| anonim_4396 a întrebat:

Stintific vreau o explicatie de ce iubim? ce este iubirea? dau fundita

7 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Nu o mai simt decit in pantaloni.Asta o fi? Dreacu mai stie...

Răspuns utilizator avertizat
| Sabin91 a răspuns:

Iubirea este un sentiment pe care trebuie sa'l traiesti cu cineva ca sa ti'l poti explica...

| Rapunzell a răspuns:

Cum poti explica stiintific ceva ce nu poti vedea si atinge, dar totusi simti cu o extrem de mare intensitate? Nu poti happy La fel cum nici pe Dumnezeu nu-L poti explica.

| elenyss a răspuns:

Neurobiologic s-a constatat ca intensitatea biocurentilor din anumite zone cerebrale devin mai active fara a putea localiza clar un centru nervos al iubirii in creier, acest fenomen este corelat in modificari biochimice care determina reactiile biologice care devin tot mai intense, influentand comportamentul si gandirea lucida. (wikipedia)

| Eunyce a răspuns:

Daca ajung sa caut o explicatie stiintifica,inseamna ca intru intr-un proiect,care va fi fara niciun rezultat. Iubim,deoarece asta e natura noastra. Eu una, prefer sa nu ma intreb, ci sa traiesc in acele momente.

| Korrawi a răspuns:

Stiintific, iubirea este modul prin care evolutia/natura asigura perpetuarea speciei umane. Sunt destule studii pe tema asta, plecand de la iubirea dintre un barbat si o femeie (daca un barbat si o femeie nu se iubesc sau macar sa fie atrasi unul de altul, nu fac sex, nu fac sex, nu se perpetueaza specia. Sansele ca urmasul/a lor sa ajung la randul lui/ei sa procreeze cresc daca parintii raman impreuna si au grija de el/ea/ei), iubirea parintilor pentru copii (daca nu i-ar iubi, nu ar avea grija de ei, daca nu au grija de ei, nu se perpetueaza specia). Mai pe larg sigur gasesti pe internet daca te straduiesti putin.