| Sawarekh a întrebat:

Salutare, toata lumea imi zice ca nu seman cu un roman.

Multa lume ma confunda cu un italian, marocan sau cu un turc.

Intrebarea mea este asa: Se poate ca cineva din stramosii mei sa nu fi fost romani?
Ce trasaturi ar trebui sa aiba romanii la baza?

Eu am nasul mai lung un pic si ascutit si parul cret, sprancene groase si parul negru inchis.

Pe certificatul de nastere sunt 100% roman, la fel si parintii mei.

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

De ce te-ar interesa de ce spune 'toata lumea'?

| EestiSodalane a răspuns (pentru Simpatic):

Pentru că îl interesează de el? Că e curios de fenotipul lui?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Italienii sunt așa diferiți de noi?

Acu îți dai seamănă că nu e deloc imposibil sa fi avut vreun descendent din ce zici tu

| doctorandus a răspuns:

Conform MyHeritage si Admixture Studio eu am un bunic druz, samaritean sau evreu. Gurile rele ziceau ca e tigan, dar nu mi-au iesit gene de tigan.

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic. Am vazut oameni si cu trasaturi asiatice care se jura ca nu au avut in familie asa ceva

| LordCristobal a răspuns:

Din ce ai spus legat de nas eu zic ca e posibil sa ai origini grecesti.
Eu am in familie din parte mamei un stra-stra-strabunic care a emigrat din Grecia si s-a stabilit in zona Moldovei.Acum putin timp am aflat ca numele meu ar avea origine bulgareasca.
Nu cred ca exista o caracterizare gemerala a piporulu roman dar iti pot spune asa:moldovenii si ardelenii sunt mai inalti si mai deschisi la ten.Moldovenii au constituitie mai solida asemanatoare cu cazacii, rusii si ucrainieni.Ardelenii sunt inalti dar au o constitutie a corpului mai slaba.(asemanator cu nemtii)si au o fata alungita.
Cei din sudul tarii(oltenii, dobrogeni, moldovenii)sunt mai inchisi la ten si mai scunzi de statura cu fata patrataosa si rotunda.Si ce am observat la olteni e ca au nasul mai mic in conparatie cu ceilalti romani, moldovenii au nasul cel mai mare.

| Miruna333 a răspuns:

Trasaturile fizice nu definesc neaparat originea etnica. Normal ca se poate. Cauta pe internet trasaturi specifice romanilor si fa-ti un test ADN daca vrei sa descoperi mai multe. De la parul cret si mai ales de la sprancenele groase te incadreaza la marocani sau turci. Iar noi cu italienii si turcii ne asemanam.

| Sawarekh explică (pentru Miruna333):

Interesant ce zici, da chiar ar merge in viitor sa fac un test din acela sa vad cat la 100% sunt roman, daca ai mei m-au mintitlaughing))))

| Xox0 a răspuns:

La cate batalii si ocupatii au avut loc in Romania, nu e de mirare ca multi dintre romani sunt bruneti si chiar si inchisi la culoare. Da, am fost atacati de tatari, de rusi, de turci nici nu mai zic, deci nu e de mirare. Si aici se adauga si rromii care de sute de ani fac parte din populatia tarii.

| EestiSodalane a răspuns:

Ar fi interesant să faci niste cercetari geneologice, sa-ti intrebi bunicii de bunicii lor si asa mai departe. E foarte posibil sa ai stramosi greci spre exemplu.