| Ltyiiol a întrebat:

Totul se învârte. Lumea se învârte și odată cu ea ne învârtim și noi, totul se învârte într-un cerc infinit, totul se repetă și se repetă la nesfârșit. Îmi aduc aminte că acum ceva timp am vizionat un videoclip în care era dezbătut un viitor aproape irealist, constând în dispariția spontană și fără niciun motiv anime a tuturor oamenilor de pe plenetă. Nu îmi amintesc bine urmările pe care le-a prezentat persoana în cauză, așa că am decis să dezbatem împreună această ipoteza. Dar, mai întâi, ca să vă lămuresc despre fragmentul pe care am ales să îl scriu la începutul întrebării. Este posibil ca toate acestea să decid întâmplat deja? E posibil să fi existat alte miliarde de generații de persoane înainte ca istoria noastră să înceapă? E posibil ca aceștia să fi dispărut, poate din cauza unui meteorit, unui scenariu apocaliptic devenit real. Cum ar schimba chestia asta modul în care înțelegem Universul? Credeți că universul ar putea fi mult mai vechi decât ne putem noi imagina?

Revenind, uitați care cred eu că ar fi urmările:
Cred că centralele hidroelectrice ar continua să genereze energie în ciuda celor electrice care nu vor funcționa mult timp fără combustibil.
Fără oameni care să supravegheze centralele nucleare s-ar putea forma catastrofe devastatoare peste tot.

Piramidele Egiptului ar putea trece cu bine peste toate aceste distrugeri, iar, peste mii de ani, natura va găsi o cale să readucă planeta la ceea ce era odată. Voi ce credeți? Oare animalele ar supraviețui? Ce urmări credeți ca ar mai putea fi?

54 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Imi cer scuze pentru greselile de scriere.

| RAY a răspuns:

Pamantul se invarte datorita gravitatiei, poate ca exista mai multe universuri, nu stiu, pe pamant nu au existat alte civilizati non umane

| relian a răspuns:

Asa este totu se invarte,si rotile se invart si electronii se invart,toata lumea se invarte,numai noi stam pe loc laughing
Lumea se invarte ca are unde se invarti laughing atat timp cat nu are cine opri invarteala asta tot asa o vom tine, ne tot invartim invartindune laughing dar oare pana cand? Nu cred ca o sa ne invartim la infinit, invarteala asta cred ca o avea legatura si cu temperatura, nu stiu la nivel de univers dar cand temp va fi zero nu o sa ne mai invartim deloc, poate doara universu sa se invarteasca si noi odata cu el laughing Animalele sigur o sa supravietuiasca ca ele nu or sa inghete laughing Ca urmare o sa ramana numai animale noi o sa ne tot ducem invartindune invartind laughing

| anonimg a răspuns:

Știința lumii acesteia nu doar că ne lasă în ceață cu teoriile ei, dar nu ne dă nici o speranță și nici un viitor. Macar dacă ar fi făcut ea lumea și tot ce o înconjoară. Ce sa mai vorbim despre univers.
De aceea ce care susțin evoluționismul nu doar că greșesc, dar fac chiar mai rău -pentru că își lasă susținătorii fără speranță și fără nădejde. Iar lipsa unei speranțe este că o gaură neagră din univers, și mai mare decât acesta.
Dar credința într-Un Creator care a făcut totul din dragoste, și mai ales pe acele ființe care sunt după chipul și asemănarea Sa -si pentru ele (adică pentru noi a făcut toate acestea), ne inspiră speranță și nădejde.
Iar această credință nu este o iluzie, nu este o autosugestie sau ceva de felul acesta; ci vedem mâna Unui Creator in toate aceste lucruri.
Nici măcar un mărăcine nu iese la voia întâmplării din pământ; cu cât mai mult tot ceea ce ne înconjoară. Chiar și lucrurile care nu au viață au fost create de cineva; cu cât mai mult ființele.
Dumnezeu a făcut totul, și a îngăduit evoluția creației Sale ca o binecuvântare pentru om.
Știința și toate descoperirile făcute de om sunt de fapt binecuvântări ale cerului, și prin ele putem să descoperim pe Dumnezeu prin ele. Dar cei care urăsc pe Dumnezeu se folosesc de descoperirile divine tocmai împotriva lui Dumnezeu! Tragic dar adevărat.
Sunt multe de spus, dar mă opresc aici.

