| PopaCatalin26 a întrebat:

Salut, sunt clasa a 12-a si visul meu este de a fi politist, asa ca trec repede la subiect, sunt constient ca nu am sanse la academie dar macar la scoala de politie si intrebarea mea este : eu sunt foarte slab la engleza, mai bine spus sunt sub nivelul marii, nu am avut niciodata parte de profesori ok sa invat, as avea sanse sa intru?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 12 ani nu-ti trebuei profesori buni de engleza sa inveti, ci dorinta si multa munca din partea ta!
Poti sa devii politist sau ce vrei tu, ideea este ca trebuie sa inveti tu, nu profesorii.
Pe vremuri, copii nu faceau atata meditatii, dar invatau acasa. Azi nu mai aveti cehf de invatat, ca stati toata ziua pe internet si jocuri electronice.
Lasa joaca si invata la engelza, o sa vezi cum poti ajunge orice iti doresti in viata!

| ligiat96 a răspuns (pentru Violleta2022):

Clasa a 12 a, nu are 12 ani...

| Mclaren12 a răspuns:

Din ce știu poți alege între engleză și franceză dacă mai țin bine minte. Probabil o să fie întrebări grilă în principal din gramatica limbii respective deci tot ce poți să faci acum este să te apuci să înveți gramatică.

| aneliram a răspuns:

Bună, acum poți învăța singur, netul are multe resurse.

| ligiat96 a răspuns:

Pe langa engleza trebuie sa o sumedenie de alte cunostinte si calitati. Nu mergi sa devi politist doar pentru ca tu ai un vis, dar nu crezi ca ai sanse la academie. De ce sa fii un politist mediocru cand poti fi altceva de succes. Daca esti clasa a 12 a, trebuia sa te fii gandit mai demult sa te pregatesti intens, fiindca locurile sunt stranse. Totusi, poti sa consulti psihologul scolii si sa iti faci un test de aptitudini sa vezi pe ce ramura de descurci mai bine, iti face un profil psihologic etc. O sa te ajute foarte mult in alegerea unei profesii.
Si eu am trecut pe acolo.