Bula
| Bula a întrebat:

Salut, TPU!
Am o intrebare, care ma framanta de mult timp:
Adam a avut buric?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

O fi avut. Ca doar singur fiind, era buricul pamintului happy Asta pana a aparut Eva, ca a inceput ea nu numai sa fie, dar si sa dea din buric. happy

44 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Făt-frumos a avut o stea în frunte?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NOname):

Logic! Scrie in poveste! happy

| Steregoi a răspuns (pentru NOname):

Cica impulsurile electrice neuronale cauzeaza scantei sau stelute minuscule la delimitarile dintre dendritele unui neuron si dendritele neuronului urmator. laughing

| sabin89 a răspuns:

Ce grupă sanguină o fi avut? Ce adn?

| darrio2007 a răspuns:

Cred ca da. Mai tarziu ai sa intrebi daca avea si altceva.

| BeastMaster a răspuns:

Intrebarea ar trebui incadrata la Trivia/Amuzante.

| Bula explică (pentru BeastMaster):

Nu este deloc amuzanta intrebarea, dimpotriva.
Eu o consider ca intrebare filozofica, asa cum au venit si interpretari diferite.

| BeastMaster a răspuns (pentru Bula):

Ok, filozofica spui... Buricul, o cicatrice a cordonului ombilical. Cordon ombilical necasita o dezvoltare embrionara care. necsita un urter. Mitologia crestina nu contine asa ceva, deci teoritic nu ar fi avut. Practic, in schimb, este imposibil. Rezulta ca intreaga poveste a lui Adam si Eva este o metafora care simbolizeaza originea. Este incert inceputul omenirii. Intrebarea este incadrata in : "Ce a fost primul? Oul sau gaina?"
Cu scuzele de vigoare, o consider in continuare amuzanta,

| Bula explică (pentru BeastMaster):

Si, oare, problemele filozofice nu sunt deseori si amuzante?
Mai ales daca ne gandim ca, filozofii antici atgumentau ca Pamantul este plat, iar ulterior s-a "decis" ca planetele se invart in jurul Soarelui pe traiectorii eliptice...
Ambele s-au dovedit a fi neadevaruri demonstrate, care ne par ridicole in ziua de azi.

| relian a răspuns (pentru BeastMaster):

Daca a fost facut intr-un uter artificial? Atunci nu ar avea sau cum? Deci putea fi facut si sa aiba si buric, sau cum zic unia in eprubeta, este nevoie de buric normal, altfel nu iese treaba laughingDeci practiv vorbind este posibil, daca la tine este imposibil, poate stii mai bine

| anonimg a răspuns:

Biblia nu ofera raspuns la toate intrebarile.

| minrest a răspuns:

Adam si Eva sunt o metafora pentru neamul omenesc, care a aparut prin selectie naturala. Fiind niste arhetipuri, trebuiau sa aiba aceeasi infatisare cu oamenii, deci aveau si buric, dupa cum in mod corect au fost reprezentati in numeroase picturi.

| gabicoo a răspuns:

Da. ( sa nu ma torni lu "domnu popa")
laughing

| Lioana a răspuns:

Adam a fost facut dar nu stim prin ce procedeu a fost facut. Posibil sa fie asemanator cu al sarcinii chiar daca nu l-a purtat o fiinta umana. Deci e posibil sa fi avut buric.

| MihaiNicu23 a răspuns:

O fi fost Adam facut si nu nascut dar stiintific vorbind nu avem nici o dovada ca el a existat, cu atat mai greu va fi sa dovedim daca a avut sau nu buric.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns:

Adam si Eva nu au avut buric.

| Pascal21 a răspuns (pentru Steregoi):

Iar tu nu ai creier.

| Steregoi a răspuns (pentru Pascal21):

Daca n-as avea creier n-as putea sa fac nimic, nici macar o prostie. laughing

| JackR a răspuns:

Eu zic sa-i intrebi pe astia "care il cunosc pe Dumnezeu" (sunt cativa patimasi pe aici) daca Dumnezeu are buric. Avand in vedere ca Adam a fost creat "dupa chipul si asemanarea Lui", vei avea raspunsul.

| Mclaren12 a răspuns:

Nu stiu daca Adam a avut buric dar ce trebuie stiut este ca Adam si Eva au fost furati de evrei de la pagani. In mitul crestin Adam si Eva ar fi primii evrei dar in realitate n-au nicio legatura cu crestinismul.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Nu, l-a băgat la ciorbă.

| DaniTDCI a răspuns:

Salut
Din greaca veche, numele punctelor cardinale:
Orient = Anatole
Occident = Dysme
. Septentrion = Arctos
Miazazi = Mesembria.
Deci de aici vine Adam care reprezenta omenirea sau cum. iar de aici putem deduce ca acesta nu avea buric de oarece a fost facut, nu nascut

| Bula explică (pentru DaniTDCI):

Si Eva de unde vine, in mod asemanator?

| Pascal21 a răspuns (pentru DaniTDCI):

Facut pe dracu.
Multa minte iti mai trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate unul simbolic, un semn ascuns/spiritual care sa dovedeasca legatura dintre el si Dumnezeu, excluzand chipul. Care o fi ala nu stiu.
Orice schimbari fizice specific umane au survenit dupa savarsirea pacatului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Cum naiba? Buricul inseamna ca ai fost nascut ( nu stau sa dezvolt). Aia cica au fost "creati". Deci nu. Bine ca nu ai pus intrebarea la "religie" ca primeai mai multe raspunsuri tampite cu "da".

| Bula explică (pentru anonim_4396):

Tocmai aici este originea dilemei mele big grin
Daca a trait, atunci s-a nascut. Dar cum?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Ce ma mananca degetele... Ok, s-au nascut. Cine a fost mama lor Einstein? Mama natura?

| Bula explică (pentru anonim_4396):

Pai, asta-i baza intrebarii!
Daca fac o statuie din lut, atunci poate n-are buric, dar nici nu traieste.
Poate cuiva totusi a reusit?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Ma faci sa imi para rau ca ti-am mai citit raspunsurile de cand ai spus prostia aia enorm de mare despre programatori acum ceva timp. E naspa sa fii masochist mental ca mine ( sau majoritatea de pe aici ) sa intri pe un asa site. Daca iti pui intrebarea aia e clar ca ori esti religios ori nu prea departe de asa ceva. Salut

| JackR a răspuns (pentru Bula):

Cuiva sigur i-a reusit, desi el a folosit lemn, nu lut! Il chema Gepetto si era "tata lu' Pinocchio". Desi imi scapa amanuntul legat de buric. Avea sau nu avea?

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Bula):

L-a facut Dumnezeu

| Bula explică (pentru PumpkinDoll):

OK.
Dar a avut buric?
Asta-i intrebarea!

| Pascal21 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti prost.

| DaniTDCI a răspuns (pentru Pascal21):

Date-n mortii ma-tii de hater cretin

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-nu-nu; buricul inseamna ca a avut un canal de alimentare, in perioada embrionara. ca din tarana sigur-sigur nu a fost confectionat.winking laughing sau... prin teava aceea i-a turnat "ciorba primordiala" datatoare de viata!?winking laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Genesis este o fictiune, de fact amândoi au fost un spirit, Adam a a dormit adânc in timp ce Dumnezeu a creat-o pe Eva iar Satan i-a zis la Eva ca de indatã ce manancã din acel mãr ochii ii sunt deschisi si o sã aibe puterea lui Dumnezeu de a crea viata, de acolo vine si teoria ta care zice ca nu avea buric, de fapt avea cum avem fiecare.

| YellowAngel a răspuns:

Tu ai dat o noua versiune a afirmatiei ce a fost mai intai "Oul sau gaina"

| Maskoff a răspuns:

laughing) chiar și burta din câte stiu

| Iftode_Costina_1990 a răspuns:

Da ...nu stiu...vezi tu poze cu el laughing

| Iftode_Costina_1990 a răspuns:

Da,nu stiu...vezi tu poze cu el laughing...a, am cautat :NU AVEAU BURIC

| Deliqueena a răspuns:

Teoretic a avut. Noim știm că Dumnezeu a rupt o coasta din Adam si a creați pe Eva iar din ei doi ne.am creat noi faci daca ai tu ar trebui sa aiba si el.