| Steregoi a răspuns (pentru anonimg):

"Știința lumii acesteia nu doar că ne lasă în ceață cu teoriile ei, dar nu ne dă nici o speranță și nici un viitor. Macar dacă ar fi făcut ea lumea și tot ce o înconjoară. Ce sa mai vorbim despre univers.
De aceea ce care susțin evoluționismul nu doar că greșesc, dar fac chiar mai rău -pentru că își lasă susținătorii fără speranță și fără nădejde. Iar lipsa unei speranțe este că o gaură neagră din univers, și mai mare decât acesta." - bine ai zis.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Știința lumii acesteia nu doar că ne lasă în ceață cu teoriile ei, dar nu ne dă nici o speranță și nici un viitor. Macar dacă ar fi făcut ea lumea și tot ce o înconjoară. Ce sa mai vorbim despre univers.
De aceea ce care susțin evoluționismul nu doar că greșesc, dar fac chiar mai rău -pentru că își lasă susținătorii fără speranță și fără nădejde. Iar lipsa unei speranțe este că o gaură neagră din univers, și mai mare decât acesta.

fara stiinta multi ar muri,fara medicamente,tratamente,asa ca stiinta face ce poate,eu personal as fi fost mort daca nu se descoperea penicilina, evolutia nu este deloc gresita din contra o putem vedea in actiune mereu,microbi,virusi mereu se adapteaza,evolueaza,stiinta ofera o speranta, sunt oameni care sufera de cancer, hiv, boli grave si au sperante ca se vor vindeca, stiinta face ce poate, sunt persoane care acum gratie tehnologiei pot merge, pot vedea, sa descoperit un aparat care ofera o speranta celor care au diabet gradul 1, aparatul singur injecteaza insulina astfel face totul automat,singur invata ca si pancreasul, stiinta ne ofera posibilitatea sa cunoastem natura, universul, ce descoperiri divine? a venit dumnezeu cand mureau oameni de ciuma, gripa spaniola? plus multe boli

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

În mai puțin de un secol de când penicilina fost descoperită, antibioticele au salvat peste 200 de milioane de vieți
https://ro.wikipedia.org/wiki/Penicilin%C4%83

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

Dar am scris și asta: "Știința și toate descoperirile făcute de om sunt de fapt binecuvântări ale cerului..."
Chiar și apostolul Pavel este de acord cu știința. Rasa umană ar fi fost exterminată de mult daca Dumnezeu nu ar fi intervenit în salvarea noastră dacă nu ne-ar fi oferit soluții de vindecare împotriva atâtor boli, atâtor plăgi. Fără Dumnezeu noi oamenii ne-am fi distrus singuri. Pentru că aceasta este natura noastră.
Iar dacă oamenii nu ar fi încălcat legile sănătății -care tot de Dumnezeu sunt date- noi am fi fost mult mai sănătoși.
Consumul cărnii, lipsa exercițiilor fizice, dormitul la ore târzii, consumul de tutun, alimentație la ore nepotrivite și în cantități nepotrivite; toate acestea sunt legate de un stil de viață nesănătos. Lipsa unui stil de viață sănătos duce la ceea ce numim noi astăzi "bolile civilizației moderne": afecțiuni cardiovasculare, diabet, cancer și multe altele. Nu mai vorbesc de accidentele rutiere. Cine-i mai poate ține în frâu pe șoferi? Oamenii se enervează ușor; acasă și la muncă, dar și pe stradă strică atmosfera. Oamenii pierd autocontrolul. Noi deci ne distrugem singuri.

| Inferno a răspuns (pentru anonimg):

"De aceea ce care susțin evoluționismul nu doar că greșesc,"

Cand folosesti "de aceea" se presupune ca afirmatia ce urmeaza se bazeaza pe niste dovezi/rationamente anteriore, care la tine lipsesc.
Deci, de unde "de aceea"?
Din faptul ca "stiinta nu a facut lumea" si ca "stiinta nu ofera speranta omenirii" rezulta ca teoria evolutiei este falsa? Asa de prost functioneaza logica la tine?

