| gabrielutzu a întrebat:

Este Romania condusa de catre Masonerie?
Cati dintr-e conducatorii nostri de azi(si de ieri) sunt aserviti masonilor?
Este adevarat ca mai toti conducatorii cultelor crestine(de la ortodocsi pana la neoprotestanti, de la catolici pana la luterani) sunt masoni?
Credeti ca oamenii ar trebui sa fie informati mai mult despre pericolul urias pe care il reprezinta Masoneria si servitorii ei?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Eu am citit de curand o carte denumnita: "Viitor cu cap de mort" de Radu Cinamar. In aceasta carte, pe care am primit-o printr-un e-mail, se sustine ca masoneria nu face parte din fortele cu o activitate benefica, asa cum a si subliniat Gabrielutzu. Sigur ca, nu toti masonii au desfasurat o activitate distructiva, insa nu trebuie sa uitam ca, ei detin cea mai mare parte din bogatia acumulata pe Terra si in acest fel, ei hotarasc soarta jocurilor la nivel mondial, fiind interesati de industria de armamanet, motiv pentru care se mai pornesc si in prezent razboaie, in anumite parti ale lumii, pentru a-si putea desface fara grija, armele pe care ei le-au fabricat.Nu sunt departe nici de criza actuala la nivel mondial, pentru a putea sa-si impuna punctele de vedere pentru redresarea economica si nu numai a Americii ci si a statelor dezvoltate din lume. Gradele masonice nici nu sunt cunoscute de masonii de rand, care isi imagineaza ca, fac parte dintr-o organizatie cu rol masiv in dezvoltarea tarilor lumii.
Nu stii pe cine sa crezi, ori pe cine sa acuzi de situatia in care s-a ajuns in prezent in lume, insa fara doar si poate si masoneria a avut un cuvant greu de spus in tot ce se intampla.
Mai precizez ca acelasi scriitor a mai scris si " 12 zile- o initiere secreta", precum si "Misterul din Egipt- Primul tunel", care merita lecturate. In fiecare din aceste carti electronice, nu cunosc daca au fost publicate ori ba, pana in prezent, se sustine ca reprezinta redarea unor intamplari care s-au petrecut si reprezinta purul adevar. Ar fi interesant daca am fi cat mai multi care sa avem, cat de cat, cunostinte mai ample despre Masonerie, pentru ca asa am fi mai pregatiti pentru viitor, decat suntem in prezent.
Nu am cunostinta daca reprezentatii cultelor sunt sau nu cuprinsi in miscarea masonica insa acest lucru nici nu cred ca are mare importanta, pentru ca, biserica este si cred ca va ramane singura enclava unde oamenii pot fi indrumati si ajutati pentru a nu-si pierde sufletele. S-ar putea sa fie, in elita cultelor si masoni, insa efectul lor aici nu prea are cum sa fie distructiv. Oricum este o tema la care se poate medita si despre care mai trebuie sa ne informam.
Tema pusa in dezbatere este de o mare actualitate si cred ca merita a fi cunoscuta de cat mai multi oameni de buna credinta, chiar si de catre masonii, care nu au habar de ce se intampla la nivelul conducerii masonice. Felicitari pentru gabrielutzu pentru interesul acordat acestei teme de actualitate.

43 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Actualmente nu.Altfel lucrurile ar merge bine. Mira

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dar te-ai gandit ca masonii ar putea fi motorul dezvoltarii?

| gabrielutzu explică:

Turkey23, raspunde-mi la o doua intrebari:
Cine este Jahbulon si ce reprezinta el pentru masoni?
Si de asemenea: Cine este Baphomet si ce reprezinta el pentru Masonerie?

| gabrielutzu explică:

Pana acum Masoneria a produs numai nenorociri si necazuri, in toate relele care s-au intamplat ea a avut un rol important de jucat.
Revolutia Franceza, unde au fost omorati zeci de mii de oameni si care a fost inainte-mergatoarea comunismului, crearea SUA de catre masonii veniti din Europa, chipurile evanghelisti, prin exterminarea unui intreg popor(indienii-nativii americani) de catre o sleahta de derbedei care acum isi spun americani, primul si al doilea razboi mondial, nazismul, comunismul, capitalismul, toate au fost creatiile mintilor diabolice ale masonilor, finantate din bancile pe care le conduc ei.
Asta sa fie motorul dezvoltarii?

| gabrielutzu explică:

