| spammye a întrebat:

Ce este iubirea cum o definiti stintific?
daca se poate si cu formule matematice e ok
chiar am o curiozitate de asta sa vad unde e limita

Răspuns Câştigător
| beautifullie a răspuns:

Stiintific este rezultul unor reactii biochimice. oxitocina este supranumita "hormonul dragostei si este secretata de glanda pituitara. cu cat iubirea e mai intensa, cu atat creste mai mult secretia sa. e valabil pentru orice implica atasament: sarut, imbratisari, chiar si banale cuvinte de dragoste.
Asadar, pana si iubirea e o stiinta exacta: se numeste biochimie

| spammye explică (pentru beautifullie):

Interesant -in anuite conditi se poate chiar si manipula anumite instincte spre bine si rau multumesc de raspuns

| beautifullie a răspuns (pentru spammye):

Da, adevarat

| spammye explică (pentru beautifullie):

Eu vad altfel lucrurile de asta incerc sa inteleg si din alte puncte de vedere un anumit lucru ca acesta ___ exista o teorie pe care biserica o ascunde si no spune __ omul moare? __ de ce da si de ce nu__ 1 moare fizic dar practic celulele se descompun din tesut si se recompun in alte gorme __ 2 dupa religie totul dupa ce fizic un organism numai misca e declarat mort si punct

| spammye explică (pentru beautifullie):

Eu vad altfel lucrurile de asta incerc sa inteleg si din alte puncte de vedere un anumit lucru ca acesta ___ exista o teorie pe care biserica o ascunde si no spune __ omul moare? __ de ce da si de ce nu__ 1 moare fizic dar practic celulele se descompun din tesut si se recompun in alte gorme __ 2 dupa religie totul dupa ce fizic un organism numai misca e declarat mort si punct

9 răspunsuri:
| HueyFreeman a răspuns:

Este rezultatul reactiilor bio-chimice ce au loc in creier, la fel ca toate celelalte sentimente.

| tdrandy a răspuns:

Stii ca se spune ca nu poti scoate radical din numere negative. Dar totusi, afli ulterior ca orice radical din ceva negativ, are ca rezultat "i radical din acel ceva pozitiv". Poti considera dragostea ca fiind un numar negativ sub radical. Daca tii mortis sa ii dai un rezultat, ajungi la ceva imaginar si complex, dar nici nerezolvata nu o poti lasa. laughing Sau mergi pe biochimie...

| spammye explică (pentru tdrandy):

Interesant ce spui detaleaza putin daca se poate cut orice legat de asta o idee mai amanuntita -1 0 1 unde 0 e comun si asa mai departe

| AdelinFresh a răspuns:

Nu e o definitie stiintifica, dar e una sincera. Iubirea e cel mai puternic sentiment pe care il incerci vreodata. La persoana pe care o iubesti transformi defectele in calitati, iubesti totul la aceea persoana. Iubirea e ceva de nedescris.

| spammye explică (pentru AdelinFresh):

Nu inteleg de ce sa vrei sa faci din defecte in calitati?