Conform gandirii tale daca un medic iti spune ca ai cancer trebuie sa negi adevarul si sa il ignori. Pentru ca doctorul iti fura speranta, ceea ce, conform tie, inseamna automat ca si greseste. Deci diagnosricul trebuie sa fie si el gresit.

Practic pledezi pentru nebunia colectiva. Cam asa s-ar numi ignorarea realitatii si a oricarui adevar care e in contradictie cu dorintele si necesitatile noastre. Exista destui ca tine la spitalul 9. Oameni care sustin ca ar fi Elvis pentru ca realitatea le-a furat aceasta speranta. In loc sa accepte adevarul au facut ce spui: au ignorat faptele dupa care si-au conatruit propria lor lume in care pot fi cine vor ei.

"Dar credința într-Un Creator care a făcut totul din dragoste, și mai ales pe acele ființe care sunt după chipul și asemănarea Sa -si pentru ele (adică pentru noi a făcut toate acestea), ne inspiră speranță și nădejde."

Corect. Si credinta bolnavilor de cancer ca tratamentele homeopate functioneaza inspira speranta si nadejde. Deci ce propui?

"vedem mâna Unui Creator in toate aceste lucruri."
Poti aduce macar un singur exemplu daca spui ca-s atat de multe (tot ce exista)?

"Nici măcar un mărăcine nu iese la voia întâmplării din pământ"

Nu. Dar faptul ca nu iese la voia intamplarii nu inseamna automat ca iese la voia lui Dumnezeu.
Nici psihopatii nu ucid la voia intamplarii. Sa inteleg ca tot Dumnezeu ii dirijeaza si pe ei?

"Chiar și lucrurile care nu au viață au fost create de cineva"
Ai si ceva dovezi pentru afirmatiile astea nefondate?

"cei care urăsc pe Dumnezeu se folosesc de descoperirile divine tocmai împotriva lui Dumnezeu! "

Cam toti cei care il urasc pe Dumnezeu se afla in spitale de nebuni. Deci nu inteleg ce problema ai tu cu ei. Sunt oameni bolnavi, nu are sens sa ii judecam.

Oamenii normali se impart in doua categorii: Cei care cred ca exista o divinitate iubitoare si automat o iubesc.
Si cei care nu cred ca exista o divinitate iubitoare, si care evident nu o iubesc dar nici urasc.

Varianta ta nu prea exista.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Cea mai mare ipocrizie e cand te folosesti de stiinta dar o critici

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

"Fereşte-te de flecăriile lumeşti şi de ÎMPOTRIVIRILE ŞTIINŢEI, PE NEDREPT NUMITE ASTFEL". (1Timotei.6:20)
Am scris in alta parte că știința este bună, că este darul lui Dumnezeu pentru noi; dar ea devine rea in punctele în care oamenii o folosesc împotriva voinței Aceluia care ne-a daruit-o.
La fel se întâmplă cu orice binecuvântare divină:bani, hrana, timp, influență, și multe altele. De cele mai multe ori le întrebuințăm nepotrivit; altfel de cum ar fi trebuit, și în moduri in care aceste binecuvântări devin un blestem pentru noi și semenii noștri.
Știința este bună. Și Dumnezeu a spus că în vremurile din urmă cunoștința va crește. Noi trăim în acele vremuri din urmă.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

De 2018 ani tot in acele vremuri traiti si o sa mai traiti

| Frank51 a răspuns:

Stai putin, cand vorbesti de natura sper ca te referi la ceva divin. Nu e ca si cum natura s-a creat pe ea. Tu te-ai nascut singur? sau te-a nascut mama ta? Avem nevoie de 3 lucruri foarte importante, cineva care sa creeze, un spatiu unde sa il creeze, si timp in care lucrul creat sa poata fi creat si dezvoltat.

