns (pentru Qinz):

Suna logic pedepsirea celor rai si rasplatirea celor buni, insa partea cu eternintate pare absurda.

| Qinz a răspuns (pentru M25M):

Poate Dumnezeu o sa ii ierte si pe cei din iad, cand zice eternitate se poate referii doar o durata lunga de timp, mai ales ca pentru el timpu nu conteaza, si oameni din rai fiind asa de buni, s-ar putea ruga sa-i ierte nu?
Totu e posibillaughing

Răspuns utilizator avertizat
| IngerG a răspuns:

Nu cred in rancarnare.

| Illvix a răspuns:

Sa vedem ce spune biblia despre reincarnare.
Ioan 20:14-16: "[Maria] s-a întors cu faţa şi a văzut pe Iisus stând, dar nu ştia că este Iisus. Zis-a ei Iisus: Femeie, de ce plângi? Pe cine cauţi? Ea, crezând că este grădinarul, I-a zis: Doamne, dacă Tu L-ai luat, spune-mi unde L-ai pus şi eu Îl voi ridica. Iisus i-a zis: Maria! Întorcându-se, aceea I-a zis evreieşte: Rabuni! (adică, Învăţătorule) " - De ce nu l-a recunoscut pe Isus din vedere, poate pentru ca avea un alt corp.
Luca 24:15-18 " Şi pe când vorbeau şi se întrebau între ei. şi Iisus Însuşi, apropiindu-Se, mergea împreună cu ei. Dar ochii lor erau ţinuţi ca să nu-L cunoască. Şi El a zis către ei: Ce sunt cuvintele acestea pe care le schimbaţi unul cu altul în drumul vostru? Iar ei s-au oprit, cuprinşi de întristare.Răspunzând, unul cu numele Cleopa a zis către El: Tu singur eşti străin în Ierusalim şi nu ştii cele ce s-au întâmplat în el în zilele acestea?"
Iarasi, de ce nu l-au recunoscut?
Ioan 21:12 " Iisus le-a zis: Veniţi de prânziţi. Şi nici unul din ucenici nu îndrăznea să-L întrebe: Cine eşti Tu?, ştiind că este Domnul. " De ce sa-l intrebe cine este?

| sabin89 a răspuns (pentru Illvix):

In afara de Iisus, s-a mai reincarnat cineva? Daca nu, cu o singura exceptie nu se poate demonstra nimic.

| marlboroYkent a răspuns (pentru sabin89):

Da eu ca am fost timp de 3 zile ca mort scos din apraatele de la spital am avut noroc ca familia nu o cerut autopsie si m-am trezit inainte cu cateva minute la groapa inainte sa puna capacul pe mine Care vor sa creada ma bucur care nu sa nu de-a nici un raspuns