| georgiana a întrebat:

Sine amicitia vitam esse nullam-Fara prietenie nu exista viata-Cicero in scrisoarea `Catre Laelius`, voi cum ati vedea viata fara un prieten, ma refer si la iubit/a.

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Traducerea exacta ar fi:"Fara prietenie, viata este fara valoare"(nullus-a -um=fara valoare, neinsemnat). Si Cicero se referea doar la prietenie nu si la iubire.Caci nu sunt totuna iar altii se simt dezamagiti daca persoana pe care o iubesc le spune:"Vreau sa fim doar prieteni."Fara indoiala ca viata ar fi lipsita de farmec fara prieteni, problema este ca dam prea usor aceasta titulatura unor persoane din jurul nostru si de acea suntem, deseori, nevoiti sa constatam ca cineva nu ne este prieten adevarat. Mie mi se pare ca, in cazul prietenilor nu numarul este important ci calitatea. Unul poate fi mai important decat o multime.

5 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

Ai uitat subiectul din maxima latina.

| Bacemi a răspuns:

Viata fara nici un prieten mi s-ar parea un cosmar. Nu as putea sa traiesc doar printre cei care imi vor raul. Printre atatea rautati probabil as renunta la tot. Nu as mai avea taria sa fac nimic. Referitor la iubita, de obicei prietenii te ajuta sa incerci sa uiti ca iti lipseste. Daca nu sunt prieteni, nu e nimic.

| georgiana explică:

Sine amicitia vitam esse nullam...scuze.

| onuta a răspuns:

Mi-am amintit ca tot Cicero spunea despre prieteni ca "sunt aproape atunci cand sunt departe, sunt bogati atunci cand sunt saraci, puternici cand sunt slabi si- lucru si mai greu de inteles - traiesc si dupa ce au murit, atat de mare e pomenirea, atat de vie memoria, atat de acuta durerea...". Am avut ocazia sa experimentez toate fazele unei prietenii stranse si ma consider o privilegiata ca am o prietena adevarata la care tin foarte mult. Omul nu este o fiinta solitara, nu poate trai si creste, nu se poate dezvolta- din toate punctele de vedere - decat in societate; nu cred ca viata ar mai fi la fel fara un prieten adevarat.

| alicethebest a răspuns:

Cred ca viata fara prieteni este plictisitoare, insa nu intotdeauna ne alegem cei mai buni prieteni, unele persoane sunt false si ne tradeaza increderea cand ne asteptam mai putin, de aceea consider ca ar trebui sa ne limitam la cativa prieteni carora sa le putem impartasi totul...viata fara un iubit... nu stiu ce sa zic decat sa alegi o persoana gresita care nu iti corespunde mai bine astepti.