Cat despre pamant dupa ce nu mai suntem noi, este clar ca nu mai conteaza ce se v-a intampla atata timp cat nu exista o forma de viata inteligenta caruia sa ii pese.

| Inferno a răspuns (pentru Frank51):

"Avem nevoie de 3 lucruri foarte importante, cineva care sa creeze, un spatiu unde sa il creeze, si timp in care lucrul creat sa poata fi creat si dezvoltat."

Patru lucruri de fapt. L-ai uitat pe Pikachu.

| Donsavas a răspuns:

Cu siguranta ca au existat si alte civilizații,poate chiar si specii asemeni celei umanoide. S a demonstrat că gigantii au existat,chiar si ramasite ale sirenelor. Odată cu topirea ghetarilor,ies la suprafață obiecte si cadavre aproape intacte care ne vor lamuri in multe privinte. E normal sa cada meteoriti pe pamant,deși nu dorim, e un ciclu natural prin care ia naștere viata.
Bacteriile ar supraviețui oricărui dezastru. Unele traiesc la Vlad, altele la rece. Animalele puțin probabil si nici plantele, de am avea parte de un asa zis sfarsit. Universul este infinit si nemărginit. Ce inseamna asta? Nu e mai vechi, ca nu se măsoară si nici nu are capăt, deci nu pot fi stabilite cu precizie niste limite.

| Inferno a răspuns (pentru Donsavas):

"S a demonstrat că gigantii au existat, chiar si ramasite ale sirenelor."

Ha ha ha. De unde ai extras informatia asta? Chiar sunt curios. Ma tem sa nu fie doar produsul propriei tale imaginatii, ar fi destul de grav.

"Cu siguranta ca au existat si alte civilizații, poate chiar si specii asemeni celei umanoide. "

Da, absolut. 100℅ sigur au existat, fara nici cel mai mic dubiu. E asa de clar. Fii sincer, prenadez?

| Donsavas a răspuns (pentru Inferno):

Ar fi foarte grav sa vorbesc cu ele.

| siriusblack98 a răspuns:

Am vazut si eu videoclipul.Este un scenariu interesant dar foarte improbabil. Oamenii de stiinta au facut teste, au aflat cam ce varsta are planeta noastra si ce forme de viata traiau la inceput pe aceasta. Urme ale existentei ''fostei generatii'' de oameni s-ar fi gasit totusi, sub orice aspect si forma.Scenariul tau cum ca un meteorit sau vreun cataclism ar pune capat existentei oamenilor, asta ar insemna si disparitia animalelor. Ceea ce ar duce la re-evolutia intregii specii de vietuitoare in decursul a miliarde de ani.Iar Terra se considera ca nu are mai mult de 4, 6.Deci suntem prima generatie de oameni ai acestei planete.Nu au existat altii inaintea noastra.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru siriusblack98):

Care este eroarea datarii cu C14?winking

| Inferno a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

"Care este eroarea datarii cu C14?"
Cand vorbi de aparitia si disparitia uneicivilizatii lucram cu unitati mari de timp. Raportat la aceste valori eroarea ar fi neglijabila.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Inferno):

Interesanta valoarea neglijabila; mai ales daca eroarea poate fi si de 98%.winking laughing

| Inferno a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Daca eroarea ar fi de 98℅ atunci datarea cu carbon pur si simplu nu ar mai exista. Mai eficient ar fi sa lingi suprafata pentru a deduce varsta materialului.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Inferno):

Hai sa nu ne jucam si nici sa nu aberam cu precizia datarii cu C14. in mos sigur nu stii cu cat creste eroarea, pe masura ce obiectele studiate/analizate sunt mai vechi. punct si am incheiat

| Inferno a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Hai sa nu aberam cu imprecizia datarii cu C14.
O eroare se defineste in general ca fiind diferenta dintre valoarea reala si cea masurata, totul raportat la valoarea masurata.

