| CinevaAnonimă a întrebat:

Intrebare pentru atei : daca nu credeti in Dumnezeu, de ce ii jigniti mereu pe cei care cred in El?

Răspuns Câştigător
| BogdanMx a răspuns:

Buna.

Fiecare om, ca e curvar, fumator, ateu, betiv etc este demonizat de aceste patimi. Necredinta este si ea o demonizare. Mintea acestora este controlata complet de duhurile necurate. Toate gandurile si insultele ce le au in minte si le spun pe gura sunt de la cel rau ca sa te necajasca. Ei nici macar nu isi dau seama si rad cand le spui... asa fac si posedatii aceia mai gravi, la exorcisme. Nu baga in seama ce spune cel rau. Lasa-l sa latre prin slugile lui.

Toate cele bune.

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nimeni nu crede in dumneze, fiecare crede in propile lui interese atat

| RAY a răspuns:

VelaJohnny vrei sa dau mesajul trimis de tine in care ma jigneai? ba ce persoane pe aici

| RAY a răspuns:

Tocmai ai dat fundita cuiva care jigneste ateii la greu, asta e iubirea aproapelui asa e, bravo va aratati adevarata fata

| CinevaAnonimă explică (pentru RAY):

In privinta adevaratei fete gresesti.Gresiti si spunind ca crestinii,, normali" respecta ateii si nu incearca macar sa-i convinga sa-si schimbe parerile.Fiecare crestin gindeste in felul sau.Crestinii care iL iubesc pe Dumnezeu il si marturisesc.Voi, ateii mereu credeti ca crestinii incearca sa va manipuleze.Dar voi, de ce incercati mereu sa-i faceti pe crestini sa se simta prosti?

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Isi multumesc pentru complimente, las-o balta ca ai dovedit ce vreai sa dovedesti

| CinevaAnonimă explică (pentru RAY):

Nu stiu ce vrei sa spui, dar daca eu am anumite calitati nu inseamna ca toti crestinii le au.

| Mayhem666 a răspuns:

Eu nu jignesc pe nimeni, nu ma intereseaza in ce crezi, atata timp cat nu ma enervezi cu aceasta credinta.

| Clorox a răspuns:

Noi nu-i jignim pe crestini, doar ca nu ascultam prostiile lor, daca ei vor opinii din partea utilizatorilor sa nu se astepte ca toate-s pozitive!
Eu nu jignesc pe nimeni pana nu sunt jignit, pacat ca ei nu inteleg ca trebuie sa-si vada de treaba lor!

| Deaad a răspuns:

De prosti.

| VelaJohnny a răspuns:

In opinia mea, nici un ateu nu e 100% ateu, asta se poate vedea prin preocuparea lor fata de religiile teiste si adeptii lor. Apoi, felul in care se exprima multi de multe ori te face sa crezi ca nu sunt chiar asa convinsi de ceea ce sustin. Nu ma refer neaparat la comunitatea TPU, ci in general. Am cunoscut personal suficienti atei. Si sa zicem ca ma insel, fiind o opinie personala, nu inseamna ca e si corecta 100%, dar am observat ca sunt destui atei care cred in lucruri pentru care la fel, nu gasesc suficiente argumente pentru a-l putea convinge pe cineva, fiind tot o credinta si asta (strict opinie personala si afirmatia asta, din ceea ce am putut observa in doua decenii de viata).

| MrUniverse a răspuns (pentru VelaJohnny):

Ai spus numai bazaconii...

| VelaJohnny a răspuns (pentru MrUniverse):

Hai sa mai aduc un argument, cat 100% dintre toti ateii refuza sa aiba legatura cu lucrurile religioase? De craciun sa nu manance si sa bea in mod diferit fata de restul zilelor, de paste la fel, sau cand e vreun sfant la ortodoxi sarbatorit, si i se spune "la multi ani!" sa nu spuna multumesc, sau daca o face, sa fie strict din politete, dar sa explice ca nu este religios. Ateii nu tin zilele de nastere? Afla ca lumanarile aprinse ce trebuie suflate spre exemplu, simbolizau ceva religios in anumite religii antice (unele poate mai exista si acum) si obiceiurile astea au fost adoptate si de crestini. Nu spun mai multe despre lucruri de genul, dar doar sa stai pe ganduri, cam ce procent dintre cei ce eticheteaza ca atei nu practica/cred ceva ce are legatura cu religia sau credinte religioase. Am mai adus un argument in sprijinul afirmatiei de mai sus. Am precizat, e o opinie personala, deci nu sustin ca nu poate fi gresita, dar tu nu ai argumentat de ce „bazaconiile" astea sunt de neconceput. Sa fi 100% ateu presupune si sa respingi lucrurile de natura religioasa din viata ta, nu?

| VelaJohnny a răspuns (pentru VelaJohnny):

M-am exprimat gresit, reformulez
In ce procent ateii refuza sa aiba legatura cu lucrurile religioase?*

| FaraNume1245 a răspuns:

Daca i-o bagi pe gat unui om, de orice religie ar fi el, normal ca o sa te jigneasca.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Pentru fiecare ateu care jigneste sunt vreo 10 alti crestini care jignesc ateii. atei sunt vreo 5% in tara asta cea mai religioasa si saraca din europa.

| MrUniverse a răspuns:

Eu n-am jignit pe nimeni până acum, oricum n-are rost...
Doar că eu:
- îmi pierd 90% respectul față de cineva atunci când aflu că e teu.
- îmi pierd respectul 100% când aflu că e bolnav mintal/fanatic religios (de ex. prezintă simptome de rasism, xenofobie, homofobie, misoginism etc.)

| DanM1990 a răspuns:

Foarte multe persoane poate ca sunt atee pentru simplul motiv ca nu l-au cunoscut pe Dumnezeu, nu au avut pe cineva alaturi care sa le vorbeasca despre El si lucrarea Sa pentru oameni.
Au fost "increstinati" de mici copii, si asta a fost tot.
Totusi, Dumnezeu se descopera oamenilor in mod tainic, si isi face loc in inima oricui doreste sa il primeasca.

| Adevarul300 a răspuns:

Noi credem in Dumnezeu si daca jignesti pe cineva faci un pacat