| anonim_4396 a întrebat:

Ma gandesc mereu atunci cand voi avea un copil ce culoare va avea la ochi. Am o strabunica cu ochi albastrii,o alta strabunica cu ochii verzi,un strabunic cu ochii verzi,un bunic cu ochii verzi,o bunica la fel cu ochii verzi,mama si tata au ochii caprui cu nuante delicate de verde,se observa la lumina, iar eu am ochii negrii, fara niciun pic de verde, sunt monotoni.Culoarea ochilor viitorului meu copil o sa fie influentata si de ochii nevestei mele.Stiu ca genele nu se mostenesc numai de la parinti, ci si de la strabuni.Dar intrebarea mea este urmatoarea: Va avea sanse cat de cat mari ca viitorul meu copil sa aiba ochii albastri sau verzi?

Răspuns Câştigător
| PIPER23 a răspuns:

Normal! Din ce ai scris tu mai sus, foarte mari sanse sunt sa ii aiba verzi, deoarece culoarea ochilor se trage foarte mult din strabuni. Eu pariez ca o sa aiba ochii verzi, cu toate ca cei mai putin dintre pamanteni au aceasta culoare la ochi.

| RAY a răspuns (pentru PIPER23):

Daca partenera ei /lui are ochii caprui copilul va avea ochii caprui

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde si de genele mamei, ai vecinilor, prietenilor, a postasului, etc. etc. big grin

| Inferno a răspuns:

Culoarea ochilor e determinata de forma proteinelor din interiorul lor. Iar forma proteinelor e data de modul in care cei 20 de aminoacizi sunt combinati, pe baza informatiei continuta de gene, pentru a forma o proteina.
Si sunt trei gene responsabile pentru culoarea ochilor.
EBL (1)-determila culoarea albastra a ochilor.
EGR (2)-determina culoarea verde a ochilor.
EBR (3)-determina culoarea inchisa a ochilor.

Gena 3 e dominanta fata de celelalte doua, gena 2 e dominanta fata de 1 si recesiva fata de 3, iar gena 1 e recesiva fata de toate. Din aceasta cauza culoare albastra a ochilor este atat de rara, iar cea inchis este cea mai comuna. Verdele fiind uneva la mijloc.

Ce se intampla este ca tu in ADN ai o combinatie de 2 gene.
Poti sa ai:
11-ochi albastri

22-ochi verzi
12 sau 21- tot ochi verzi (2 e dominanta fata de 1)

33-ochi inchisi
32 sau 23 -tot ochi de culoare inchisa (gena 3 e dominanta fata de 2 si 1)
31 sau 13 -tot ochi de culoare inchisa.

Deci fiecare celula (diploida) din care esti format au o combinatie de doua gene responsabile pentru culoarea ochilor.
Celulele sexuale (spermatozoid, etc) sunt celule haploide, contin doar jumatate din informatia genetica. Adica poti avea
1-albastru
2-verde
3- culoare inchisa.

Celulele sexuale (haploide) provin din cele normale (diploide).
Spre exemplu, daca initial aveai celule diploide de tipul 23 (ochi de culoare inchisa), atunci celulele haploide rezultate vor fi:2 si 3.
Daca sotia ta are gene de tipul 12 (ochi verzi), celulele haploide (sexuale) for fi 1 si 2.
Copilul va avea o combinati a acestora:
21 (verzi), 22(verzi), 31 (culoare inchisa) 32 (culoare inchisa).

Revenind a problema.
Nu ai specificat din partea cui sunt bunicii si strabunicii, asa ca acele informatii nu ne ajuta prea mult.
Insa daca parintii tai au ochi caprui atunci inseamna ca pot avea genele urmatoare:

Mama - 31, 32, 33
Tata -31, 32,33
Ceea ce inseamna ca haploide rezultate pot fi:
Mama- 3 si 1 sau 3 si 2 sau 3 si 3
Tata- 3 si 1 sau 3 si 2 sau 3 si 3

Numarand combinatiile, avem: 36
16 cazuri de 33 ( ochi de culoare inchisa)
8cazuri de 31 (ochi de culoare inchisa)
8cazuri de 32 (ochi de culoare inchisa)
2cazuri de 21 (ochi de culoare verde)
1caz de 22 ( ochi de culoare verde)
1caz de 11 (ochi de culoare verde)

Presupunând ca sotia ta va avea ochi de culoare albastra probabilitatea sa ai SANSE ca viitorul tau copil sa aiba ochi de culoare albastra este: (8+2+1)/36=30%
Insa stim ca tu ai ochi de culoare inchisa. Deci doar primele trei variante raman:
16 cazuri de 33 ( ochi de culoare inchisa)
8 cazuri de 31 (ochi de culoare inchisa)
8 cazuri de 32 (ochi de culoare inchisa)
Iar probabilitatea in acest caz ca sa ai macar SANSE devine 8/32=25%
Nu stim insa exact care din aceste cazuri esti tu, insa probabilitatea cea mai mare este sa fii in prima varianta. (50%)
Daca esti in primul sau in ultimul caz nu ai nicio sansa sa ai un copil cu ochi de culoare albastra.
Oricum, presupunem ca esti in acel 25%, si ai genele 31.
In cazul in care sotia ta are ochi de culoare albastra (11) avem cazurile:
31-(ochi de culoare inchisa)
31- (ochi de culoare inchisa)
11- (ochi de culoare albastra)
11-(ochi de culoare albastra)
Deci probabilitatea este 1/2, si daca vrem sa calculam probabilitatea finala trebuie sa tinem cont si de acel 25%.
Adica 1/2*1/4=12,5%.
Asta e cel mai fericit caz.
Daca sotia ta nu are ochi de culoare albastra probabilitatea scade si mai mult.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Salut! Ai scris foarte mult si mi-a placut raspunsul tau, acum fie ce o fii, oricat am calcula noi tot un un raspuns nu va fi suta la suta sigur.Mi.am amintit ca genele responsabile de culoarea ochilor si nu numai pot sarii si 7 generatii, adica aproximativ 200 de ani. Deci orice e posibil.Am vazut multi oameni negriciosi, tuciurii care aveau copiii roscati sau blonzi. Totul tine de genetica, in ce fel vor genele sa se manifeste, cate generatii vor sa sara si cum sa se manifeste.Te salut cu caldura!

| RAY a răspuns:

Depinde si ce gene are iubitul/iubita ta

| AdrianVoicu a răspuns:

Copilul tau o sa aiba ochii mov, par verde si dinti roz.
Acord hartie igenica!

| andreeahtml a răspuns:

Depine ce fel de gene ai tu. Daca ai gene recesive pentru culoarea verde sau albastru și soția ta are gene dominante pentru aceste culori, copilul va avea ochii albaștri sau verzi. Tu probabil ai gena recesivă deoarece tu însăți nu ai aceasta culoare, totul depinde de ce gena va avea soția ta. Sper că nu te-am derutat mai tare.

| anonim_4396 explică (pentru andreeahtml):

Chiar m-a ajutat foarte mult, am inteles perfect raspunsul, iti multumesc mult! happy