Daca eroarea ar fi de aproape 100% cum sustii tu (98%) ar insemna ca Pamantul poate avea in loc de 4.5 miliarde de ani chiar 9 miliarde de ani. Ceea ce e absurd.

De fapt daca ne documentam putin constatam ca marja de eroare e de +/- 50 milioane de ani fata de valoarea initial. Ceea ce ar insemna o eroare de +/-1.1%.

Cunoastem ca varsta masurata a Pamantului e m=4.5*10^9 ani.
Mai stim ca varsta reala a Pamantului poate varia intr-un interval de +/- 50*10^6 ani. Asta inseamna ca in cel mai rau caz varsta Terrei ar putea fi r1=4.5*10^9-50*10^6 ani, sau r2=4.5*10^9+50*10^6. Cam astea doua ar fi extremitatile intervalului. m ∈ [r1; r2]
Erorile maxime posibile vor fi:
ε1= (r1-m)/r1*100= ((4.5*10^9-50*10^6)-(4.5*10^9))/(4.5*10^9)*100=-1.1%
respectiv
ε2=(r2-m)/r2*100=1.1%

Cu alte cuvinte eroarea variaza undeva in intervalul [+1.1%; -1.1%], in niciun caz nu ajunge la 98%.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Oare Atlantida a existat?winking tongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Am mai vazut si eu cicã oamenii pe atunci puteau sa facã orice cu mintea.
Nu mai stiu sigur unde am citit "daca misti un metal pe sub masã cu ajutorul unui magnet, in fata unui copil care nu are in subconstient ca mintea umana nu o poate face, oare nu o sa poata face asta cu ajutorul mintii?" thinking

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu ai trait "pe pielea ta" experiente/evenimente considerate paranormale, sau fictiune: nu poti accepta ca puterea mintii trece dincolo de puterea stiintei de a o explica.

| Steregoi a răspuns:

Timpul se scurge liniar intr-un singur sens si nu ciclic adica trecutul nu va deveni niciodata viitor sau trecutul nu se va repeta niciodata in viitor. Acest mod de scurgere al timpului intr-un singur sens este o lege fizica fundamentala. Suntem prima specie de oameni care a existat vreodata pe Pamant. Daca nu ar fi asa sau daca ar fi existat si alte specii de oameni disparute in trecut daca vei sapa oriunde in sol ar trebui sa dai peste o forma de os care ar fi putut apartine candva unui umanoid si asa ceva nu vei gasi. Timpul de ridicare a "mantalei superioare" cu lava deasupra placii tectonice si transformarea ei in scoarta terestra si reintoarcerea scoartei inapoi in adancul pamantului in "mantaua superioara" este mai mic decat timpul necesar unei ipotetice evolutii a unor forme de viata de la stadiul de lava racita la umanoid. Iar apa din oceane e un diluant si in apa nu s-ar fi putut dezvolta si evolua nici o combinatie de aminoacizi pana la stadiul de celula vie si apoi la stadiul de umanoid.

| Darkmagic a răspuns:

