| anonim_4396 a întrebat:

Stim ca si azi muntii se ridica. Deci se poate spune ca inainte de potopul mondial din 2370 ien varfurile muntilor erau mult mai joase decat azi. Apele mari ale potopului au presat pe scoarta terestra accelerand in timpul retragerii apelor cresterea inaltimii varfurilor muntilor. Deci potopul mondial a avut loc?

15 răspunsuri:
| Random123456 a răspuns:

Deci nu. Nu a fost niciun potop!
Gândeste-te doar. A existat un potop care a sters TOATA populația de pe pamant si au ramas 2 oameni, da? Pai la 700 i.e.n Roma deja exista cu milionul ei de locuitori, cum sa se ajunga de la 2 oameni in mai putin de 2000 de ani la milioane de locuitori? happy
Cum ti-am mai spus. Biblia se bate cap in cap cu stiinta asa ca inceteaza sa mai compari adevarurile din Biblie cu cele din stiinta pentru ca stim deja cine iese prostwinking

| anonim_4396 explică (pentru Random123456):

Fa si tu un calcul simplu. Consideram ca la fiecare 40 ani se nasc in medie cate patru copii/familie. Scoatem din schema doi care inlocuiesc cei doi parinti si deci la fiecare 40 ani apar cate doi copii pentru crestere demografica la fiecare familie. 2370 ien - 700 ien = 1670 ani. 1670/40 = 41 generatii. Socoteste te rog cat e 2^41? Este mult. Dar socotesc doar 2^27 = 134 milioane oameni in 700 ien. Am eliminat puterile intre 27-41 luand in calcul si mortalitatea datorita bolilor sau conflictelor si infertilitatea. Deci nu ai nimerit-o.

| Random123456 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sfatul meu e sa nu mai combini stiinta cu istoria. Ce vorbeam era strict de Roma, care avea peste un milion de locuitori, nu am pus toata populatia globului care probabil atingeam miliardul.
Intrebarile tale mi se par penibile, ori esti fanatic, ori esti troll, din doua una, fara suparare happy

| anonim_4396 explică (pentru Random123456):

2^30 = 1 073 741 824 adica 1 miliard in 700 ien.
2^40 = 1 099 511 627 776 adica 1099 miliarde.
2^40 - 2^30 = 1 098 437 885 952 adica 1098 miliarde nu s-au nascut datorita infertilitatii sau au murit ucisi sau bolnavi sau s-au sinucis. rolling on the floor

Acest calcul arata ca teoretic ar fi putut ajunge la 1 miliard in 700 ien chiar si daca ar fi fost potop mondial in 2370 ien.

| Random123456 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar sa vezi fun fact: nu a fost niciun potop ^^

| anonim_4396 explică (pentru Random123456):

V-am demonstrat matematic cu cifre formule si tot ce vreti voi ca potopul a fost posibil.

| anonim_4396 explică (pentru Random123456):

"Sfatul meu e sa nu mai combini stiinta cu istoria." - pai chiar asa! ce treaba are stiinta cu istoria sau trecutul? Stiinta e cu prezentul si NU cu cronicile lui Pazvante. Eu stiinta o cred doar cu aplicare la prezent SI NU la trecut sau viitor. Doar dumnezeu creatorul stie trecutul si viitorul. Poate prezice stiinta cate zile mai are de trait un om sau cand ii va sosi ceasul mortii? Poate prezice stiinta ceasul cand va naste o femeie?

| Random123456 a răspuns (pentru anonim_4396):

Puteti sa imi demonstrati prin propriile dumneavoastra metode orice doriti, atata timp cat nu e demonstrat stiintific, nu cred happy
Nicaieri in Biblie nu spune "crede si nu cerceta". Nu sunt foarte mare adepta a teoriei evolutioniste, dar nici nu cred totul din Biblie pentru ca multe nu sunt adevarate si NU aveti nicio metoda prin care sa imi demonstrati ca ma insel si ca TOT ce scrie acolo e adevarat. happy

| anonim_4396 explică (pentru Random123456):

Poate prezice stiinta cate zile mai are de trait un om sau cand ii va sosi ceasul mortii? Poate prezice stiinta ceasul cand va naste o femeie?

"atata timp cat nu e demonstrat stiintific" - Nu ti se pare ca vrei prea multe de la stiinta?
Las-o-n colo stiinta ca are si ea limitele si neputintele ei.

Eu NU zic sa nu cercetezi ci din contra DAR tine cont ca NU tot ce exista poate fi cercetat si demonstrat. De exemplu: gaurile negre, energia neagra sau intunericul. Dumnezeu creatorul stapaneste si peste intuneric. Universul e plin de intunecime.

| Random123456 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oh dar scrie in Biblie cate zile mai are de trait un om? Sau vine Iah asta al tau si iti sopteste la ureche? Da-o incolo ca vorbesti numai aberatii. Las-o mai moale cu fanatismul.

| anonim_4396 explică (pentru Random123456):

