| HappySadness a întrebat:

Exista limbi care sa fi imprumutat cuvinte din limba romana? Cum am luat si noi din franceaza, slava, turca, etc.
Mersi,

Răspuns Câştigător
| MarianAsh a răspuns:

Bulgăreşte: púrik - om nesătul, lacom, care nu se mai satură (puricat)
Ungureşte: áfonya - afină, ficsúr - fecior, pakura - păcură

| HappySadness explică (pentru MarianAsh):

Poti sa imi dai te rog frumos site-ul pe care ai gasit astea? Fac un proiect si imi trebuie mai multe informatii. Multumesc!

| MarianAsh a răspuns (pentru HappySadness):

Am cautat pe google "limba maghiara a imprumutat din limba romana" /

| MarianAsh a răspuns (pentru HappySadness):

Am cautat pe google "limba maghiara a imprumutat din limba romana" si am citit primul link.
Am cautat pe google "limba bulgara a imprumutat din limba romana" si este un.doc in prima pagina.

Succes.

9 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

Nu cred ca exista, eventual sa aiba radacini comune cum ar fi latina

| n0matterman a răspuns:

Nu are cum din moment ce limba romana este o avalansa de cuvinte preluate din diferite limbi.

| danielcretu1980 a răspuns:

E putin probabil.
trebuie sa fie ceva nou care sa aiba doar nume romanesc.
sau sa fi exercitat romanii o influenta culturala majora fata de un alt popor.
deci nu.

| vici30 a răspuns:

Nu, deoarece nici poporul român, nici strămoșii poporului român nu au cucerit alte teritorii pentru a le putea influența vreun strat lingvistic.

| kajen4ever a răspuns (pentru vici30):

Bine zis vici30, te felicit daca puneam eu intrebarea asta de declaram raspuns castigator.

| vici30 a răspuns:

Îmi pare rău dar nu este niciun site, ce am spus eu este logic happy În orice caz, multe le știu de la istorie.