Pe ce m-am bazat cand am spus ca toti conducatorii cultelor crestine sunt masoni?
Pe faptul ca atunci cand s-a anuntat introducerea pasapoartelor si a buletinelor biometrice (care sunt precursoarele "celebrelor" cipuri implantate sub piele(si care au atat unele cat si celelante codul ascuns 666, care se gaseste pe toate produsele de cumparat) toti conducatorii bisericilor au tratat cu indiferenta si chiar umor acest pericol de a deveni sclavi moderni intr-un sistem mult mai rau decat sclavia din secolele trecute.
Ma repet din nou si ma voi repeta inca de zece mii de ori daca este cazulbig grine la 1 Ianuarie 2011 se va introduce obligativitatea buletinelor biometrice, legea a fost deja votata si aprobata de guvern.
Oricum in continuare voi incerca sa aprofundez astfel de teme.

| tradaro a răspuns:

Lumea este condusa de masonerie de mii de ani, de pe timpul regelui Solomon.
Masoneria a început să activeze în Moldova la începutul veacului al XVII-lea. din două direcţii principale: de la Istanbul prin intermediul marinarilor (genovezi) ce transportau grâu, miere şi berbeci către fosta capitală a Imperiului Otoman şi pe uscat, adusă din ţările germanice.
Primul mason din Principatele române (conform acestora), ar fi fost Anton Maria del Chiaro, secretar al domnitorului Ţării Româneşti, Constantin Brâncoveanu, iar ulterior secretarul lui Constantin Mavrocordat, domnitorul Moldovei, alături de care a înfiinţat în 1734 o lojă masonică la Galaţi, urmată apoi de o alta la Iaşi.
În Fanarul Istanbulului, grecii erau iniţiaţi în loji masonice engleze, iar Constantin Mavrocordat domnitorul Moldovei la acea data, făcea probabil parte din acele loji, fiind deja iniţiat când a ajuns în principate, unde s-a implicat personal în calitate de Mare maestru, la constituirea în anul 1734 a lojei de la Iaşi, intitulată "Moldova" şi în cadrul căreia au activat, nobili pământeni şi oameni de cultură ai Moldovei timpului, precum: Leon Geuca (episcop de Huşi), marele boier şi dregător Iordache Cantacuzino, spătarul Ioniţă Cuza, caimacanul Ioan Sandu Sturza şi alţii. Loja creată de Mavrocordat a fost condusă apoi de către mitropolitul Leon Gheuca. In 1787, o altă faţă bisericească, arhimandritul Gherasim, de la Mitropolia Moldovei, traducea din limba franceză un manuscris deosebit de important pentru istoria franc-masoneriei, „Taina francmasonilor", scris de abatele Gabriel Perau în anul 1742.
„Masoneria a fost cultivata de pleiada de călugări şi de ierarhi aplecaţi spre cultură. Loja >>Moldova

| dudu_4306 a răspuns:

Ma fascineaza si ma pun pe ganduri chestiile legate masonerie, dar la prima intrebare am un raspuns sigur : Romania este condusa de prosti, masoni sau nu.

| adinaciosescu a răspuns:

Isarescu, Roman, Nastase, Antonescu, Geoana, Iliescu, Vantu, Patriciu, si altii din umbra conduc.

| cos a răspuns:

Da, multi din cei care ne conduc sunt masoni, isarescu de la BNR, petre roman, ...foarte foarte multi...si cred ca o multime din afaceri sunt dictate de masoni cum ar fi contractul cu firma bechtel...

acum nu pot spune ca toti masonii sunt niste mafioti odiosi, de exemplu si floria pitis a fost mason...si nu mi se pare un om rau...
masoneria are mai multe grade si cei din gradele mai mici trebuie sa asculte de cei din gradele mai mari. de la un anumit grad in sus cred ca un mason afla de lucrurile care se pun la cale pentru umanitate...gradul maxim este 33.5

acum poate nu toate ordinele masoneriei sunt criminale... dar ordine precum Propaganda sau 322 Skull And Bones se stie sau se presupune ca au avut influente criminale, din ultimul ordin face parte si George Bush...

| tukhey23 a răspuns:

