| mickeye a întrebat:

Ce părere aveți de țăranii care și-au pus termopane?
De ce trebuie să copiem numai ce e rău din afară? E adevărat,și în Bulgaria,Ucraina,Polonia sunt termopane la clădiri vechi,dar de ce trebuie să fim și noi proști ca ăia?
Termopanele au fost destinate construcțiilor noi,în special blocurilor și halelor/depozitelor,service-urilor auto etc.

Tâmplăria termoizolată din PVC a fost folosită și pentru a termoizola clădirile baroce din Cluj. Se pare că plasticul ieftin câștigă teren în zonele istorice.
Frumoase sunt toate orașele României și ar fi și mai frumoase dacă s-ar investi în infrastructură,construcții noi,amenajare parcuri etc.
Dar mă enervează termopanele,nu le mai suport.I-aș ucide pe toți cei care comercializează și montează termopane,precum și pe cei care cumpără.La blocurile vechi,comuniste,mai e cum mai e, deși nici aclo nu prea se potrivesc, dar nu e oraș în România în care să nu fie termopane la case vechi.Românii sunt cretini,au schimonosit mii de clădiri frumoase.
Niște țărani, după revoluție au descoperit ei rețeta succesului, cum să facă bani..am fost zilele trecute în Brașov și Sibiu.Cel puțin în Brașov, nu e casă fără termopane..cred că brașovenii sunt cretini..clădirile din Brașov sunt superbe,dar arată mult mai bine cu ferestre obișnuite din lemn,ca în orice țară din lumea asta(cu excepția celor din estul Europei).
chiar am asistat cum niște DOREL înapoiați schimbau la o vilă veche superbă geamurile vechi,deși erau frumoase, nedeteriorate, arătau bine.
Dar asta se întâmplă când toță țăranii parveniți s-au ajuns..am văzut undeva prin Predeal sau Azuga termopane hidoase și la o biserică veche..inclusiv ușile erau din plastic ordinar.e un kitsch oribil.Dar comuniștii retardați din România și-ar pune termopane și-n cur..chiar am citit undeva cum că prin TÂRGOVIȘTE,la TURNUL CHINDIEI niște căcați au pus termopane,că turnul nu era destul de cool dacă n-avea termopane.
mă piș pe generația FACEBOOK-TERMOPAN.
Și pe la țară,am văzut cocioabe gata să pice,din chirpici sau pământ,sau clădiri șubrezite din lemn, dar care aveau ferestre cu geam termopan, firește.Am văzut termopane și în locuri unde nu m-aș fi așteptat să văd. Păcat de orașe precum Iași, Brașov etc, fiindcă sunt faine..Români de căcat,mai aveți de pus termopane doar la castelul BRAN, LA CATEDRALA MITROPOLITANĂ DIN TIMIȘOARA ȘI LA PELEȘ, că în rest ați distrus toate clădirile frumoase din țara astaidioților!
ROMÂNI=ȚIGANI

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Termopanele sunt poate recomandate pentru depozite, ori cladiri cum ae fi gari, aeroporturi.e adevarat ca strica, d.p.d.v.estetic frumusetea unei cladiri.Majoritatea le accepta pentru gradul ridicat de ermetizare.Ai dreptate, prin folosirea lor au fost distruse-ca estetica-multe cladiri.Le-ai mai dat si tu idei...sa nu te miri daca aplica vreun,, gibon,, la ele.

| darrio2007 a răspuns (pentru Danut_Popa_1961):

Felicitari.I-ai dat raspunsul pe care l-a asteptat.

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tu ce ai acasa? Nu ai termopane? Sau ai cearsafuri in loc de geam? Si pana la urma de ce ROMAN=TIGAN? Cu ce te deranjeaza pe tine asa ceva? Fiecare pune ce vrea la casa lui.Esti impotriva progresului?

| mickeye explică (pentru darrio2007):

Care progres, omule? La tine tot ce e nou e bun?
Deci și Inna, Salam îți plac fiindcă sunt..fresh și toată lumea ascultă?
Pretenaș,du-te în centrul Sibiului,vezi cum ar trebui să arate un oraș.
Cu d-ăștia ca tine,nu-i de mirare că orașele românești arată cum arată.
Pun pariu că stai într-un apartament vechi, ai spart pereții, ți-au făcut arcade, și ți-ai închis balconul, ai izolat apartamentul la exterior și probabil l-ai vopsit în mov.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mickeye):

In Sibiu cit si in Cisnadie toti cei care au vrut sa-si schimbe geamurile vechi (sau deja aveau "termopane") au fost obligati sa le puna cu timplaria din lemn si respectind arhitectura cladirii. Iata ce inseamna edili gospodari!
Adevarat, sub pretextul ridicarii clasei energetice s-au facut multe stricaciuni. Ai spus ceva adevarat insa, exprimarea ta nu este tocmai cea mai potrivita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum iti permiti sa jignesti in halul asta? Cine ti-a spus ca ai voie sa folosesti un asemenea limbaj pe TPU?

