| thedream a întrebat:

Ce intelegeti voi prin citatul acesta: "Moartea e conditita vietii."?

4 răspunsuri:
| 0PopaPorno a răspuns:

Ca sa traiesti trebuie sa mori.

| emag a răspuns:

Primesti viata cu o singura conditie sa accepti moartea, este singurul lucru sigur.

| TheTimeKiller a răspuns:

Eu inteleg din asta ciclul vietii. Adica producatorii sunt plantele. Plantele ca sa se hraneasca, sa faca flori etc. trebuie sa manance. Se hranesc din saruri din pamant. Aceste saruri se iau din organismele care au murit si s-au descompus. La randul lor producatorii primari(plantele) sunt mancate de animale ierbivore sau oameni. Animalele carnivore mananca animale ierbivore. Dupa ce mor fiintele vii sunt descompuse de viermi (care se hranesc din ele). Deci viata este intretinuta din moartea altora. Daca te-am ajutat, Funda!

| CcIiNnEeVvAa a răspuns:

Pai. vrea sa spuna ca orice om traieste pentru ca dupa aceea sa moara, adica, mai pe scurt : nu exista viata fara moarte