Nu m-am referit ca ar scrie asa ceva in Biblie. Am vrut sa scot in evidenta ca supraestimezi stiinta asteptand sa-ti prezica totul si sa-ti spuna si cand sa te trezesti sau sa dormi sau sa-ti spuna cand si-a inceput viata sexuala Alexandru Ioan Cuza sau ora:minutul cand va incepe sa ploua. Supraestimezi stiinta de parca ar fi un idol la care se inchinau oamenii in trecut crezand ca acel idol le va spune si le va da totul. Nu vad nici o deosebire intre idolul supraestimat al stiintei si un zeu fals sau o inchipuire. De curand sau in ultimii ani se vorbeste despre univers ca ar fi si o holograma sau despre teoria M precum ca existenta ar avea tocmai 11 dimensiuni. De unde au scos cifra 11 nu stiu. Astept sa-mi raspunzi tu. Sa fie cumva de la 11 apostoli ai lui Cristos fara Iuda? rolling on the floor

| Random123456 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, in primul rand nu am supraestimat stiinta, nu am spus nimic de previziune sau viitor, consider ca aici vorbeam de trecut. Si tu imi spui mie ca dumnezeu le stie pe toate. Ok si cu ce ma ajuta pe mine ca dumnezeu le stie daca le tine doar pentru el? O sti el ce inseamna o gaura neagra, sau cand si-a inceput cuza viata sexuala cum spui tu. Dar imi transmite si mie aceste informatii? NU!
Macar stiinta ne transmite ce stie, nu tine doar pentru eawinking
La ultima parte nu stiu sa iti raspund, poate stie dumnezeu. A stai....nu iti va raspunde oricumwinking

| anonim_4396 explică (pentru Random123456):

Biblia nu e o carte de stiinta in sensul ca nu se apuca sa explice lucrurile in amanuntime si recunoaste ca este limitata ca informatie zicand: "daca s-ar fi scris toate cate au fost n-ar fi incaput intr-o carte." Biblia este modesta ca de altfel Dumnezeu recunoaste ca nu mentioneaza multe in scriptura si spune si de ce: pentru ca mai intai omul trebuie sa se impace cu Dumnezeu si abia dupa ce Dumnezeu va ajunge sa guverneze peste tot va spune omului tot ceea ce ii este de folos ca sa stie. Insa tot ce este scris in Biblie atat de putin cat este scris este ADEVARAT si nu inventii sau preluari din alte culturi cum zic unii pe aici. Dumnezeu il mai lasa inca pe Diavol sa guverneze lumea si de aceea nu se apuca sa spuna oamenilor despre stiinta despre tainele creatiei sau raspunsuri la ceea ce cauta acum stiinta sa afle. Daca ar spune ar fi ca si cum ar sprijini sistemul condus de Diavol. Cu toate acestea omul fiind inzestrat cu ratiune prin natura lui de catre Dumnezeu, cauta si cerceteaza in cadrul stiintific lucrurile. Insa Dumnezeu avertizeaza ca supraestimarea cunoasterii sau a stiintei ingamfa si indeparteaza pe om de Dumnezeu pentru ca omul incearca sa o ia inaintea lui Dumnezeu sau fara ajutorul direct al lui Dumnezeu ajungand sa-si acorde doar lui insusi adica doar omului insusi meritele pentru descoperirile si teoriile stiintifice care nu intotdeauna au fost neeronate.

| Random123456 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tot nu ajungi la niciun consens cu mine, asa ca nu-ti mai obosi degetele degeabawinking
Stii? Cred in Dumnezeu, dar uneori toate se intampla atat de pe dos ai atat de...pff... incat te intrebi: oare chiar exista un dumnezeu?
Si nu... faza cu Bibliaca e cap coada adevarata nu o pot accepta nici sa ma platesti happy

| anonim_4396 explică (pentru Random123456):

Eu exprim doar la ce meditez. Eu cand scriu aici meditez. Scopul meu nu este sa conving pe cineva ci sa ma conving pe mine insumi. Si in mine se duce o lupta intre pacat si constiinta de la Dumnezeu. Si eu ajung uneori sa ma gandesc oare pana cand va mai permite Dumnezeu raul. Dar de fiecare data gasesc raspunsul: Dumnezeu este in proces cu Diavolul de dinainte de a-l crea pe Adam in 4026 ien. Demonii veneau pe Pamant si la fel si Diavolul. Diavolul a fost un heruvim insarcinat sa administreze Pamantul insa s-a apucat sa faca lucruri contra vointei lui Dumnezeu incepand sa puna la indoiala suveranitatea lui Dumnezeu. Astfel s-a iscat o disputa care continua si azi din nefericire. Omul e prins la mijloc pentru ca a ales sa fie de partea Diavolului. Dumnezeu a creat universul in miliarde de ani si acum pentru a readuce totul sub guvernarea lui nu poate sa-si impuna cu forta guvernarea pentru ca Dumnezeu are iubirea ca si caracteristica predominanta. Dumnezeu i-a respectat omului decizia de a nu-l asculta insa nu l-a scutit de consecintele cu care l-a avertizat adica moartea daca va manca din acel pom. I-a respectat decizia si nu l-a ucis DAR de atunci nu i-a mai intretinut corpul ca sa nu se degradeze si astfel corpul lui Adam si Eva a inceput sa se degradeze treptat pana energia vietii nu a mai putut actiona in ei datorita depasirii pragului de degradare structurala si au murit in cele din urma. Ceea ce ma ajuta sa cred ca nu mai e mult pana la Armaghedon este implinirea profetiilor biblice care conform cronologiei preced ce va urma adica Armaghedonul. Apocalipsa 16, 19.