| anonim_4396 a întrebat:

Salutări.

Fiind în clasa a XII-a, trebuie să mă gândesc la ce facultate să merg. Era firesc ca eu deja să mă fi decis, dar iată că nu.

Cea mai gândită și răzgândită idee :
Facultatea de DREPT

Altă opțiune:
Facultatea de Jurnalism

Mie-mi plac științele cu profil uman.
Dacă știți ceva legat de aceste facultăți, cu ce se mănâncă, ce e greu și ce e ușor, dacă există o probabilitate de a profesa în domeniu (după terminarea facultății), spuneți vă rog.
Exclus afirmații de genul " Trebuie să ai pile" - m-am săturat să aud așa ceva.

Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa parerea mea facultatea de drept este mai buna in privinta profesiei, desi este mai grea. Totdeauna o sa fie nevoie de juristi si daca esti bun poti castiga mult mai mult ca jurnalist. Nu spun asta fiindca sunt jurist, tot asta mi-ar fi parerea si daca as avea alta profesie. Succes si numai bine!

3 răspunsuri:
| YoYoLicious a răspuns:

Ba, deci, sa faci fac de drept e o prostie. ca stai 100 e ani si ii cari mapa unuia c a as inveti ceva si nimeni nu o sa te aleaga pe tine sa il repreinti, numai cei care nu isi permit un avocat. o sa fii intotdeauna de rezerva, pana la 40 de ani. de ce nu faci ase-ul sau fac de administrarea afacerilor.iti deschizi o afacere si esti bazat... dreptul si jurnamislmul sunt o prostie

| 2xM a răspuns (pentru YoYoLicious):

Spui din propria experienta? Daca da, tu ai invatat ceva in facultate?
Intreb asta pentru ca, daca nu ai invatat nimic si ai doar diploma, e firesc sa fii in situatia pe care tu ai dat-o drept exemplu. Poti oferi mai multe argumente, te rog? Multumesc.

| YoYoLicious a răspuns:

Pay...cand am raspuns eu la intrebarea asta, eram beata. Cred ca se vede si din felul in care am scris. Nu vorbesc din propria experienta, vorbesc din experienta altora.
1: Profesoara mea de latina, din liceu, ne-a sfatuit sa nu alegem dreptul ca si facultate, tocmai din motivele pe care ti le-am zis in celalalt comm. Te-ai saturat de vorba"trebuie sa ai pile", dar, din pacate, in Romania, asta trebuie sa faci, ca sa poti profesa, in special ca avocat, magistrat, ce vrei tu.
2. La jurnalism am vrut si eu sa dau, dar mi-am dat seama ca nu este o facultate de viitor. Gandeste-te cati jurnalisti exista, cati ies de pe bancile facultatii si isi cauta un loc de munca. Extraordinar de multi si nu e ca si cum ai lucra intr-o fabrica, in care este nevoie de 500 de oameni. Trebuie sa ai foarte mult noroc sau, in timpul facultatii, sa te implici in orice activitate, sa inveti bine, sa puna cineva ochii pe tine si sa te ajute. In rest, daca faci o facultate asa...sa iei examenele, nu o sa te ajute cu nimic aceasta facultate.
3. Studiind piata, vei vedea ca cele mai cautate locuri de munca sunt pentru infromaticieni, ingineri, economisti. Stiu ca astea nu sunt pe profilul tau, dar, ar trebui sa te orientezi spre una dintre aceste facultati. Informatica, Politehnica, ASE, Fac de Administratie si Afaceri...Si eu am terminat un liceu cu profil uman si acum fac o facultate cu profil economic, in Bucuresti. Si chiar te sfatuiesc sa incerci sa te incsrii si tu, pentru ca e de viitor si nu este o facultate grea. Si nu se face matematica decat in primul semestru si nici nu este foarte grea. Cu o luna de meditatii, vei intelege tot.
Ultima chestie este spusa din propria experienta. Acum ramane la alegerea ta, dca vei vrea sa urmezi ceva de viitor (economistii se cauta intotdeauna, in firme, in banci, la finante) sau vrei sa faci o facultate si sa ramai cu diploma in buzunar.