Din nou masoneria.Romania e un stat mic pentru. o putere asa mare."Mari conducatori'' ai lumii sunt americani, ei controleaza tot.Si in legatura cu masorenia, cum ca ar conduce lumea e o prostie mai mare decat:inaintea a fost oul.Intelege si tu, ca masonii ajuta lumea nu ne baga in ''ca**t'', ei fac bine. Te intreb pe tine, esti cumva luptator impotriva masoneriei? Eu zic sa pui mana pe o carte si citesti de ''Cavalerii templieri", si apoi sa vb. de masonerie happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crezi ca are vreo importanta? Ma refer la faptul ca daca totusi conduc o lume ce mai conteaza o tara?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masoneria nu reprezinta nici un pericol!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masoni nenorociti voi vreti sa candidati si la presedentie? voi care sunteti dusmanii poporului.afara din tara asta diavolilor nenorociti voi care va ti facut palate prin jertfa poporului pana nu vine mania lui Dumnezeu asupra voastra si a copiilor vostri. vreti sa ne dati cu forta si cipurile biometrice ca sa ne lepadam de Hristosul nostru si sa ajungem in iad cu voi spurcatilor. pocaiti va spurcatilor ca se apropie judecata lui Hristos si o sa platiti pentru ca va ti razvratit impotriva lui Dumnezeu.Doamne Atottiitorule Dumnezeul Parintilor nostri A lui Avraam, Isaac si Iacob si al semintiei celei drepte a lor Cel ce ai facut cerul si pamantul cu toata podoaba lor nu ne lasa pe noi pacatosii pe mana ereticilor si hulitorilor ca sa piara faptura ta arunca Harul Tau peste acest popor necajit cauta din cer si ii da darul pocaintei apara ne de toata lucrarea cea rea a satanei si randuieste ne un Conducator bun si un Patriarh cum au fost Sfintii Patriarhii din vechime sa apere poporul acesta si intareste ne Doamne sa nu ne lepadam de tine in vreme de stramtorare.Amin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masonii nenorociti ar trebui sa stie cateva lucruri. In primul rand sunt in afara legii. asta pentru ca organizatiile secrete sunt interzise de constitutie. Masonerie egal organizatie secreta conform dex. deci javrelor la focul iadului cu voi. Toate nenorocirile din lume le-ati facut voi. Indiferent de nivel. Va inchinati la diavol daca nu stiati inca. la ce aveti nevoie de ritualuri? Cui va inchinati? Cine este marel arhitect al vostru diavolul. V-as rupe gatul sa va prind nnorocitilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

HAIDETI sa-i contracaram pe masoni? sa le stricam planurile? sa ne informam prietenii si cunostiintele! Daca ne ajutam noi si Dumnezeu ne va ajuta! NU VA FI CUM VREA DIAVOLUL!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ar trebui sa cunoastem mai bine masoneria in ansamblu ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot sa spun un singur lucru. LOL rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca intr-adevar ei vor bine si pace intre oameni, se poate stie ce au facut ei pentru. persoanele din Haite? pentru toate popoarele care mor de foame? Sa nu uitam ca se spune ca detin cea mai mare parte din bogatia Terrei.Eu sincer cred ca reprezinta un mare pericol pentru omenire. Feriti-va de oameni care promit mult si nu se vad faptele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Majoritatea habar nu aveti despre masonerie.
in primul rand toti cei ce intra acolo sunt obligati sa aiba un Dumnezeu,
in al doilea rand binele care il fac ei este discutabil, in orice revolutie, razboi sau manifestare care au avut-o pentru binele omenirii, au existat si beneficii pentru ei, si pentru noi dar...mai mult pentru ei.suntem niste pioni, un fel de matrix dar mai civilizat.
Si pentru cine a zis ca nu sunt o asociatie legala, te inseli baiatule, au lacase de cult peste tot in lume, si masoneria din Romania este printre cele mai puternice din Europa si din lume.
Beware of the unknown.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1/2 Nu. Orcine doreste poate fi mason. Este adevarat ca multi din cei care conduc Romania sunt masoni dar aceasta nu inseamna ca toti masonii sunt,, malefici''.
3. Masonii nu tin cont de religie. Orice om, indiferent de religie poate deveni mason.
4. Lumea ar trebui sa fie informata CORECT despre masonerie!
- masonii nu au servitori -
http://www.francmasoneria.ro/
http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t51524-150.html
http://despremasonerie.go.ro/articole.html
http://ro.wikipedia.org/wiki/Francmasonerie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