Cred ca ai vazut "World after humans".
Mai departe, te citez:
1 "totul se învârte într-un cerc infinit"
Mai jos ai un raspuns pentru o alta intrebare, dar e lamuritor cu privire la faptul ca NU "ne invartim", si in niciun caz, "la infinit".
Toate au un "drum", si un final.
https://www.tpu.ro/go-to-answer/15513571/
2 "totul se repetă și se repetă la nesfârșit".
Civilizatiile nu "se repeta".
Nu exista nici o dovada a faptului ca inaintea civilizatiei noastre tehnologice, a existat o alta, la fel de tehnologizata care din varii motive, a disparut.
Tehnologia (chiar si una a anilor 60) lasa urme de nesters, (inclusiv in spatiu), deci nicio "catastrofa", indiferent de magnitudinea ei NU ar sterge complet urmele unei "omeniri trecute", in plus, varsta Pamantului nu permite in ceea ce priveste umanitatea: aparitie-evolutie-disparitie, si iar aparitie-evolutie, etc.
Pur si simplu, nu a existat Timp pentru asa ceva.
3 "Credeți că universul ar putea fi mult mai vechi decât ne putem noi imagina?"
Din nou: Nu.
Varsta Universului a fost calculata si probata prin multe metode (sunt complicate si nu necesita expunerea lor aici), poti sa ma crezi pe mine sau pe Wiki pe cuvant. :)
4 "peste mii de ani, natura va găsi o cale să readucă planeta la ceea ce era odată"
Pentru punctul patru, iti recomand "Aftermath - Population zero", facut de National Geographic.
Vei vedea CE se intampla cu Terra dupa disparitia speciei umane, un lucru este insa cert: NU vor mai aparea alti umani.
Timpul finit al stelei noastre locale nu permite asta.

Stiu ca raspunsul este dezamagitor, dar cred ca esti aici sa inveti, NU sa-ti iei jucariile si sa pleci...
Vizionare placuta.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Darkmagic):

Atlantida este doar o fictiune?winking

| Darkmagic a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Atlantida pare documentata, (daca ne referim fie si numai la Platon, Siculus sau Kosmas)...dar inca nu a fost descoperita.
Subliniez INCA, pentru ca o eventuala discutie pe tema aceasta ar insemna exact o "discutie" despre Troia homerica, ante Schliemann.
Oricum, reala sau nu, o ipotetica civilizatie atlantica ar apartine tot Istoriei lui Homo Sapiens, nu ar tine de o...resetare a speciei umane, ca sa fiu mai exact, TOT ce s-a documentat si descoperit tine de specia umana actuala.
Discutam despre multiple "resetari", cand vine cineva cu un tranzistor datat 5-6...sau 600 milioane de ani. happy

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Darkmagic):

La "ciclicitatea" tehnologica bateam, asa in gluma.winking

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Darkmagic):

@ si tot referitor la ciclicitatea tehnologica: "sa ne radem" si de greutatea celor mai mari lespezi de granit ale Marii Piramide Egiptene, precum si la capacitatea de ridicare a mijloacelor mecanizate actuale.winking laughing tongue

| Inferno a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

"greutatea celor mai mari lespezi de granit ale Marii Piramide Egiptene, precum si la capacitatea de ridicare a mijloacelor mecanizate actuale."

E dovedot stiintofic faptul ca aceste constructii puteau fi realizate si cu tehnologia vremii si s-au gasit nenumarate dovezi in acest sens.
Acum daca au fost realizate intr-adevar asa sau cu ajutorul unor dispozitive tehnologizate moderne nu putem sti cu siguranta. Cel putin nu inca.
Ce e drept este ca ambele variante sunt posibile, iar din prima este favorizata deoarece nu necesita atat de multe presupuneri suplimentare comparativ cu cealalta.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Inferno):

Eu merg pe varianta "antigravitatiei" creata prin forta mentala!

| Lostlyric a răspuns:

Deocamdata, nu stim daca peste cateva ore se va produce un cutremur in Costa Rica.

| JackR a răspuns (pentru Lostlyric):

Pun pariu ca nu, sau chiar daca ar incepe unul, Super Nuti ( din Plescoi) l-ar opri si l-ar goni in Japonia (ca poate le mai trebuie unul japonezilor, fiind in urma cu planul cincinal la cutremure)!

| Lostlyric a răspuns (pentru JackR):

Nu pune pariu pe acest lucru. Super Nuti e ocupat deocamdata cu creearea unui dispozitiv care sa minimizeze eroarea susceptibilitatii unui cutremur la 70 de ani. Adica doarme.

