| NoShit a întrebat:

Sunt oamenii sensibili consideraţi a fi slabi?

24 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Societatea ii mananca la mesele principale pe boemi, sensibili si cei ce isi alcatuiesc idealurile exclusiv din reverii.Ia fa legatura intre ce face societatea cu oamenii sensibili si cam cum le scad sansele de reusita, exponential, din cauza caracterului, si vei vedea singur raspunsul la intrebare.Nu sunt doar slabi, dar sunt si nepregatiti, nepotriviti pentru o societatea ideala.Nu zic sa fie toti sociopati, dar sensibilii sunt o plasmuire, zic eu, a efeminarii continue a societatii si a incapacitatii de adaptare la conditia naturala necesara a cuiva.

| WR104 a răspuns:

Da, dar nu e adevarat.

| 4b a răspuns:

''Sunt un om sensibil, pe care viata il raneste sau il bucura, n-am sangele rece al observatorului indiferent'' si astfel poti fi considerat slab.

| Încrucişătorul a răspuns:

In Rromania, cred ca e asa.

| NoShit explică (pentru Încrucişătorul):

Argumentează.

| Încrucişătorul a răspuns (pentru NoShit):

Sa vedem:
- tara nedezvoltata din multe, multe puncte de vedere;
- oligofrenia, prejudecata si stereotipiile sunt la ordinea zilei;
- gandirea de critica e [aproape] complet absenta
- nu e bine sa te imprietenesti cu un rroman, tigan sau non-tigan, ca tot te-njura pe la spate, isi bate joc de tine si te-njughie la spate (la figurat si propriu) etc.

Cred ca am acoperit esentialul in ceea ce priveste sensibilitatea unui individ sau grupuri de indivizi intr-o tara bestiala ca aceasta.
De asemena, 'bestiala' sau 'bestial' nu sunt complimente, dimpotriva, reflecta multe defecte sociale si psihologice.

| maiAm8conturi a răspuns:

Sunt slabi pentru ca pot ceda in orice clipa la anumiti sarlatani, care si-au dezvoltat tehnicile de manipulare, atingand subiecte sensibile.
Nu e o slabiciune a noastra, e o slabiciune a sistemului care ne face sa ne adaptam benevol si sa ne pierdem identitatea.

| Claudiuu a răspuns:

Pai am auzit pe cineva care a zis sa fi sensibil nu inseamna a fi slab, inseamna sa ai o inima care bate mai mult ca a celorlalti.
Sunt sigur ca a scos fraza asta dintr-o carte.
Dar eu cred ca singura sansa sa supravietuiesti lumii cu o asemenea inima este sa ai pe cineva care are grija de tine.
Singurii care au voie sa fie sensibili sunt copii.

| Delicacy a răspuns:

Eu sunt o fire sensibilă şi analizând comportamentul celorlalţi faţă de mine, mi-am dat seama că am un caracter slab şi unii chiar profită de asta.Din cauza aceasta vreau sa ma schimb, dar o parte din sensibilitatea mea încă va rămâne, pentru că face parte din mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi place avatarul tau, este foarte artistic.
Sunt oameni care nu-si arata sensibilitatea dar totodata sunt puternici.

| NoShit explică (pentru anonim_4396):

Da, ştiu. Am o faţă beton.

| Gogu06 a răspuns:

N-ai cum sa generalizezi si sa spui DA sau NU. Depinde de perceptie. Daca esti sensibil asta nu inseamna ca nu poti sa ai 120kg, si 2metri. Nimeni nu ar vrea sa se puna cu un tip sensibil de 120 de kg si 2 metri. Si mai sunt aia care daca i-ai luat locul de parcare ti-a dat foc la masina. Aia sunt sensibili cu privire la locul lor de parcare si nu este bine sa te pui cu ei.
Orice om este sensibil cand e vorba de familia lui, exista ceva ce nu ai fi in stare sa faci pentru familia ta?

Oamenii sensibili sunt de fapt oameni puternici.Depinde cum percepi sensibilitatea. Oamenii slabi isi gasesc ca scuza ca sunt sensibili.

Oamenii sensibili sunt de fapt oamenii care reactioneaza mai repede decat ceilalti la ceea ce se intampla in jurul lor.
Modul cum reactioneaza ii face sa fie slabi/puternici/duri.

| ReViNeMaScAtii a răspuns:

Da... daca esti sensibil nu o aratabig grin

| ReViNeMaScAtii a răspuns:

Da...daca esti sensibil nu o aratabig grin

| Alikke a răspuns:

Nimic nu e lipsit de importanta pentru cel ce simte cu adanca sensibilitate.
Sensibilitatea este cheia spre inteligenta si meditatie.
Sensibilitatea este cheia spre echilibrul spiritual si trupesc.
Cei mai mari poeti, pictori si genii au fost sub influenta sensibilitatii.

http://www.youtube.com/watch?v=lVeCx0bM7Xg&feature=plcp

| olivikkka a răspuns:

Oamenii sensibili de multe ori sunt considerati slabi, insa nu e neaparat asa de multe ori un om sensibil poate fi mai puternic de cit unul lipsit de sensibilitate

| DanScutaru a răspuns:

Asta nu depinde de tine, ci de cel care te "judeca" asa sa spun. Totul depinde de mentalitatea evaluatorului, adica daca el considera ca sensibilitatea este o slabiciune si agresivitatea si puterea este un plus, atunci pe el n-o sa-l poti schimba si la orice moment de sensibilitate vazut din partea cuiva el va crede ca este mai presus. Deci in final da, de obicei oamenii sensibili sunt considerati slabi, dar depinde ce fel de sensibilitate, daca e una admisibila, atunci nu sunt motive de a te considera slab, dar daca vezi un baiat plingind ca l-a atins cineva la punctul lui slab, atunci deja merge vorba despre alta chestie... Succes

| AndreyStan a răspuns:

Faptul ca esti sensibil nu inseamna ca esti slab, fiecare persoana are avantajele si dezavantajele ei. stiu ca nu ai mentionat dar... imi dai funda big grin

| bogdan8945 a răspuns (pentru AndreyStan):

De ce tie teama!? trebuie sa ai sufletul deschis la fel si oamenii din juru tau, daca majoritatea persoanelor ar sta in umbra ar trebui sa strige cu voce tare,, si ce daca,, doar 3 cuvinte scurte, nu e greu.

| Oniiiiiiiiiiiiiiiiiis a răspuns:

Nuu!
Poti fii sensibil, si plinut (am o colega care e asa)
Prin sensibil intelegi ca se invineteste repede si altele, dar nu depinde doar de a fii slab, sa stii!smug

| Cosmotel a răspuns (pentru Oniiiiiiiiiiiiiiiiiis):

Nu se referea la sensul ala al cuvantului slab. tongue

| NoShit explică (pentru Oniiiiiiiiiiiiiiiiiis):

Nu ai înţeles întrebarea.

| xqMelaniiie a răspuns:

Faptul ca esti sensibil/a inseamna ca ai suflet bun!