| AxelBv a răspuns:

1) Esti un Bou!
2) Confunzi termenul de "termopane" cu "tamplarie din PVC". Aceiasi sticla se poate folosi cu tamplarie din lemn.
3) In Brasov s-a decis sa se permita inlocuirea geamurilor vechi cu cele din termopan doar in situatiile in care nu strica fatada cladirii si nu modifica structura geamurilor (bolte).
4)Intretinerea cladirilor vechi costa foarte mult. Tocmai de aceea, pentru a se ridica la o clasa energetica superioara, izolarea se face pe dinauntru. Dar nu se pot obtine rezultate bune fara inlocuirea tamplariei vechi cu una de noua generatie, adica termopan.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AxelBv):

Gresit procedat cu izolarea pe dinauntru. Asa se ajunge la igrasie rapid.

| AxelBv a răspuns (pentru anonim_4396):

In cadrul facultatii de constructii se studiaza reconditionarea constructiilor vechi si exista modalitati de izolare interioara care nu afecteaza fatada cladirii si previne igrasia. Materialele folosite la constructia cladirilor vechi difera de cele folosite la blocuri sau case mai noi si automat materialul izolator e diferit. Intr-adevar costurile sunt mai mari, dar pastrezi arhitectura cladirilor vechi.

| AndraRox a răspuns:

Toata lumea e cretina, inapoiata etc. si asta doar pentru ca ai tu o problema cu termopanele.De la o simpla impresie la a jignii pe toata lumea mai e mult..ROMANI=TIGANI, noi suntem romani si pana la urma si tiganii sunt oameni, nu? Ne ceri parerea dar ne jignesti?

| DWDT a răspuns:

1)Tu ne-ai cerut parerea, dar ai dat funda la singurul raspuns care tine cu tine
2)Nu ma intereseaza de cladirile vechi, chiar daca recunosc si eu ca nu arata bine asa, cu termopane
3)acele persoane pe care tu le-ai numit "tarani", care stau in "cocioabe", poate au pus si ei mana pe niste banuti si au inceput sa-si removeze "cocioabele", care pot deveni niste vile
4)Ce daca si-au pus termopane, si eu am termopane, si e de 100 de ori mai cald iarna, nu se mai face curent etc.
5)La faza cu Romani=Tigani tot ce pot eu sa inteleg e ca a)Esti rasist! si b)Esti Tigan!
6)Ce asemanari gasesti tu in Facebook si Termopane?
7)STFU. serios. si tu ai termopane!

| BLKZ a răspuns:

Te-as ruga sa stai cu geamuri de alea vechi din lemn pe timp de iarna si intr-o zona foarte aglomerata, si dupa sa stai cu termopane.
Daca tot urasti Romania, du-te frate in Germania, in Franta, in Anglia, sau ti se pare si asta un gest de tigan?

| mickeye explică (pentru BLKZ):

Când am spus eu că urăsc România? Dimpotrivă, iubesc România, mă piș pe Germănica, Franța Anglia

| BLKZ a răspuns (pentru mickeye):

Bun, si atunci de ce ii tot critici pe cei care se duc in Bulgaria, care asculta Radio 21, care fac muzica? Crezi ca in alta tara e altfel? Te inseli amarnic.
A da, legat de Inna si restul, ii detest si ei foarte mult, dar daca asta se asculta(la nivel global, nu la noi in tara), nu ai ce sa-i faci. Realizeaza acum o piesa folk, crezi ca o sa aiba aceeasi popularitate decat una dance?

| Danielbc a răspuns (pentru mickeye):

Nu tu ziceai ieri ca Ardealul ar trebui sa se separe de restul romaniei? pentru ca,, in restul Romaniei sunt numai tigani, hoti, prosti etc''? tu ai spus, nu eu.iar acum,, iubesti''Romania?laughing

| liliacALB a răspuns:

Of Doamne... Termopanele sunt utile in orice imobil, parerea mea. Mai ales in conditiile mentionate de cineva mai sus, adica zgomot, ploaie, zapada, frig, vant. Singura conditie absoluta este aerisirea incaperilor. Este bine stiut ca acest tip de ferestre sunt etanse. umezeala acumulata inauntru conduce spre igrasie. Solutia, precum spuneam, este aerisirea cat mai temeinica. Dupa mine, minim o ora daca avem aer conditionat. Daca nu, minim 12 ore.

| Reeka a răspuns:

Numindu-i tarani, esti mai taran ca ei! happy