| BlueMăslinăRed a întrebat:

Astăzi am o întrebare pe care m-a pus pe gânduri ceva ore:
O gaură neagră ar putea absorbi o altă gaură neagră?
(Dacă da care absoarbe pe care : cea mică pe cea mare sau invers )
PS : O gaură neagră mică are intensitatea mai mare decât o gauraă neagră mai mare

Răspuns Câştigător
| Jouliete a răspuns:

Daca doua gauri negre s-ar ciocni una de cealalta exista urmatoarele 2 posibilitati gasite de oamenii de stiinta si acestea sunt:
1. Cand se vor lovi una de cealalta cea mare o va arunca pe cea mica in departe in Univers
2. A doua posibilitate e ca daca se ciocnesc vor ajunge (fiindca nu mai pot sa iasa din gravitatatea uneia alteia) sa formeze o singura gaura neagra binara (imensa).
Dar toate astea depind de ungiul coliziunii, de viteza, masa.

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Si daca cea mai mare o absoarbe pe cea mica sau daca cea mare o incapsuleaza pe cea mica de ce te framanta asa de tare?
Pe mine m-ar ingrijora ipotetic daca o gaura neagra ar fi de neoprit in momentul in care s-ar apropia de Pamant...

| RoCkKiD a răspuns:

Cand 2 gauri negre se apropie atat de tare incat nu mai pot scapa de atractia gravitationala ajung sa se uneasca. Nu se petrece un consum ca atunci cand un stea da de o gaura neagra ci pur si simplu incep sa orbiteze una in jurul celeilalte pana cand singularitatile se unesc.

Trreaba asta ar fi una din cele mai violente evenimente care se pot intampla in universul nostru.

| mastadont a răspuns:

Tu care crezi că e mai tare? Peștele mic sau cel mare? Normal că cea mai mare va avea câștig de cauză pentru că are o forță gravitațională mai mare.

| Cosmin4321 a răspuns (pentru mastadont):

De fapt densitatea conteaza, nu volumul

| NGheorghe a răspuns:

Dacă amândouă au masa egală cu infinit... atunci care este mai mare și care este mai mică?

| BlueMăslinăRed explică (pentru NGheorghe):

Masa este o mărime fizică iar lungimea/volumul este altă mărime fizică
Masa se măsoară în kilograme iar termenul de "mare"/" mică" sunt comparații specifice la toate mărimile fizice
Eu am spus despre locul pe care îl ocupă în spațiu adică lungimea

| NGheorghe a răspuns (pentru BlueMăslinăRed):

Părerea mea este că o să incărunțești dacă te mai gândești la găuri negre sau roze cu buline GRI. Dar dacă vrei sa vorbim și de volumul lor atunci țin să-ți precizez o alta cazacteristică a lor: găurile negre sunt invizibile... în tot spectrul electromagnetic, deci nu exista niciun fel de posibilitate de a le detecta. Așa că succes la cubicare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoretic vrei sa zici.
Ca n-a vazut nimeni nici una, dapai sa le mai si analizeze.
Gaurile negre sunt ca dumnezeu. Vrei sa crezi ca sunt acolo, da nu le-a vazut nimeni.
ps
Ce inseamna o gaura neagra mica are intensitatea mai mare?
la ce te referi cand zici intensitate?

| BlueMăslinăRed explică (pentru anonim_4396):

Găurile mai mici te-ar "dezintegra" mai rapid decât cele mai mari ( ca cea din mijlocul Călii Lactee )

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlueMăslinăRed):

De unde stii?

| BlueMăslinăRed explică (pentru anonim_4396):

De unde să știu ce?
Dacă ceva îl interesează pe om el cercetează și descoperă