| Jus7t a întrebat:

Salut TPU.

Secretul vieții e să "mori înainte de moarte" - și să îți dai seama că moartea de fapt nu există.
Echkart Tolle

Cum înțelegeți voi acest citat?

19 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Daca e sa te uit atent ce spune, practic cele doua idei se anuleaza una pe celalta si ramane doar idea de a trai, de a fi viu, de a fi constient ca existi fara alte ganduri legate de ce va urma dupa.

N-ai cum sa mori inainte de moarte daca moartea nu exista; n-ai cum sa faci un lucru ce nu exista.

Ce faci prin prima idee e sa te miti ca mori inainte de moarte incat sa te ajute sa ajungi la idea ca moartea nu exista si de fapt nu mai mori doar traiesti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că e o tâmpenie. Pot să demonstrez asta, dar nu mă obosesc să o fac.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce vrea sa zica autorul aici e ca sa iti traiesti viata la maxxxxiiiim si sa nu ai regrete. Astfel, in momentul in care crapi, vei putea sa dispari impacat, cum ar veni. Lol. Sau abera si el filozofic in speranta ca ii pica vreo gagica la pat si habar nu avea ce zice, e si asta o posibilitate.

| Jus7t explică (pentru GabiDumitrescu):

laughing Poate voia să le educe că nu freacă amărâte, cine știe.

| Celcestietot a răspuns:

Salut! Ca moartea este o stare. Incetand din a trai in interior (la figurat), suntem ca si morti si ne putem da seama de ce am scris in prima propozitie. Este putin exagerat citatul, nu are rost sa traiesti asa ceva. Am dreptate happy?

| Jus7t explică (pentru Celcestietot):

Am citit o carte de a lui doar ca a trecut mult timp de atunci și nu mai știu la ce se putea referi el laughing Citatul e dintr-o carte cred pe care el a scris o doar ca nu știu exact din care.
Am interpretat ca fiind ceva de genul : dacă vrei să treci la un alt nivel de conștiință trebuie sa renunti la cine ești.
Iar după ce faci asta realizezi ca nu exista moarte, ca ești etern, doar corpul dispare.

Dar nu stiu pentru ca nu am citit cartea respectiva recent și nici nu sunt sigur ca ce am citit eu era vorba de asta laughing

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Viața e absurdă, când îți dai seama cât de mic și inutil ești pe acest pământ poți să mori liniștit laughing)))

| Jus7t explică (pentru supadeceapa):

laughing) asta da motivație.

| Meme10Memu a răspuns:

E o prostie de citat. Moartea exista. E mai trist sa moară omul înainte de vreme.

| SingleForOne a răspuns:

Viata materiala, biologica, are un sfarsit, dar daca vei crede in viata vesnica (Dumnezeu si Divinitate), vei trai vesnic, dincolo de sfarsitul biologiei organismului.

| Shammal a răspuns (pentru SingleForOne):

Viata materiala, biologica nu are un sfarsit, trece intr-un proces de transformare. Materia nu dispare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum depinde ce înțelegi prin,, moartea nu exista"
Exista moartea fizica, adică tu mori, asta e ceva logic și de asteptat, trebuie sa fi chiar prost sa nu crezi asta. Viață e un ciclu care se reia, observi in natura.

Nu poți să autodistrugi universul său pe Dumnezeu cum îl mai numesc unii, pentru că este etern, nu avem tehnologia necesara nici să distrugem galaxia.
Daca te referi prin "nu exista moartea" la tine atunci exista, daca te deschizi la minte si te gândești și la alții, la tot ce există atunci e etern nu e numai micunealta ta de creier.

Ăștia se referă la deconstrucționare, sau nu știu ce termen era în engleză, probabil știi și tu, adică să treci peste ego și să te duci mai sus, sa te renaști din nou, unde nu te identifici cu persoana ta ci ești prezent în realitate, exact ca un bebeluș, ăla nu știe că moare, nici măcar nu știe că este în viață pur și simplu exista sau un om mort. Nu simte nu gândește pur și simplu exista, e fara sa știe cum îl cheamă sau alte cele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să mori fizic înainte de a fi mort spiritual.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu îl interpretez în felul următor: Să mori înainte de moarte, adică să-ți trăiești din plin viața până când moartea te va lua de pe acest pământ și în același timp să uiți că ești muritor și când va veni momentul, să fi împăcat cu gândul și să nu-ți fie frică de moarte. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tâmpenie. N-are sens.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să mori față de lume și față de tine însuți (adică să te naști din Dumnezeu, din Apă și din Duh) și să te asemeni printr-o moarte și printr-o înviere împreună cu Hristos... înainte de a muri fizic.

| Jus7t explică (pentru anonim_4396):

Și dacă nu fac asta ma duc în iad o eternitate nu e asa?

| CORONAVIRUS a răspuns:

Probabil vorbește de moartea omului vechi, astfel în cat se naște un om nou

| Red24 a răspuns:

Daca incepi sa te impaci cu gandul ca vei muri intr-o zi, sau daca te consideri deja mort(cum zicea Steinhardt), nu mai ai frica de nimic si de nimeni. Daca vrem sa intelegem viata, obligatoriu trebuie sa intelegem si moartea.