. da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oameni buni, nu fiti orbi, nu fiti superficiali, nu ganditi dupa turma, folositi-va creierul mai cu spor, ochii largi deschisi, nu se va imbunatatii nimic din tot ce se intampla, daca era ceva bun cu ei, eram si noi mai bine da am trecut de la fascism la unu mai mare si mai bine ascuns, ne afundam spre distrugere. Flacara violeta oare chiar e de ignorat? E doar asa pentru amuzamentul publicului? V-ati documentat sa vedeti daca are putin asa... legatura cu puterea masoneriei? De al III-lea ochi ati auzit? V-ati uitat pe bancnota de de un dolar? acea piramida? Cui se inchina ei? Ce ritualuri au? Ce se ascunde in spatele perdelelor lor? Care este crezul lor? Binenteles ca masoneria exista, vreti nu vreti sa credeti, nu sunt baietii buni. Aparente multe, publicitate, e doar o imagine tv sau pe net. Ei sunt capi in lumea toata. Unu ici, unu colo, suficienti cat sa ne contorleze pe noi toti, suntem niste pioni si atat.Binenteles ca cei care vor sa creada ca traim intr-o lume cu oameni care ne vor binele prefera minciuni pe tava, am o veste proasta pentru voi cei creduli, vai de voi si vai de noi, datorita celor nepasatori si celor fara frica la Judecata de Apoi, pentru ca ea chiar EXISTA! Nu e un basm si nu e departe.Multe batalii pot fi pierdute dar nu uitati, peste Dumnezeu nu trece nimeni, NIMENI!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Pentru a fi membru al acestei organizatii trebuie sa ai o religie, un Dumnzeu.
2. Masoneria nu este o organizatie secreta ci discreta (este adevarat ca ceea ce se intampla in templele lor ramane secret)
3. Sunt sigur ca Romania este condusa in mare parte de masoni, dar asta nu inseamna neaparat ca este un lucru rau.
4. Nu oricine doreste a fi mason poate fi, ci trebuie sa fie "vrednic" ceea ce inseamna ca trebuie sa indeplineasca niste criterii pentru a fi acceptat.
5. Multi dintre voi sunteti speriati de ceea ce nu cunoasteti, in cazul acesta masoneria.
6. Majoritatea culegeti informatiile de pe internet, iar cum pe internet oricine poate scrie orice, informatiile nu inseamna intotdeauna ca sunt adevarate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Binenteles ca e discreta si nu secreta ca altfel nu am fi stiut de ei.
De ce esti tu asa de sigur ca nu e nimic rau in a fi condusi de masoni?
Hai sa te iau altfel, daca suntem condusi de masoni si zici ca nu e rau atunci ce rol mai are guvernul( ca intreg), presedintele, a?
Cine pe cine conduce si cu ce scopuri? Sunt enigme care nu se lasa a fi descoperite de cei din putere!
Da te informezi de pe net dar mai ai ochi sa vezi si tu cate ceva.

Inca o intrebare pentru tine, nu am zis ca nu au un Dumnezeu dar care e acela? crezi ca e vorba de Dumnezeul nostru Cel de Sus? sau e vorba de Zei? sau mai exact un Zeu si acela fiind Lucifer?

Si daca e sa crezi ca eu sunt cineva doar care se baga in seama te inseli. Sunt destule semne lasate ca urme in cladirile cele mai sfiinte la care noi mergem cu toata inima si cu tot sufletul, pana si religia este bagata in asta, sunt infiltrate peste tot fara ca noi sa avem habar de ce sunt puse in acele locuri daca acolo se zice ca e Hristos. Vrei niste exemple? Poftim ceva ce poti cerceta si tu: soarele, ochiul, semiluna. Sunt semne care nu au nici o treaba cu crestinismul si ele totusi sunt ascunse in picturile din toate bisericile crestine ca: musulmanii, catolicii si noi cei ortodocsi. Sunt prea in subiect ca sa cred ca ei chiar nu sunt partasi la distrugerea omenirii prin hotararile si legile care se dau de la zi la zi. Cat de Credul sa fi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara Masonerie, nu am fi avut independenta la 1877 si nici revolutie la 1848. Statul Roman Modern nu ar fi existat fara Masonerie. Mai cititi si lasati prostiile! Cine nu cunoaste...ACUZA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai fratilor ne ducem dracului. Din cauza prostiei noastre. Am citit mai jos si nu imi vine sa cred. Scenarii si iar scenarii, cand de fapt nimeni nu stie nimic. Multi din cei care au scris au talent de regizori de filme SF.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gabrielutzu! Iti voi raspunde la toate inrebarile tale.
Ar fi fost bine sa ne conduca Masonii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da de ce nu insa nu multi sunt atnti la cei din jur si se gandesc chiar foerte des doar la binele lor si al rudelor asa catrim asa cum ne-a fost nu asa cum ne-am dori fiecare fiindca nu putem ajunge cu toti la un compromis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi interesant sa cititi cartile lui David Icke, Ghislaine Lanctot...cu siguranta veti fi uimiti!