| Denis67 a întrebat:

Salutare!
Nu știu cum sa încep ????, eu o sa întru în anul III la BFK (Balneofiziokinetoterapie și recuperare ) și ai mei tot ma bate la cap sa ma duc la Medicina generala din simplu motiv al banilor ca este un salariu mai mare, întrebarea este merita sa fac din moment ce nu vreau sa fiu medic și pentru bani?
Am 20 de ani aproape 21 și sincer sa fiu nu ma vad făcând asta și ai mei tot ma bat la cap sa ma duc dar nu mai am nervi sa fac și aceasta facultate, chiar dacă o sa lucrez.
Merita sa fac sau cum ați proceda dacă ați fi în locul meu?

16 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ești bun profesionist poți câștiga chiar mai mult ca BFK în privat.

| T0T a răspuns:

„ai mei tot ma bate la cap"
„ai mei tot ma bat la cap"
Hătărăște-te, cum e, studentule! Nu m-aș lăsa pe mâna ta.

| Frank51 a răspuns:

Aș face medicina dacă vreau, și nu aș face medicina dacă nu vreau. La mine în familie deciziile de genul se iau individual.

| johnnny123 a răspuns:

Nu, evident că nu merită să faci medicina în silă. De fapt nici nu cred că este posibil să o duci la bun sfârșit dacă nu ai pasiune pentru asta și nu asta îți dorești să faci în viață.

| Denis67 explică (pentru johnnny123):

Ideea ii ca am capacitatea sa învăț și asa dar mie personal nu ma vad în aceasta cariera și din păcate la ai mei, totul se rezuma doar la faptul ca trebuie sa câștigi mult ca să fii cineva

| johnnny123 a răspuns (pentru Denis67):

Nu contează ce capacitate de a învăța ai. Tot nu vei putea să înveți volumul uriaș de informații de la medicină dacă nu-ți place ceea ce înveți și nu te atrage ideea unui viitor în domeniu.

Medicina este ca sportul de performanță: nu se poate face în silă sau pentru a le face pe plac părinților. Trebuie să îți dorești să faci asta. Altfel nu ajungi nicăieri, pierzi vremea.

| Furnicuta000 a răspuns:

Lumea nu realizeaza ca medicina e o facultate extrem de grea. Ca sa faci fata trebuie ori sa fii un geniu ori sa inveti toata ziua. Si nu glumesc cand zic toata ziua. Iar viata de medic nu e asa roz. Au salariu bun dar nu extraordinar (extraordinar au aia care iau spaga, dar sincer sa faci 6 ani de medicina si 4 de rezidentiat si apoi sa te cunoasca lumea ca un medic spagar...nu merita). Raspunderea e foarte mare. Inveti de iti sar capacele si apoi te trezesti ca faci o gafa si esti dat afara si te linseaza toata lumea. Sa nu mai zic ca nu prea sunt posturi in Romania. In spitalele de stat trebuie sa ai pile ca sa prinzi un post. Sunt multi medici someri care trebuie sa plece in strainatate ca sa poata lucra. Toti ii invidiaza pe medici pentru statutul lor dar nimeni nu realizeaza cat de greu e sa ajungi acolo. Si daca nu esti pasionat si nu iti place sa inveti, o sa ti se para fiecare zi un cosmar. Decat sa te trezesti prin anul 2-3 ca nu mai poti si ca vrei sa renunti si sa-ti para rau pentru tot timpul si banii pierduti, mai bine nu mai asculta de nimeni, asculta doar de tine ca tu va trebui sa te duci zilnic la serviciu. Daca parintii tai cred ca e asa usor sa te faci medic, ei de ce nu s-au facut?
Daca singurul lucru care conteaza sunt banii atunci poti sa faci un curs de frizer si sa faci 2000 euro pe luna, mai mult decat un medic rezident, si nu va trebui sa tocesti carti

| TheGentleman a răspuns:

Pune-le părinților tăi aceste materiale. Și vizionează-le împreună cu ei. Poate le vor intra în cap ceva.

Nu uita că nu părinții îți trăiesc viața și nu ei suportă consecințele alegerilor făcute.

1. https://www.youtube.com/watch?v=xjZHsGNHZqA

2. https://www.youtube.com/watch?v=aJEn15p63Js

Dacă totuși sunt de modă veche „cu cartea-n mână", recomand să le faci cadou această carte:

David Epstein, Range: How Generalists Triumph in a Specialized World, Riverhead Books/Macmillan, 2019

tradusă la noi

Range: De ce triumfă generaliștii într-o lume specializată, București, Editura Publica, 2020.

Baftă în a face alegeri corecte

| Denis67 explică (pentru TheGentleman):

Nu neapărat ca sunt de moda veche, dar ei oarecum se învârt în cercuri de acest fel și ei considera ca este mai bine sa fac asa pentru eu pot câștiga aici mai mult decât dacă urmează sa lucrez pe secție de recuperare de ex masaj sau gimnastica.
Dar ma enervează ca eu nu sunt asa bun și mi-a fost greu sa învăț biologia intr-un an terminând liceul pe un profil uman, nu a fost imposibil dar destul de greu.
Plus eu nu îmi asum sa îmbolnăvesc mai tare un bolnav, pentru ca pana la urma este un suflet și prefer decât sa fac un rău, mai bine nu o fac, chiar daca este platita mult mai bine

| adryang78 a răspuns:

Ce-mi plac mie părinții care nu-și lasă copiii să-și croiască propriul drum...
Nu, nu merită să faci ce nu-ți place. Sunt sigur că părinții tăi sunt bine intenționați, dar alegerea îți aparține numai ție, este viața ta, fă-ți propriul drum, învață din propriile greșeli și bucură-te de propriile realizări. Contribuția lor la dezvoltarea ta personală s-a terminat, gata. Ești bărbat, conștient și responsabil pentru propriile alegeri.
Reține, e foarte important: "singura modalitate de a trece prin viață fără să muncești, e să faci ce-ți place". E un proverb care îmi place mult și conține un adevăr profund.
Succes!

| fluture156 a răspuns:

Fă ce îți face bine ție.
E inutil să faci un lucru care ție nu îti place, sau pe care nu ți-l dorești doar pentru că părinții tăi îl recomandă.
Alegerea îți aparține.
În plus, mie mi se pare că ai ales un domeniu interesant si dacă ție îți place, vor veni și banii.

| Denis67 explică (pentru fluture156):

Da sa știi ca este un domeniu foarte frumos, dar și dificil în același timp.
Adică mie personal îmi place, dar părinților zic ca eu câștig bani putini.
Nu știu cum sa ii fac sa accepte și ca în timp eu vreau sa ma dezvolt și sa nu ma potihnesc

| fluture156 a răspuns (pentru Denis67):

Poate că pur si simplu trebuie să iti accepti părintii asa cum sunt ei.
Ei nu îti vor răul, ba din contră, vor tot ce e mai bine pentru tine.
Explică-le că pentru moment ai făcut o alegere și roagă-i să te susțină. Nu o să poți să schimbi mentalitatea nimănui, atâta vreme cât persoana respectivă nu vrea.
Iti doresc mult succes și fă ce e bine pentru tine! (P.S. Sunt multe centre care angajează kinetoterapeuti.)

| Mihail01Johan a răspuns:

Salut Denis67, și eu tot la acest BFK sunt, din ce zona sau oraș ești că sa știu unde studiezi!

| Denis67 explică (pentru Mihail01Johan):

Oradea

| Mihail01Johan a răspuns (pentru Denis67):

Eu sunt in Constanta