| Yohei a întrebat:

Salut! Voi credeti ca ati mai avut o viata anterioara? Spun asta pentru ca, stateam aseara de vorba cu cineva, si ma gandeam, cum era inainte sa ma fi nascut eu, adica, inainte sa ma fi nascut, ce se intampla cu mine in urma cu 3-4 ani, sau poate chiar mai mult. Sper ca m-am exprimat bine si sper sa intelegeti la ce m-am referit.

9 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Eu n-am avut, dar sunt unii care, de la big-bang încoace, se tot nasc şi renasc.

| Celcestietot a răspuns (pentru sabin89):

Sunt phoenicsi! laughing

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu am mai avut o viata anterioara inainte sa ma nasc si nici tu nu ai mai avut, daca am fi avut nainte de nastere o alta viata sigur i ti aminteai ai fi stiut ca ai fi trait cîtiva ani ca sa ti minte, dar cum nu exista nici alta viață a nterioara, la fel nu exista nici viață după moarte in cer sau iad cum sustin preotii mincinosi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce se intampla cu mine in urma cu 3-4 ani, inainte sa ma fi nascut.
A fost un moment când un ovul, un ou al mamei tale a fost fecundat de un spermatozoid al tatălui tău. Acele două celule, care erau în acel moment ființe vii, au dispărut și s-au transformat în ființa care ești d-ta acum. Înaintea acelui moment d-ta nu ai existat. Acela a fost primul moment al existenței d-tale. Astfel, acea întrebare, ce a fost cu mine înainte, nu are sens. Pentru acel - mine-, eu, sine, nu a existat un moment anterior.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu cred în reîncarnare.

| T0T a răspuns:

Înainte nu existai. Restul sunt povești. Nu pot să cred în ele până nu am o experiență care să îmi fie cunoscută.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu știu, asta ar presupune sa credem într-o noțiune nedovedita,,ca reincarnarea ",daca ar exista inseamna ca in momentul de fata avem același suflet ca cel dintr-o viata anterioara dar cu un alt trup și cu o alta minte, asta ar presupune ca acest ciclu s-ar întâmpla la nesfârșit cu sufletul nostru, ceea ce ar fi absurd, poate nici cum nu trăim real, ci într-o simulare, nu cunoaștem adevărul absolut, dar eu cred ca e ca și cum nu ne-am fi născut niciodată, adică NIMIC, și cred ca asa va fi si după ce vom trece în neființă. Nu cred ca ar fi posibil ca asta ar însemna că în viata asta sa trăim într-o lume spirituala, asta în care trăim acum nu seama deloc a fi una spirituala ci materiala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Nu cred în așa ceva.

| gritt a răspuns:

Nu