| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Citind intrebarile si raspunsurile voastre din aceasta categorie m-ati facut sa gandesc mult mai pozitiv si rationalizez mult mai bine cu propria mea constiinta.Am decis sa devin ateu.Toti din aria mea sociala sunt crestini iar dupa mintea lor daca nu esti crestin automat esti satanist(ascult rock)
Intrebarea este :Oare cand se va sfarsi aceasta credinta in dumnezeu? Cand vor intelege oamenii ca de fapt aceste credinte sunt inutile si trebuie sa se foloseasca de mintea lor si nu sa le-o controleze acest misticism numit religie?
Argumentati-va raspunurile in mod individual si nu cu ajutorul bibliei.Nu lasati biblia sa vorbeasca pentru voi! Altfel argumentul vostru este invalid. Succes!

Răspuns Câştigător
| Heartless562 a răspuns:

Salut! Si eu sunt ateu, de cand ma stiu...
Iar raspunsul la intrebarea : cand se va sfarsi aceasta credinta?
- Cand incepe alta, cum am facut si pana acum: aveam (noi, oamenii) un zeu pentru fiecare fenomen (zeul mortii, zeul razboiului, zeul soarelui etc). Probabil cand se va intampla ceva "fenomenal" sau fantastic / inexplicabil -> se va "da vina" pe un nou zeu. Incet incet (cu miile de ani) va creste si credinta aia ...si tot asa.
SAU intr-un viitor indepartat, cand tehnologia e intr-un stagiu avansat (gen "oamenii pot trai sute de ani cu ajutorul nanorobotiilor") atunci poate va cadea orice credinta in zeitati.
Asa cred eu ca se va intampla, dar sunt curios sa vad si alte scenarii scrise p-aci big grin

18 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Raspunsul sta chiar in cuvintele tale: "Am decis sa devin ateu". "Am decis". Tu ai luat o decizie. Tocmai aici e problema. Tu crezi ca decizia ta a schimbat lucrurile. Insa nu, nu e asa. Ea a schimbat lucrurile doar din ce priveste punctul tau de vedere.
Credinta in Dumnezeu nu e ceva ce tine de o decizie neaparat. Nu, Dumnezeu nu exista pentru ca eu cred sau nu il El, caci asta ar insemna ca toata credinta sa fie exclusiv in mintea mea, ci eu cred pentru ca Dumnezeu chiar exista, credinta mea e bazata pe o realitate, aceea ca Dumnezeu exista, realitate verificata in cei 20 de ani de cind sunt credincios de multe ori nu prin emotii, percepte, idei, ci prin fapte concludente. Desigur ca exista si falsuri, insa existenta falsurilor, a imitatilor nu exclude existenta a ceea ce e original si adevarat. Daca exista fanatici cu idei preconcepute, nu inseamna ca, daca ei gresesc, credinta nu e bazata pe ceva real, nu, ci doar ca unii au inteles lucrurile gresit si au pierdut realitatea.

Răspuns utilizator avertizat
| Shammal a răspuns:

Prin ateu vrei s-a spus ca nu crezi in nici un fel de divinitate? nici in tine ca divinitate?
religia are partile ei bune pentru cei care inca sunt acolo si va evolua incat sa fie in acord cu constiinta colectiva ori va disparea
asa cum zici ca pe tine te-a ajutat acest site sa realizezi ceva si pe alti ii ajuta cumva religia sa realizeze ceva

| AlxMro a răspuns:

Poate ca nu exista Dumnezeu insa credinta nu este inutila deloc. Credinta ofera omului un sprijin in plus in ceea ce face il ajuta sa-si construiasca speranta si sa fie mai puternic, functioneaza aproape la fel ca autosugestia. Vizavi de: "daca nu esti crestin automat esti satanist(ascult rock)"? Aria ta de crestini nu inseamna crestinismul in sine, eu ascult rock si nu-mi zice nimeni nimic. Cum decizia ta este sa fi ateu la fel este decizia altora sa fie crestini. Te-ai gandit ca decizia ta poate fi proasta? De obicei constientizarea duce la evolutie, la acceptarea mai multor opinii si la o minte deschisa in schimb tu te inchizi in ideea de a fi ateu. Poate ca e "cool" si de aia, altfel nu-mi explic.

| BeastMaster a răspuns:

Oamenii nu vor inceta niciodata sa mai creada in Dumnezeu, Budha si restul. Religi vor exista mereu fiindca oamenii au nevoie sa creada in ceva anume. Probabil pentru ca in toate religile exista o anumita mitologie precum un basm ce ii face pe oameni sa inteleaga mai usor Creatia si accepta mai usor moartea. Folosindu-si ratiunea si renuntand la religie si-ar da seama ca dupa moarte nu mai exista nimic si asta ii sperie deci prefera sa creada intr-o anume divinitate.

| RAY a răspuns:

Salut nu o sa te critic ca persoanele de sus din pacate lor de pasa de cea ce fac uni cu viata lor, sincer ma bucur ca ai ales sa gandesti rational, nu cred ca va disparea religia va muri asta se va naste alta omul creaza mereu ceva nou

| mixxjim a răspuns:

A fi crestin nu inseamna neaparat sa nu faci nimic altceva decat sa mergi la biserica si sa stai cu Biblia in mana, la fel cum nu inseamna ca esti satanist daca nu faci asta. Cred ca majoritatea oamenilor au avut perioada lor de "ateism" in adolescenta happy greseala e ca se confunda credinta cu religia, aici e marea problema. oricum, te asigur ca e multa lume credincioasa care nu simte nevoia sa-si confirme sau infirme nimic din credinta cu Biblia sau cu biserica si care nu se grabesc sa-i judece pe ceilalti doar pentru ca nu sunt ca ei. pe scurt, nu te grabi sa te declari nici ateu, nici credincios, nici altceva, lasa-i sufletului si mintii tale timpul necesar sa inteleaga si sa decida ce au de facut pentru ca fiecare isi are drumul lui si intelegerea lui: unii cu sufletul, altii cu Biblia, altii cu drumurile, altii cu intrebarile. oamenii sunt si au dreptul sa fie diferiti, fara sa li se impuna religia sau nerelegia, si tocmai in asta consta frumusetea omenirii happy numai bine!

| Delicacy a răspuns:

Nu se va sfârşi niciodată această dorinţă contiunuă a oamenilor de a crede în ceva, pentru că altfel ar apărea sentimentul de teamă.În general, oamenii credincioşi sunt slabi, nu sunt în stare să-şi manifeste adevăratele dorinţe.Nu vor să creadă în ei, în puterea lor adevărată, refuzând să accepte o viaţă care nu este controlată de un zeu existent până la urmă, doar în mintea lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alt prost cu teligenta de tpu.pai du-te la tactu dracu, ca sa zic asa, fiindca oricum crestin nu ai fost niciodata.am vazut multi ingramaditi,plecand din religia crestina pe care nu au cunoscut-o niciodata,in ceia ce au patruns mai adinc intr-o zi cu doua dimineti,crezand ca lumea a inceput cu ei, si se va sfarsi cu crestinii.o fi asa sau nu, Dumnezeu stie ca e vesnic, dar tu poti sa-i pupi mai jos de brau un pic, da in mod rational si inteligent?

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Biblia spune "Citeaza din Biblie cum spune: "Citeaza din Biblie cum spune..."...".
Din moment ce crestinismul are peste 2000 de ani, islamismul, aproape 1400 si iudaismul peste... nu cred ca religia va disparea asa de curand.
Cum de toti ateii au in jurul lor numai crestini care se tem de rock? Eu n-am intalnit niciunul pana acum.
Cum de toti crestinii (de pe TPU, fireste) au numai rock-eri in jurul lor? Eu m-as bucura mai mult ca la ziua mea, daca as mai gasi pe cineva caruia sa-i placa rock-ul.
Cum de toti vad doar jumatatea goala a paharului?
De ce nimeni nu zambeste?

| Adrianetc a răspuns:

Tu nu ai fost niciodata crestin, Sa fi crestin inseamna in primul rand sa crezi cu toata inima ca el exista, nu sa crezi, sa stii ca exista, in al 2-lea rand, sa fi crestin inseamna sa pazesti legile lui, nu sa mergi de 2 ori pe an la biserica, sa pupi icoane (idoli) si sa mergi acasa. Trebuie sa ai o legatura stransa, sa fi in post si rugaciune daca vrei sa-l cunosti cu adevarat. tu nu ai fost un crestin, decat cu numele. ramai un suflet nemantuit, sa stii ca o sa fie o judecata si o sa fi in focul etern. "astfel argumentul vostru e invalid " iti inchizi inima si mintea sa incerci sa crezi in el. ESTI UN NIMIC.

| RAY a răspuns (pentru Adrianetc):

Adrian tu chiar esti un prost, ai noroc ca nu stai in tm ca te-as calca in picioare fraiere

| Adrianetc a răspuns (pentru RAY):

Nu sti ce inseamna prost. nu folosii termenul

| RAY a răspuns (pentru Adrianetc):

Oltean prost ce esti

| Dragonfly6 a răspuns:

Cand se va sfarsi? Niciodata (sau cel putin pana va "aparea" alt zeu).
Cand vor intelege? Probabil unii vor intelege, dar nu toti.

| unul1 a răspuns:

Nu o sa prindem noi acel moment.
Sunt mai multe feluri de a spune acelasi lucru:
-Dumnezeu a creat universul. Universul s-a creat dupa un big-bang, big crunch, big bounce.
-Dumnezeu a creat viata pe pamant. Datorita unor reactii chimice, fizice, biologice s-a creat aceasta viata.
-Dumnezeu a facut pe om. Omul a evoluat din maimuta. Omul a fost conceput de extraterestrii prin modificare genetica.
-Omul are suflet. Omul are constiinta.

| IgoToHellForThis a răspuns:

Ala cu satanismul si cu rockul e o porcarie.Si cei care au spus asa ceva sunt prosti de cade casa pe ei. Daca un om mentioneaza ca e ateu si asculta rock cum ii poti spune ca e satanist straight face ce stupid. Fenomenul religie se intampla deoarece ni'se indeasa pe gat de cand ne nastem si suntem obligati sa calcam in biserica. Dupa, unii putin mai luminati citesc, se documenteaza si ei si inteleg despre ce e vorba cu adevarat.

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

Câinii n-o să se oprească să-şi lingă ouăle, aşa cum nici oamenii proşti sau cu voinţă slabă nu vor înceta să se drogheze cu basme.