| JackR a răspuns (pentru Lostlyric):

OK, nu ma bag (mai adanc) in discutia asta. Se poate ca Super Nuti sa comunice cu tine pe alte cai, inaccesibile/necunoscute noua, bietilor barbati ignoranti!

| Lostlyric a răspuns (pentru JackR):

Prin globul de cristal si potiunea magica ce include aripi de gandac de apa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred cã existã anumiti ani ai galaxiei cel putin "silver age/Bronze age/golden age" acum suntem in golden age din 2012 dupã calendarul Mayas suntem in prosperitate, constiinta umana este la capacitate maxima, dar sistemul ne tine sub control. Pana sa ajungem la ceva cataclisme, razboaie trebuie sa mergem din nou in Silver Age, ciclul se petrece o datã la 24.000 de ani.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

24.000-26.000, plus, ori munus 5.000; asta insemnand ori 19.000, ori31.000. poti fi precisa tu?winking

| Ssssmokin a răspuns:

Noi habar nu avem cum am aparut, cum a aparut universul si de ce exista aceasta lume. Cu ajutorul stiintei am reusit sa aflam varsta planetei noastre, precum si formele de viata ce au existat acum milioane de ani. Tot ceea ce facem noi este prelucrat de creier, ceea ce inseamna ca in viitor va exista o posibilitate ca alte specii de animale sa dobandeasca aceasta constiinta a noastra, daca nu le vom creea chiar noi. Am citit odata un scenariu destul de plauzibil. Acela facea referire la faptul ca soarele se va stinge, iar in acel moment o sa disparem de pe aceasta planeta. Ideea este ca poate nu suntem singurele fiinte umane, sau alta specie, din univers. Posibil sa existe altii exact ca noi pe alta planeta, mai inapoiati sau mai avansati.

| Steregoi a răspuns (pentru Ssssmokin):

Daca erau mai avansati probabil ca ne gaseau pana acum venind din alte galaxii sau din galaxia noastra. happy

Vrei spui ca exista o probabilitate ca maimutele sau alti mutanti prelucrati in laboratoare de catre om sa intreaca omul in viitor in inteligenta? laughing

| Ssssmokin a răspuns (pentru Steregoi):

De ce tot timpul cand spune cineva "mai avansat" decat noi va ganditi la faptul ca pot sa calatoreasca intre alte galaxii si sa ne caute? "Mai avansat" nu inseamna neaparat calatorie intre galaxii si alte chestii de genul. Pot fi mai avansati si prin simplul fapt ca au tehnologii mult mai performante, insa astea nu se rezuma tot timpul la calatoriile in spatiu. Si din cate stim, universul este infinit sau cel putin intr-o continua expansiune. De unde rezulta ca probabilitatea de a fi gasiti este mica, totusi nu inseamna ca nu se va intampla odata, daca chiar exista aceste fiinte.
Tot asa am vazut intr-o zi un videoclip scurt in care o tarantula a fost invatata sa sară. Aceea tarantula a invatat ceva nou, exact cum am invatat noi sa facem focul sau sa mergem. Nu faceam referire doar la cei din laboratoare, ci si la animalele din natura.
Ideea este ca noi nu prea stim nimic, nici daca acum 3000 de ani s-a batut X cu Y si nici daca peste 3000 or sa ne bata maimutele pe noi.

| Inferno a răspuns (pentru Ssssmokin):

"soarele se va stinge, iar in acel moment o sa disparem de pe aceasta planeta."

