| GodBlessYou a întrebat:

Stiti vreun politician roman care e ateu? In afara de Ion Iliescu...

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Mugur Isărescu deşi nu-i prea politician dar a fost prim-ministru deci... oarecum se pune.
Ar mai fi Silviu Prigoană deşi acesta nu s-a declarat ateu ci mai degrabă sceptic şi antisuperstiţii (practic, agnostic).
Mai e Remus Cernea dar care nu este chiar un politician el fiind doar un preşedinte de partid neparlamentar (Mişcarea Verzilor). De altfel cred că aproape toţi din Mişcarea Verzilor sunt atei.
Aristide Roibu s-a mai declarat ateu (fost trezorier al PSD).
Şi mai este Sebastian Bodu care s-a declarat ateu pe vremea când avea PIN (Partidul Iniţiativa Naţională).

Cam pe-ăştia îi ştiu eu.
În mod cert sunt mai mulţi însă politicienii de astăzi evită să se declare liber-cugetători sau atei pentru că asta echivalează deseori cu "sinuciderea electorală".

Numai bine.

P.S.: Vezi că e "în afară" şi nu "in avara". Sunt convins că-i greşeală de tastare dar totuşi corecteaz-o happy.

7 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

CrisisAscultaDimmuInCasti: Serios? De unde ştii?
De Prigoană ştiu că-i mason că a zis el cu guriţa lui. Dar de Isărescu chiar nu ştiu. Se prea poate.
Şi totuşi, care-i problema dacă ar fi mason? Pentru a fi mason ai nevoie de o formă de spiritualitate religioasă, nu neapărat de aderenţa la o religie anume.
Şi Florian Pittiş a fost mason şi asta nu l-a împiedicat să fie un super om.

| MindFreak a răspuns:

Ion Iliescu nu este ateu, ci este liber cugetator. La fel si Remus Cernea.

| dexro a răspuns:

Mugur Ciuvica deoarece Basescu si Boc nu sunt atei tongue

| Crisis a răspuns:

@kogeriket, Mugur Isarescu e mason.

| youtube2011_7096 a răspuns:

L-am vazut pe Iliescu cand se inchina; ateu nu este prin urmare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti politicienii sunt atei sau traiesc ca niste atei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iliescu nu este ateu.este liber cugetator.asta nu inseamna ca nu are un crez si un Dumnezeu.dar cand a fost intrebat, daca dumnezeu este al tuturor, si presedintele tarii este tot al tuturor cetatenilor din tara lui.