| iDarkonillSolo a întrebat:

Sunt foarte curios deoarece din cate stiu totul este compus din energie si la asta vreau sa ajung sunetul este compus din energie sau atomi? (Eu am vrut sa gasesc pe net si nu am gasit poate ma ajutati voi )

Răspuns Câştigător
| Skippy223 a răspuns:

Sunetul e mai degrabă o energie pe care o cara atomii, într-un fel.
Atomii se lovesc între ei, și creează onde, propagand sunetul.

3 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Orice există(adică are masă) este o formă de energie. Sunetul este o vibrație propagată de materie deci este o consecință a energiei sau poate poți să îi spui și formă de energie însă o formă de energie a materiei în cauză adică îi corespunde.