De fat am mai trai aproximativ 8 minute fara a avea impresia ca s-a stins, iar dupa alea 8 minute valorile temperaturii ar descreste suficient de lent incat sa mai putem supravietuo cateva luni bune, daca nu chiar un an intreg.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Inferno):

Pana sa ajunga soarele sa se tinga: sigur-sigur o sa explodeze! o fripturica la gratar cu sfertodoctii-religiosi o sa asigure alimentatia acelora care vor pleca in cautarea altor planete locuibile.winking laughing laughing laughing

| Ssssmokin a răspuns (pentru Inferno):

Si apoi?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Steregoi):

Ai certitudinea ca omul este "produsul" terei? ai certitudinea ca nu convietuim, pe tera cu extraterestrii? ai certitudinea ca iti este pus la dispozitie adevarul despre om si despre extraterestrii?winking tongue laughing

| Darkmagic a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Pot sa raspund eu pentru Steregoiul care s-a blocat pe undeva? big grin
Mihailescu_Valeriu_1953 wrote:
"Ai certitudinea ca omul este "produsul" terei?"

Eu da, o am.
1. "Aruncarea" aparitiei vietii in cosmos NU raspunde intrebarii principale a umanitatii: "Cum a aparut viata?", ci doar transporta problema aparitiei vietii...intr-un mediu inca si mai ostil ei.
Cum iti suna asta:
"aaa...nu stim cum a aparut viata pe Pamant, dar neputand afla, impingem misterul aparitiei... undeva in spatiu".
Observi ca se schimba doar locul, intrebarea luand forma: "Dar "acolo", cum a aparut?".
2 O eventuala civilizatie extraterestra care ar fi vizitat Terra cu x ani in urma, NU ar "fabrica" "om", si in niciun caz, nu l-ar lasa in epoca pietrei, daca prin absurd, ar afla OM pe Terra, "conflictul" civilizatiilor l-ar fi ridicat pe om aproape de nivelul civilizatiei vizitatoare.
E simpla Istorie, s-a intamplat de nenumarate ori chiar pe Terra intre umani & umani, s-ar intampla inca si mai abrupt, in cazul unui contact umani - E.T.
3 O civilizatie care viziteaza o planeta, lasa acolo tehnologia care o caracterizeaza ca si civilizatie, NU se apuca sa ingramadeasca pietre, nici macar sub forma de piramide.
E hilar...
Chiar omul, a lasat pe Luna tehnologia anilor respectivi: metal, plastic, electronica, NU s-a apucat nimeni sa faca un monument megalitic ca semn al trecerii umanitatii pe acolo...
4 De-a lungul raspunsurilor de aici s-a tot vorbit de Evolutie.
Evolutia nu e nici Dumnezeu, nici Thor, cu siguranta nici Wotan, iar teoria ei nu e vreun catehism!
NU este "infinita", (nimic nu este "infinit"!), are un final, si reiterez cu ocazia asta o afirmatie din primul meu raspuns:
"... dupa disparitia speciei umane, un lucru este cert: NU vor mai aparea alti umani".
O specie a disparut?
Adios! happy
Stiu ca multi inculti o vad perpetua, (Evoluam, Evoluam! Darwin, Darwin!) dar probabil nu cunosc termenul Extinctie...
In final, retine asta:
ORICE, ...are un Final.
Ajuta mult. big grin

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Darkmagic):

Aproape tot este si in mintea mea! omiti o eventuala esuare si o nava ale cate componente nu outeau fi utilizabile decat pe termen foarte scurt. de aici si involutia inevtabila, apoi reevolutia aproximativ cunoscuta de noi, muritorii actuali.winking laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Darkmagic):

Incerca sa cugeti cateva zile: ai un autoturism ultra modern si performant. ajun in desret, in afara rutelor beduinilor. ai un accident care fece imposibila utilizarea unor piese, pentru a comunica, sau pentru a-ti asigura necesarul supravietuirii. extrapoleaza asta la esuarea unei nave din MGC87, sau pe pe ProximaB.winking laughing tongue

| DorelExpertu a răspuns:

Deci, tu vrei sa intrebi "daca lumea se invarte neincetat, si noi odata cu ea, de ce nu ametim?

| Ana1687 a răspuns:

Tot ce stiu eu e ca...
Nu, nu stiu nimic?